Kurban Bayramı’nda Bir Danaya Kaç Kişi Girebilir?

Kurban Bayramı’nda Bir Danaya Kaç Kişi Girebilir?

Bir Küçükbaşa Ve Bir Büyükbaşa Kaç Kişi Ortak Olabilir?

Eğer Kurban Bayramı’nda küçükbaş hayvan kesilecek ise her küçükbaş hayvan sadece bir kişiliktir. Normalde kurban kesme ibadeti kan akıtarak yapılır. Bir kişi tarafından kesilir. Büyük baş hayvanlarda ise durum farklıdır. Normalde ibadet tek kişiliktir ve büyükbaş hayvanların da tek kişilik olarak kurban edilmesi gerekir.

Fakat peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) büyük baş hayvanın maliyeti yüksek olduğu için en fazla 7 kişi birleşerek kesilebileceğini buyurmuştur. Fakat küçükbaş hayvan için bu durum asla söz konusu değildir. Yani herkese bir koyun olarak vacip olur. İki kişi bir koyun kesemez. Kurban Bayramı’nda bir danaya kaç kişi girebilir sorusunun cevabı, büyükbaş hayvan için en fazla 7 kişi ortak olabilmektedir.

Ortaklıkların Şartları Nelerdir?

Kurban Bayramı’nda bir danaya kaç kişi girebilir sorusuna Kurban Bayramı’na yaklaştığımız bu günlerde cevap aranmaktadır. Sığır ya da deve gibi büyükbaş hayvanlarda 7 kişi ortak olabilmektedir fakat bu 7 kişinin iştirakında yani ortaklığında bazı hususlar söz konusudur. Bu hususlara göz atacak olursak, ilk olarak hepsinin Müslüman olması gerekmektedir. Hepsinin amacı da kurban ibadeti olmalıdır. Ortak olan herkesin özellikle sadece ibadet için yapması, Allah rızasını dilemesi gerekmektedir. 7 kişi bir araya gelindiğinde, biri kurban, biri adak biri akika, diğeri farklı bir amaç için niyet ederse bu şekilde de ortak olunabilmektedir. Çünkü hepsinin asıl amacı Allah’a kurban vermektir. Hepsi bunu bir ibadet olarak yapmaktadır ve kurban olarak niyet etmişlerdir. Bu yüzden kurban olarak kabul edilmektedir. Fakat bu 7 kişiden herhangi birisi, ben de katılıp et alayım düşüncesi ile katılırsa geri kalan 6 kişinin de kurbanı batıl olur, gerçek bir kurban olmaz. Bir kişinin kurban niyetiyle değil de farklı bir niyetle kurbana ortak olması, diğer herkesin kurban ibadetini engellemiş, olmaktadır ve kurban ibadeti gerçekleşmemiş olmaktadır. Yani tamamen kurban niyeti ile ortak olunmalıdır. Mesela gruba bir Hıristiyan girdiğinde de o kurban sahih olmayacaktır, geçersiz olacaktır. Kurban Bayramı’nda bir danaya kaç kişi girebilir sorusu bu şekilde açıklanabilir.

Tek Başıma Aldığım Büyükbaş Hayvana Sonradan Ortak Alabilir Miyim?

Kurbanlık büyükbaş hayvan, tek bir kişi tarafından kurban olması için satın alınıp bunu sonradan başkaları ile ortak olacak şekilde bozamaz. Fakat bunun bir ayrıntısı bulunmaktadır. Çünkü insanlar büyükbaşı almaya tek başına gitmektedir fakat hayvan satın alırken hissedarlara eşit ödeme tutarı sunar. Örneğin buna 60 liradan hissedar olur musunuz der, tüm hissedarlar aynı miktarı ödemeyi kabul ettikleri takdirde hissedar olmaktadırlar. Kurban kesildikte sonra tüm parçaları tüm hissedarlara eşit şekilde paylaştırılmalıdır. Bu husus oldukça önemlidir ve dikkat edilmelidir. Herkesin farklı tutarlar ödediği bir büyükbaş, kurban yerine geçmemektedir. Bu ticarettir. En fazla 7 kişinin katıldığı ve herkesin niyetinin kurban ibadetini yerine getirmek olduğundan emin olunduğu bir biçimde kurban edilmelidir. Kurban Bayramı’nda bir danaya kaç kişi girebilir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Büyükbaş Kurban Alırken Ortaklıkta Neye Dikkat Edilmelidir?

Büyükbaş kurban alınırken kurbanın fiyatı kaç kişi ortak olacaksa o kadar kişi sayısına tam olarak bölünebilmesi gerekmektedir. Örneğin 5 kişi bir danaya ortak olacak, büyükbaş hayvanın fiyatı 5’e tam bölünebiliyor olması gerekmektedir. Eşit ödeme yapılmayan hayvanlar da kurban olarak kabul edilmemektedir. 5 kişi parayı ödedikten sonra ödenmesi gereken hala az miktarda borç kaldığında bunu bir başkası ya da bir vakıf, dernek ödeyemez. Ya bir ortak daha bulunup 6 ya bölünecek ya da 5 kişiye tam olarak bölünmesi gerekmektedir.