Kurban Bayramında Kesilen Kurbandan Yenir Mi?

Kurban Bayramında Kesilen Kurbandan Yenir Mi?

Kurban Bayramı

Kurban bayramı, dört gün sürmekle beraber Müslümanların Hicri takvimi esas alarak belirtilirse Zilhicce ayında yer alan bir dini bayramdır. 10.gününden kutlanılan bayram, 11. günü ve 12. gününde kurban kesme günü olarak belirlenmiştir. Bayramın bir önceki gününe ise Arife günü denilmektedir. Kurban Bayramı Müslümanlar için oldukça önemli bir dini bayramdır.

Dini bayramla birlikte resmi tatilde ilan edilmesi ile birlikte aynı zamanda İslam dini açısından ciddi anlamda önemlidir. Kurban Bayramı Müslümanların kurban kestikleri, çocukların yeni bayramlık kıyafetler giyinmeleri, aile büyükleri, dostların ziyaret edildiği, küslerin barıştığı, yakınlarını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret ettiği oldukça önemli olan bir bayramdır.

Kurban Bayramında Kesilen Kurbandan Yenir Mi?

Kurban Bayramında Kesilen Kurbandan Yenir Mi? akıllarda yer edinen bu soru aslında çoğu uzman tarafından da cevaplanmıştır. Allah yolunda kesilen kurban etinden Kurban bayramında, çok az bir miktar olsa da Kurban etinin Tadına bakmak kurban etini aile ile birlikte oturup yemek sünnettir. Aynı zamanda Peygamber efendimiz de bu konu da hadislerde bulunmuştur. Kurban bayramın da, kurban eti bayram namazının ardından kesildikten sonra dinlenilmiş kurban eti el birliğiyle Müslümanlar tarafından dini bir bayram olması gerekçesiyle birlikte de yenilmesi gerekmektedir. Kurban etinde bir kısmını aile ile birlikte oturup yenildikten sonra, ardından geri kalan kısmını da aile dostlarıyla akrabalarla birlikte paylaşarak yemek gerekmektedir. Üçte birini tükettiğiniz de sessiz paylaşmak kurban etini insanlara dağıtmak bir olmakla birlikte bir Müslümana yakışan davranıştır.

Kurban Bayramı Ve Beşir Derneği

Bu mübarek gün de Beşir Derneği de, yine çalışmalarını gerçekleştirmektedir. İnsani bir yardım yaparak, aynı zamanda Beşir Derneği Kurban bayramında ihtiyaç sahibi olanlara aynı ve bu mübarek günde kurban kesemeyen Müslüman kardeşlerimize de yardımlarda bulunmaktadır. Beşir Derneği Kurban Bayramında çocuklara kıyafet yardımı yapması ile birlikte aynı zamanda kurban bağışı da yapılmaktadır. Beşir derneğine yapılan yardım destekleri ile birlikte birçok çocuğun da bayramlarda diğer çocuklar gibi dilediğince giyinip, dilediğince ve özgürce şeker toplamaya çıkmasını sağlamaktadır. Kurban Bayramı bütün insanlığın bayramıdır. Bu yüzden bir kısım kurbanını kesip bayramını yaparken, bir kısımda maddi imkânsızlıklar nedeniyle bunu yaşayamamaktadır. Burada işe Beşir Derneği katılarak Kurban bayramında herkesin eşit bir şekilde ve eşit şartlar altında aldığı destekle birlikte ulaşabildiği, görebildiği yerlere yardımlarını yapmaktadır.

Kurban Bayramı’nda Yapılan Yardımın Önemi

Kurban Bayramı'nda yapılan yardım, Kurban bayramında birçok yüzün tebessüm etmesini sağlamak Beşir Derneği'nin en büyük gücüdür. Ardında yaşlı gözler yerine, gülen gözleri bırakmak en güzel cesarettir. Maddi imkansızlık yüzünden Kurban bayramı, kurban bayramında kurban alıp kesemeyenlere yardım etmek Beşir Derneği'nin el uzatması ile gönülden ve kalpten yapmasıyla en büyük gerekçedir. Oldukça hayırlı bir iş olan Kurban Bayramı Beşir Derneği'nin vesilesi ile birlikte birçok insanın da bir Allah razı olsun demesi ile gönüller bir olmaktadır. Kapı kapı dolaşıp gerekirse birçok yere dağılıp ihtiyaç sahibi olan ancak gerekli sebeplerden dolayı yaşayamayan aileleri, bayramlarını dilediği gibi yaşayamayan çocuklara bayram kıyafeti, bayram şekeri, Beşir derneğinin ve bu yolda destek olan insanlığını unutmamış halen kalplerde merhamet, vicdan duygusu olanların hayırlara vesile olacak mübarek bir işidir. Sizler de bu yolda bir omuz atmak, insanların masum çocukların kalplerine dokunmak onlara kara bulutlar değil de ardınız da güneşli günler, sıcacık selamlaşmalar bırakmaktan yanaysınız hep birlikte, kalplerimiz, niyetlerimiz bir olarak bu yolda yürüyebiliriz.