Kurban Kesimleri Kaç Gün Sürüyor?

Kurban Kesimleri Kaç Gün Sürüyor?

Açlık sınırında olan binlerce vatandaşa kurban etlerinizi bağışlamanız sizin elinizde. Bu sayede mahzun kişilere umut olabilir ve yüzlerinde tebessüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Hemen vekaleten kurban bağışına, kesime ve dağıtıma karşı sıralanan hususlar ele alınabilir. Örneğin başta kurban kesimleri kaç gün sürüyor gibi sorular için:

  • Beşir Derneği ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. 
  • Dernek bünyesinde yardım faaliyetlerine geçebilirsiniz. 

Kurban kesim organizasyonu usullere uygun bir şekilde gerçekleşir ve yardıma muhtaç ailelere ulaşım sağlanır. Kısacası Müslüman vatandaşların talepleri göz önünde bulundurulur. İbadetini layıkıyla yerine getirmek isteyenler dernek çalışmalarını dikkate alabilir ve katılım gösterebilir. 

Bağışlanan Kurban Ne Zaman Kesilir?

Kurban türüne bağlı olarak kesim süresi farklılık gösterir. Kurban kesimleri kaç gün sürüyor. Merak edenlerin başta tercihte bulunması gerekir. Örnek vermek gerekirse:

-Bayram Kurbanı: Dernek tüm kurban türlerini arka arkaya sıralar. Örneğin Vacip ve Sünnet bunlar arasında başı çeker. Tercihini bu yönde yapanlara bayramın ilk 3 günü eşlik eder. Yani 3 gün içerisinde bağış yapılan kurban kesilir ve dağıtılır. 

-Diğerleri: Sadece Vacip ile Sünnet gözler önüne serilmez. Bunların yanı sıra şükür ya da nafile tercihinde bulunabilirsiniz. Adak ve akika kurbanları da mevcut. Tüm bu kurban türleri ise bayramdan sonra kesilir. Kesimi takiben paylaştırılması da uzun sürmez. 

Ne Zamana Kadar Kurban Bağışı Yapılır?

Kurban kesimleri kaç gün öğrenenler bunun üzerine bağış için harekete geçebilir. Örneğin ilk etapta Vacip ile Sünnet için faaliyet gösterilir. Beşir Derneği bu kurban türlerine ilişkin:

  • Bayramın ilk 3 gününe yönlendirme yapar. 
  • Arefe günü 17.00’a kadar bağışlarınızı yapmanız beklenir. 

Diğerlerine ilişkin bu tarz bir sınır mevcut değil. Yukarıda belirttiğimiz üzere bayramdan sonra kesilmesi mümkün. Sadece Kurban Bayramı’nda kesmeye niyet ettiğiniz kurbanlar için bağışlarınızı sıralayabilirsiniz. Ve Beşir Derneği ile iletişime geçenler bu konulara netlik kazandırabilir. Yani bağışçıların isteğine göre kurban kesim organizasyonlarına da paylaşımına geçilir. 

Kesilen Kurbanlar Ne Zaman Dağıtılır?

Sadece kurban kesimleri kaç gün sürüyor dikkate almanız yeterli olmaz. Haricinde bağışta bulunan hayırsever vatandaşlar dağıtımı merakla bekler. Neyse ki Beşir Derneği dağıtıma dair bilgi vermekten geri kalmaz. Örneğin:

  • Vekalet veren bağışçılar SMS yoluyla bilgilendirilir. 
  • Hayırsever vatandaşlar e-mail eşliğinde de bilgi sahibi olur. 

Aynı zamanda bağış takip sistemine ev sahipliği yapar. Adı üstünde hayırsever vatandaşların sistem üzerinden takipte kalması sağlanır. Gerek kurban kesim yeri gerekse dağıtılan yerler göz önünde bulundurulabilir. Bu şekilde kurumun:

  • Türkiye’nin en ücra köşelerine ulaştığını görürsünüz. 
  • Gerçek ihtiyaç sahiplerine et paylarını ulaştırdığı kanıtlanır. 
  • Sadece kişileri değil kurumları da dikkate alınır. 

Üstelik kurumlara dair yardım faaliyetleri için tutanaklara dahi yer verilir. Başta video kayıtları ve görüntüler alınır. Kısacası kanıtlar sayesinde güven veren yardım derneklerinden bir tanesidir. Hal böyle olunca kurban bağışında başı çeker ve yardıma muhtaç ailelere hızlı bir şekilde el uzatır. 

Kurban Kesim Süreci Nasıl?

Süreç bağışlar ile başlar. Öncelikle hayırsever vatandaşların kurban türlerinden tercihte bulunmaları ve bağış miktarını belirtmeleri beklenir. Bu hususlara karşı vekalet alınır, ödemeniz karşılanır. Vekalet veren kişiye dair kurban kesim organizasyonu sürdürülür. 

Kesilen haiz hayvanların paylar haline getirilmesine özen gösterilir. Bunun için ortalama 5 – 7 kg ele alınır. Titizlikle paketlenen etler tamamen ihtiyaç sahiplerinin ellerine ulaşır. Kişileri takiben kurumlar da dikkate alınır. Hatta yurtiçinden ziyade yurtdışında da kurban kesim faaliyetlerine yer verilir. Kısacası kurum çalışmalarını soluksuz ve geniş kapsamlı olarak sürdürmektedir.