Kurban Hakkında Ayetler

Kurban Hakkında Ayetler

Allah’ın bize olan ayetlerinin bulunduğu kitap olan Kuranı Kerimde çok sayıda kurban hakkında ayetler vardır.  Ayetler bizlere Kuran ışığı tutarak bilmediğimiz konularda bilgilenmemizi ve Allah'ın yolunda onun rızasını alarak işler yapmamızı sağlar. Bizler kurban konusunda Kuran'da geçen ayetler ile kurbanın kesilmesi, paylaştırılmasına dair neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Kurbanı Konu Alan Örnek Ayetler Hangileridir?

İslam dininde onların (hayvanların)  bizim hizmetimize verildiği ve onlardan yememiz, aç olana bölüşmemiz gerektiği ve yerken Allah'a şükür edin, onu anın, hatırlayın denilerek aslında kurban kesiminin sadece hayvanı kesmek, bölüştürmek ve yemek olmadığını burada asıl gayenin şükür etmek, paylaşmak ve aç, yoksulu doyurmak olduğu aşikârdır. Beşir Derneği olarak Allah’ın emirlerini ve ayetlerini yol gösterici almış, kurbanın asıl amacına uygun şekilde yaşanmasına vesile olmak için yapılan çalışmalar sürdürmekteyiz.

Kurban Kimlere Dağıtılır?

Kuran’da geçen kurban hakkında ayetlerin bize gösterdiği yoldan yürümekte olan Beşir Derneğimiz tam olarak Allah’ın buyurduğu şekilde kurban faaliyetleri sürdürmektedir. Kurbanın dağıtılması gereken yerler kurban hakkında ayetlerle bize açık şekilde belirtilmiştir. Yardımlarımızın kaynağını oluşturan ve bağışların Beşir Derneği tarafından iletildiği yerler devamlı iletişim halinde olduğumuz yurtiçi ve yurtdışı bölgelerdeki yardım merkezlerinin de yardımı ile belirlenen:

• Yetimler ve yetimhaneler

• Yoksullar

• Evsiz kalanlar

• Bir afet sebebiyle ailesini kayıp edenler

• Kıtlık çeken bölgelerdeki halk

• Kimsesizler bakım evleri

Kesilen Kurbanlardan Kendimizde Yiyebilir Miyiz?

Kurban hakkında ayetlerinde belirttiği üzere kurbanın amacı yoksula ikram etmek, Allah’ı anmak ona şükretmektir. Kestiğimiz kurbanlardan Allah’ın kurban hakkında ayetlerine bağlı kalarak 3’de 2’sini yoksullara, maddi durum yönünden zor durumda olanlara ve kurban kesemeyen borçlulara dağıtıp ikram ederek 3’de 1’i ailemiz ve kendimiz tarafından yenilebilmektedir. 3'de 1'ini yakın eş dosta da dağıtıla bilirken 3'de 1'i ise kesinlikle durumu olmayan fakirlere dağıtılmalıdır.

Beşir Derneği Bünyesindeki Kurban Faaliyetleri Nelerdir? 

Beşir Derneği olarak bizler istenirse kesilmiş şekilde evlerinizden alarak yoksullara, kıtlık bölgelerinde yaşayan fakir halka paylaştırıyoruz. Yetimhanede yaşayan yetimlerin duasına nail olmak amacıyla onların bayramlarına sizlerin desteği ile et yemeyi, bayram gibi hissettirmeyi amaçlamaktayız. Büyükbaş hayvan kesimlerinde bağışta bulunarak hisse almanıza olanak sunup sonrasında bu kesilen etlerin Beşir Derneği olarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktayız. Hayvanların kesimlerini dinimiz usullerine uygun şekilde ‘helal kesim ‘ olarak gerçekleştiriyoruz. Kesimlerin videolarını aksi bir durum (ülkeye göre çekim yasağı) yaşanmadıkça sizlerle paylaşıyor sonraki süreçte de adım adım izleme imkânı sunuyoruz. Bu sayede sizler Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışı ile yardımların doğru yerlerde olduğunu, gerçekten kesimlerin usulünce yapıldığını görebiliyorsunuz. Sizde eğer Allah’ın imtihanında olan yoksulların, yetimlerin ve yardıma muhtaçların bayramını çifte bayram yapmak isterseniz küçük büyük demeden yapacağınız yardımlar ve bağışlar ile buna vesile olabilirsiniz. Yardımlarınızı internet veya telefon bankacılığı yolu ile yapabilirsiniz. Bu kurban bağışınızı ailenizden biri adına da yapabilir ona bu güzel hediyeyi verebilirsiniz. İnsan ayırmaksızın muhtaçların yanında olan Beşir Derneği olarak biz kurban hakkında ayetleri kendimize yol gösterici bilmekteyiz ve önemli olanın Allah’ı anmak ona şükretmek olduğu kanısındayız.