Kurbanda Oruç Tutulur mu?

Kurbanda Oruç Tutulur mu?

Zenginlerin paylaştığı, yoksulların sevindiği, akrabalarını ziyaret edildi, yardımlaşma ve dayanışmanın öne çıktığı Kurban Bayramı ile ilgili pek çok detay merak edilmektedir. Merak edilen bu detaylardan bir tanesi de Kurban Bayramı’nda oruç tutmak ile ilgilidir.

Kurbanda oruç tutulur mu? Kurban Bayramı’nda oruç tutulması gibi bir zorunluluk yoktur. Fakat imsak vaktinden itibaren bir şey yemeyip Zilhicce ayının 10. günü ilk yemeğin kurban eti olması müstehap olarak bilinir. 

Kurban Bayramı’nda Oruç Tutmak

Kurbanda oruç tutulur mu: Kurban Bayramı’nda oruç tutulmaz. Fakat Hz. Muhammed'in Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tuttuğu söylenmektedir. Yani Peygamber efendimiz Kurban Bayramı’ndan önceki 9 günü oruçlu geçirmiştir. Bu şekilde Kurban Bayramı’ndan önceki günlerde oruç tutulup bayramın ilk günü ilk yemeği kurban eti ile yapmak müstehaptır. Bu durum kurban kesimine kendi evinde gerçekleştiren insanlar için geçerlidir. Kesimhanelerde kurban kesme süresi akşama kadar uzayabildiğinden kurban sahiplerinin kesime kadar aç halde beklemesi uygun görülmez.

Bayram günlerinde oruç tutmak yasaktır. Bayram günleri zengin veya yoksul herkesin mutlu olması içindir. Bu sebeple Bayram günlerinde oruç tutmak mekruhtur. 

Arefe Günü Neler Yapılır?

Kurban Bayramı’nda yerine getirilmesi gereken ibadetler konusunda bilgi eksikliği ile karşılaşılabiliyor. Kurbanda oruç tutulur mu: Kurban Bayramı’nda oruç tutulmaz fakat bayramdan bir gün öncesi yani arefe günü oruç tutulabilir. Arefe günü Müslümanların günaha girmemeye dikkat ettiği önemli bir gündür. Kur'an-ı Kerim'de arefe günü günlerin en faziletlisi olarak bildirilmiştir. Arefe gününde bol bol dua edilir. 1000 kere İhlas-ı Şerif okunabilir. Arefe gününü atladıktan sonra ise bayram başlar.

Kurban Bayramı’nda Neler Yapılır? 

Kurban Bayramı Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olduğu ve ibadetlerini yerine getirdiği bir bayramdır. Kurban Bayramı’nda Allah'ın rızasını kazanmak için kurban kesilir. Bayram sabahı bayram namazları kılınır. Ardından ölmüş yakınların kabirleri ziyaret edilir. Ölmüşlere Kur'an okunur, dua edilir. Bol bol salavat getirilir, kelime-i tevhit okunur. Kurban Bayramı’nda 1000 ihlas-ı Şerif okuyarak ihlas hatmi yapmak en hayırlı ibadetler arasında görülür. Yakın akrabalar ve dostlar ziyaret edilir, hayırlı sohbetler yapılır. Sofralar akraba ve dostlar ile paylaşılır. Kesilen kurbanın eti paylaşılarak yoksullar mutlu edilir. Kurbanda oruç tutulur mu: Kurban Bayramı’nda herkesin mutluluk ve sevinç içerisinde olması gerekmektedir. Bu sebeple Kurban Bayramı’nda oruç tutulması yasaklanmıştır. 

Kurban Eti Nasıl Bağışlanır?

Kurban Bayramı’nda kurban etini paylaşmak ve yoksulları mutlu etmek bayramın en önemli parçasıdır. Kesilen kurbanın etini paylaşmak sadece kurban kesebilenlerin değil herkesin bayramı mutlu geçirmesini sağlar. Kurban Bayramı’nda yardımlaşmak ve dayanışma içerisinde olmak Allah ile aramızdaki manevi bağı güçlendirir. Bu sebeple Kurban etinin bağışlanması oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Kurban Bayramı’nda kendi kestiğiniz kurbanın etine ihtiyaç sahibi olduğunu bildiğiniz komşularınız, akrabalarınız ve dostlarınız ile paylaşabilirsiniz. Fakat ihtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda sorun yaşanabilmektedir. Sevabının artması için Kurban etinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması daha hayırlıdır. Bu noktada güvenilir yardım dernekleri gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma ve yardım götürme konusunda oldukça önemli görev üstleniyor. Hatta sadece ülkemizdeki değil farklı ülkelerdeki yardıma ihtiyacı olan Müslümanlar tespit ediliyor ve yardım almaları sağlanıyor. Bu konuda bağışlarınızı güvenilirliği kanıtlanmış olan Beşir Derneği'nin Kurban Bayramı yardım organizasyonu üzerinden yapabilirsiniz. Bu şekilde bağışlarınız ülkemizin ve dünyamızın her yerindeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacak ve onların da bayramı tok ve mutlu bir şekilde geçirmelerini sağlayacaktır. Unutmayın ki dünya üzerinde yoksullukla mücadele eden milyonlarca insan Kurban Bayramı’nda yardımlarınızı bekliyor.