Kurban Bayramı’nda Bayramlık Bağışı Yapma

Kurban Bayramı’nda Bayramlık Bağışı Yapma

Bayramların anlamı çocukları sevindirmek, bayram günlerinde diğer çocuklara göre mahzun kalmalarını sağlamaktır. Bu yüzden Kurban Bayramı’nda bayramlık bağışı yapma hemen her Müslümanın üzerine bir yükümlülüktür.

Yetim ve öksüzlerin sevindirilmesi kadar özel ve güzel bir şey dünya üzerinde yoktur. Bayramın anlamını onların da sonuna kadar tatmaları, çocukların da mutlu olmalarını sağlar.

Dünya üzerinde yaşayan tüm çocukların savaşa, kötülüğe, hastalığa, açlığa, yokluk ve yoksulluğa karşı birkaç gün bile olsa mutlu olmaları, onların iyi hissetmelerine, bu dünyada güzelliklerin de olmasını anlamalarına yardımcı olur.

Beşir Derneği, sizlerden de gelen bağışlar sayesinde dünya üzerinde bulunan yetim ve öksüzleri sevindirmek, bayram günlerinde temiz ve güzel kıyafetler içinde olmalarını sağlamak için bayramlık kıyafet kampanyaları düzenlemektedir.

Bağışlar Sadece Bayramda mı Yapılmalıdır?

Kurban Bayramı ya da diğer bayramlar olsun, her çocuğun sevindirilmesi, üstüne başına güzel giyeceklerin giymesi gerekir. Her çocuk, her zaman güzel giyinmeyi, aç karnının doyurulmasını hak eder. 

Ancak gerek ülke şartları gerek yaşanan coğrafya, her çocuğa aynı fırsatı ve güzelliği sunmamaktadır. Bu yüzden Beşir Derneği, Kurban Bayramı’nda bayramlık bağışı yapma yanında bayram dışındaki günlerde de sizlerden gelen bağışlarla, öksüz ve yetimleri giydirmekte, her mevsim üstlerinde korunaklı, yırtık olmayan kıyafetler giymelerini sağlamaktadır.

Paylaşmanın en önemli olduğu günlerde paylaşmak, yardımlaşmak, küçük çocukların yüzünü güldürmek, bir insanlık görevidir. Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette yetim ve öksüzlerle ilgili sözler bulunurken, Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimiz, öksüz ve yetimlere nasıl davranılması gerektiğini de kıymetli sözleriyle açıklamıştır. 

Bayramlık Bağış Nereye Yapılır?

Bayramlar, büyük küçük herkesin sevindiği, mutluğu olduğu, paylaşımların ve dayanışmanın gerçekleştiği en özel ve önemli günlerdir. Yetimlerin ve öksüzlerin sadece bayramlarda değil, bayram dışındaki günlerde de sevindirilmesi, hediye eşyalar verilmesi gerekir.

Bu konuda Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimiz, Allah rızası alarak, bir yetimin başının okşanması bile, o yetimin başındaki saç teli kadar sevabın kazanılacağını söylemiştir. Bu yüzden paylaşmanın ve dayanışmanın sadece bayram günlerinde değil, her zaman hatırlanması, öksüz ve yetimlerin, gözü yaşlı dünya üzerindeki çocukların sevindirilmesi önemlidir.

Beşir Derneği sadece bayramlarda değil, farklı zamanlarda da sizlerden gelen giyim yardımlarını alarak, yurtiçinde ve yurtdışında ihtiyacı olan yetim ve kimsesizlere ulaştırmaktadır.

Giyim Yardımları Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı’nda bayramlık bağışı yapma konusunda yardım elini uzatan Müslüman kardeşlerimiz, Beşir Derneğinin Gıda Bankacılığı kapsamında oluşturduğu yardım havuzuna katılabilirsiniz.

Gıda Bankacılığı kapsamında yapılan bağışlarınızı vergiden düşebilirsiniz.  Derneğimiz vergiden muaf olduğu için, kestiğiniz fatura ve alınacak bağış makbuzu ile yıllık net kazancınızdan vergi indirimi alabilirsiniz.

Bağış yapmak için derneğimizin ana sayfasında bulunan bağış bölümünden yapabildiğiniz gibi;

  • Temsilcilik ofislerimize bizzat gelerek yapabilir,
  • Banka hesap numaralarımıza havale yapabilir,
  • 0216 375 40 42 numaralı hattımızı arayarak bağışta bulunabilirsiniz.

Bayramlık kıyafet bedeli için sadece 80 TL bağış yapmanız yeterli olmaktadır. Böylece ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocuklar, bayramlarda bir giydiğini bir daha giymeyecek ve bayramın gerçek anlamını anlayarak, gözleri yaşlı kalmayacaktır.

Ne Tür Kıyafetler Bağışlanabilir?

Bayram sabahı her çocuğun yüzünün gülmesi, yeni ve temiz kıyafetleri giymesi her çocuğun hakkıdır. Ancak kimsesiz çocukların, yetim ve öksüzlerin sadece bayramlarda değil, normal zamanlarda bile üstüne giyebileceği, ikinci bir kıyafeti yoktur.

Bayramlıklar, temiz olmalı ve bayramlar bu temiz ve güzel kıyafetlerle karşılanmalıdır. Çeşitli sebepler yüzünden yeryüzündeki çocukların çoğu, bayramı gereği gibi kutlayamamakta ve üstünde başında güzel kıyafetler olmadığı için mutsuz olmaktadır. 

Kurban Bayramı’nda bayramlık bağışı yapma organizasyonuna katılarak, öksüz ve yetimlerin gözlerindeki yaşı silebilir, sadece 80 TL bayramlık bağışı yaparak, kimsesiz çocukların da bayramda gözlerinin içinin gülmesini sağlayabilirsiniz.

Beşir Derneği’ne yapacağınız bağışlar ve giyim yardımı organizasyonlarına göndereceğiniz yeni kazak, pantolon, ayakkabı gibi ihtiyaçları gönderebilir, Gıda Bankacılığı ile bağışlarınızın tamamını vergiden düşme olanağı da bularak, kimsesizlere ses olabilirsiniz.