Kurban Yerine Sadaka Vermekle Bu İbadet Yerine Getirilmiş Olur mu?

Kurban Yerine Sadaka Vermekle Bu İbadet Yerine Getirilmiş Olur mu?

Allah’a daha yakın olmanın, yakınlaşmanın demek olduğu kurban, aynı zamanda mazlumların, gözü yaşlıların da sevindirilmesi demektir. Allah’ın rızasını almak, kurban ibadetini yerine getirmek gerekir. Dinimiz sadaka vermeyi emretmekle beraber, kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu

Allah rızası için yapılan ibadetlerin şekilleri, şart ve rükünleri farklı olmakla beraber; yapılan ibadetlerin hikmetlerini, amaçlarını da bilmek gerekir. Her bir ibadetin yapılış amacı ve şekli vardır. İbadetlerin emredildiği şekilde yapılması gerekir.

Kurban ibadeti; kurbanlık olan hayvanların, İslami kurallara uygun şekilde kesilmesi ve bağışta bulunularak, mazlumlarım sevindirilmesi gerekir. Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimiz, yaşadığı süre boyunca Allah’ın bir emri olan kurban ibadetini yerine getirmiş ve çevresindekilere de bu ibadeti yerine getirmelerini buyurmuşlardır.

Sadaka ve Kurban Kesmek Arasında Bir Fark Var mıdır?

Sadaka; Müslüman bir kişinin, isteyerek ve dini anlamda bir vecibeyi yerine getirmek üzere, ihtiyacı olan kişilere yaptığı, maddi yardım anlamına gelmektedir. Kurban kesmek ve kurban bağışı yapmak ise; yüce Allaha yakınlaşmanın, rızası almasının yanında, Allah katında takvaya ulaşmaktır. 

Kurban kesip bağış yapılarak, mazlumlar sevindirilir, gözü yaşlı çocuklar biraz da olsa gözyaşları dindirilerek mutlu edilir. Paylaşmanın ve dayanışmanın hatırlandığı Kurban Bayramı yapılan kurban bağışları, gerçek ihtiyaç sahiplerine verilerek, ihtiyaç sahiplerinin gönlü hoş edilmektedir.

Ancak kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu sorusunun cevabı hayır olmaktadır. Çünkü bedeli infak edilmiş olsa da kurban ibadetinin yerine tutmaz. Kurban ibadetinin temelinde kurbanın kesilmesi gereklidir. Yani kurban kesmeden, hayvanı sadaka olarak bir başkasına vermek, kurban ibadetinin yerine geçmemektedir.

Kurban Kesildikten Sonra Namaz Kılınır mı?

Kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu sorusunun cevabı hayır olmakla birlikte kurban kesildikten sonra namaz kılınıp kılınmadığı da merak edilmektedir.

Dini inancımıza göre kurban kesmek ibadet olmasına rağmen, kurban namazı yoktur. Ancak kişinin, mekruh olmayan bir zamanda sebebi olsun ya da olmasın nafile namazı kılması, kurban kesen kişinin, kurban kesme ibadetini yerine getirmesi için şükretmesi açısından kılınabilmektedir.

Seyahat Eden Kişiler Kurban Kesebilir mi?

Seyahat eden kişiler, kurban kesmekle yükümlü olmadıkları gibi, kestikleri takdirde büyük sevap kazanırlar. Kişinin kendi evinde kurban kesebileceği gibi, seyahat ederek gittiği yerde kurban kesebileceği belirtilmiştir. Kişinin seferi olarak yolda olması, kurban kesmesine engel olmamaktadır.

Ancak Kurban Bayramı’nın başında evde olup da kurbanı kesmeyen ve seyahate çıkan kişilere kurban kesmek vacip düşmemektedir. Ancak seyahat halinde kurban kesmemiş ve bayram günlerinde evine dönen kişilerin kurban kesmeleri gerektiği buyurulmuştur.

Vekalet vererek kurbanı sizin adınıza keserek, ihtiyaç sahiplerine sizin adınıza bağışta bulunan Beşir Derneği sayesinde siz de yoksullara, evine et götüremeyenlere yardım elinizi uzatabilir, Allah katında sevap kazanarak, takva sahibi olabilirsiniz.

Kurban Parasının İhtiyaç Sahibine Verilmesiyle Kurban İbadeti Yerine Getirilmiş Sayılır mı?

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu sorusunun cevabını öğrenmek isteyen Müslümanlar, kurban parasının ihtiyaç sahibine verilmesiyle de kurban ibadetinin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek istemektedir.

Her ibadet şeklinde olduğu gibi kurban ibadetinde de belli usul ve şartlar bulunur. Sadaka vermek, Allah rızasını kazanmak ve herhangi bir karşılık verilmeden, ihtiyaç sahibine ihtiyacını karşılayacak şekilde maddi yardımda bulunmak anlamına gelir.

Aynı şekilde kurban parasının yoksullara ya da ihtiyaç sahibine verilmesi de kurban ibadetinin yerine getirildiği anlamına gelmez. Bu yüzden mali durumu yerinde olan ve kurban kesen Müslümanlar, bağışta bulunabilir. Vekalet yoluyla kurban kesen kişiler de bağış yaparak, kurban ibadetini yerine getirmiş sayılırlar.

Beşir Derneği, vekaletle bağış kurbanı organizasyonu ile sizin adınıza kurban keserek, bağışlarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine, güvenilir şekilde ulaştırmaktadır. Hem derneğimiz mazlumlara yardım etmenin hazzını ve huzurunu yaşarken, sizler de derneğimiz aracılığıyla yapacağınız kurban bağışı sayesinde, takva sahibi olabilir ve mazlumları, yoksulları sevindirme yolunda adım atmış olursunuz.