Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi?

Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi?

Nasıl Kurban Vekâleti Verilir?

Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi? Kurban bayramın da, kurban vekâleti verilirken bu yazılı veya sözlü olarak da olabilmektedir. Sözlü olarak gerçekleşecekse ki eğer, kurban vekâleti sırasında kişi kurbanını kestirme ve kurban ile ilgili diğer yapılması gereken işleri yaptırmak ve kestirmeye vekaletim var demesi ile birlikte vekaleti alan kişide sözlü olarak söylemenin ardından kurbanı kesip ardından aldığı vekalet ile birlikte yine bir başkasına bu işlemi tayin edebilir.

Burada vekaleti verilen kurban alan kişi tarafından tekrardan başkasına vekalet verilirse burada Umumi vekalet gerçekleşmiş olmaktadır. Sözlü vekalette bu şekilde gerçekleşmektedir. Bunun bir de yazılı vekaleti vardır. Yazılı vekalette ise kişi bir belge hazırlar, bu belgede yine kurbanı ile ilgili kesim, kestirme ve diğer işlemlerin yapılmasına dair açıklamanın olduğu bir belge hazırlayarak bunu vekaletini verecek kişiye ulaştırmaktadır.

Nasıl Kurban Vekaleti Alınır?

Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi? Kurban vekaleti verilmesinin ardından bir de alınma işlemi vardır. Burada yapılması gereken ise Kurbanı kesecek olan kişinin hem kendi kurbanı için ve de diğer kurban için ortak olduğuna dair vekaletini aldığına dair niyet etmesi ile birlikte kesimini gerçekleştirmektedir. Kurbanı kesecek olan kişi karşıdaki kişiye kurbanlık kesmeye vekil olarak alındığına dair onay aldıktan sonra kurban ibadeti gerçekleşir. Bunun dışında kurban bayramlarında kurbanını kendi kesemeyen kişilerin başkalarına kestirmesi için ise burada da Allah rızası için kurbanını kesmek için seni seçtim seni vekil olarak gördüm demesi ile birlikte aynı zamanda niyetini de bu yönde almalıdır. Kurbana aldırması için kesmesi için de yeni birisinden yardım alacak olan kişi de yine niyetini bu yönde ederek Allah rızası için benim kurbanımı sen al sen kes bu yolda senin ben umumi vekil ettim şeklinde, niyeti de o yönde tutarak kurban ibadeti işlemini gerçekleştirebilir.

Kurban Vekâletinin Dinimiz De Yeri Nedir?

Kurban Vekâleti gerek sözlü gerek yazılı gerek telefon gerek internet ve çeşitli iletişim yolları ile birlikte yapılabilmesi mümkün olan bir işlemdir. Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi?  Kur’an-ı Kerim'de de yine kurban vekâleti ile ilgili mümkün olduğuna dair ayetler geçmektedir. Çeşitli ayetlerde kurban vekâletinin bir başkasına verilerek kurban ibadeti yapılabileceğine dair ayetler yer almaktadır. Kurbanın yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da vekaleti alınarak kesilmesi mümkün kılınmalıdır. Burada önemli olan kurban vekaletini alan kişi ile kurban vekaletini veren kişinin niyetlerinin bu yönde olması ve birbirlerinden niyet ederek onay alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Beşir Derneği Ve Kurban Vekaleti?

Kurbanda Başkası Adına Kurban Kesilir Mi? Beşir Derneği kurban bayramlarında birçok kapılarını açmışken, aynı zamanda da yine kurban bağışı yapımında oldukça güvenilir olan bir dernektir. Beşir Derneği ile birlikte kurban vekaletinizi verebilir ve içinize sinecek şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kurban vekaleti için Beşir Derneği web sitesinde, bağışı gerçekleştirirken vekalet olduğuna dair seçeneğin işaretlemeniz ile birlikte tamamlanacaktır. Fakat bu işlemi banka üzerinden gerçekleşecek ise buraya sadece açıklama yerine hisse sahibinin kendi adını ve soyadını yazması yeterli olacaktır. Yine iletişim bilgisine açıklamalar yazarak vekalet verecek kişi de bunu belirtmelidir. Buradan sonra iş Beşir Derneği çalışanlarına düşmektedir. Bağışınız Beşir derneğine güvenilir ve sağlıklı bir şekilde ulaştıktan sonra Beşir Derneği tarafından aranarak buradan vekaletini alınma işlemi de gerçekleşmiş olacaktır. Oldukça sağlıklı ve aynı zamanda dini kurallara ve dini yükümlülüklere uygun olarak gerçekleşen bir vekalet alanı olacaktır. İletişim bilgilerimiz içerisin de numaranızı yazmanız ile yeterli olacaktır.