Kurban Kesmek Hadis

Kurban Kesmek Hadis

Kurban kesmek, Allah’ın bizlere sunduğu merhamet niteliği taşıyan ve her Müslümanın bir kurban keserek ibadet yapması şartı vermiştir. Bakıldığında aslında öyle ince ayrıntılara kadar düşünülmüş ki insan bazen bunu derinlemesine düşündüğünde işin içinden çıkamaz hale gelebilmektedir. Her yıl belirlenen tarihlerde tüm Müslüman alemi ve İslam dinini benimseyen toplumlar, kurban keserek kurban bayramlarını kutlamaktadırlar. Bu bizlere yıllar önce Allah tarafından sunulmuş bir görev, bir vazife, bizler bunu yerine getirerek dünya üzerinde ki hayatımız boyunca bir ibadet olarak görmeli ve maddi durumumuz el verdikçe bunu yerine getirmeliyiz. Kurban Kesmek Hadis,

Kuranı Kerim bize Allah’ın ulaştırmak istediği emirlerin yazılı bir şekilde gönderilmesinden oluşmaktadır

Allah’ın bu dünyada ki yapmamızı buyurduğu emirlerden oluşmaktadır. Kurban bayramlarının sadece bir büyükbaş hayvan veya bir küçükbaş hayvanın kesilmesinden değil, bakıldığında tüm Müslümanların bir ayara gelerek sosyalleşmesini de sağlayan topluluklar da olmaktadır.

Kurban kesmenin öyle güzel bir özelliği vardır ki

kurban bayramları, sadece kesilen etin dağıtılmasından ibaret değildir ve insanları bir bilinçlendirme niteliği taşır, yetim insanların varlığını ve onların aslında ne kadar yardıma muhtaç olduklarını, sizlerin yardımlarını beklediklerinin farkına varıldığı aydır. Kurban bayramlarında insanların kurban kesmek için bir araya gelmeleri ve toplum halde kesilen etin yenmesinden oluşmamakta eş dost ile bir araya gelerek dertler paylaşılmakta, acılar kederler hep ortak bir şekilde duyulmaktadır. Sizler kendiniz kurban kesebileceğiniz gibi bağış yaparak da vekil verebilir ve kurban işlerinizi yürütebilirsiniz. 

Kurban kesmek

mümin kardeşlere yardım etmek, bağışta bulunmak ve Allah’ın taktirini kazanıp onun yolundan gitmek, bedenen ruhunuzu iyileştirecek ve siz fark etmeden büyük sevaplara girmiş olacaksınız. Bu yüzden kurban bayramları büyük coşkularla kutlanarak, kurban kesilerek, kesilen etin ihtiyaç sahiplerine dağıtılarak yapılan en neşeli olabileceğiniz günlerdir. Bazı dernekler kurban kesmek için vakti olmayan ve kurban kesmek için bir yeri olmayan kişiler içinde çok iyi olanaklar sunmakta ve bağışlarınızı bu alanlara yapabilirsiniz, sayısız projeler ve inanılmaz uygun fiyat seçenekleri ile size uygun olan kurban bağışlarınızı seçebilir ve bağışlayabilirsiniz. Kurban kesmenin ne kadar sevap olduğunu ve bu kesilen kurbanın öncelikle birinci derece ihtiyacı olan kişilere verilmesi gerektiğini hadisi şeriflerde geçmektedir. Maddi durumu iyi ve kurban keserek kendi etrafındakilerin ihtiyaçlarını karşılayanların bir tane daha kurban keserek bu sefer bağışlamak istediği kurumlar kuruluşlara gönderebilmektedir. Hadislerde buyurulmuştur ki kendi akrabası açken gidip başkaları adına çok uzak bir yere yardım edilmesi dinimizce uygun görülmemekte. Kurban, Allah rızası için yardıma muhtaç insanlar adına kesilerek dağıtılan bu kurban etinin önce kişinin kendi etrafına pay ederek daha sonra varsa maddi durumu başkaları adına yardım ederek kurbanını kesebilir. Kurban kesmek sadece yılın belirlenen tarihlerinde olmamakla beraber kişinin aldığı bir ev üzerine bir araba üzerine ve ya kendisi çocukları adına da kurban keserek istediği zamanda bunu yapabilmektedir.