Kurban Bayramı Temmuz’un Kaçında

Kurban Bayramı Temmuz’un Kaçında

Kurban Bayramının hangi tarihe denk geldiği vatandaşlar tarafından oldukça merak edilir. Kurban Bayramı temmuz ayının 31’inde başlayacaktır. Temmuz ayının son günü başlayacak olan Kurban Bayramı ağustos ayının 3’ünde sona erecektir. Geleneklere göre kurbanlar bayramın ilk günü içerisinde kesilir. Bayramın ilk gününde ezan okunmasından 45 dakika sonrasında bayram namazı kılınır.

Kurban Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına erişmek için yapılan bir ibadettir. Kurban ibadeti parası olan yani maddiyatı kurban kesmeye müsait olan Müslümanların kurban keserek etlerini eşit şekilde bölmesi ve yardıma muhtaç olan ailelere dağıtması ile gerçekleştirilir. Peki, Kurban Bayramı temmuzun kaçında? Kurban Bayramı bu sene temmuz ayının son gününde başlayacak ve 3 Ağustos tarihinde bitecektir. 

Kurban Bayramı Hangi Gün

Kurban Bayramının hangi gün olacak vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Kurban Bayramı temmuzun kaçında? Kurban Bayramı 31 Temmuz tarihinde başlayacaktır. Kurban Bayramı’nda maddi durumu yerinde olan Müslümanlar kestikleri kurban etlerini maddi durumu yerinde olmayan Müslüman kardeşlerine dağıtırlar. 

Kurban Bayramı dini bir bayram olmasına rağmen ülkemizde resmi tatil ilan edilir. Müslüman vatandaş sayısının fazla olduğu tüm ülkelerde Kurban Bayramı’nda resmi tatil ilan edilir. Kurban Bayramı İslam aleminin kutladığı en büyük 2 bayramdan bir tanesidir.  

Müslümanlar tarafından kutlanılan Kurban Bayramı’nda kesilen etler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır.  Kurban Bayramı’nda yoksullara dağıtmak amacı ile koyun, keçi inek, deve ve manda kurban edilir ve etleri eşit şekilde bölünerek yoksul ailelere dağıtılır. Kurban Bayramının sabahında erkekler camiye giderek bayram namazı kılar. Bayram namazı bayram sabahında güneşin doğmasından 45 dakika sonrasında kılınan bir namazdır. 

Kurban Bayramı Bağışı

Kurban Bayramı temmuzun kaçında? Kurban Bayramı hicri takvime göre 10 zilhicce ayında başlar ve 13 zilhicce ayı içerisinde sona erer. Hicri takvim bir ay takvimidir. Bu nedenle de güneş temel alınarak oluşturulmuş olan miladı takvime göre 11 – 12 gün daha kısadır. Kurban Bayramının her yıl 11- 12 gün erken kutlanmasının nedeni de budur. Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak ve 3 Ağustos Pazartesi günü bitecektir.

Kurban Bayramı’nda bağış yapabilmek için Beşir derneğini tercih edebilirsiniz. Beşir derneği ile iletişim kurduktan sonra kurban bağışlarınızı bu derneğe gerçekleştirmeniz mümkündür. Kurban Bayramı bağışlarını internet üzerinden dolduracağınız form ile oluşturabileceğiniz gibi telefon ile de bağış yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Kurban bağışları Beşir derneğinin yaptığı çalışmalar sırasında tespit edilen yardıma muhtaç ailelere dağıtılır. Bu şekilde bağışlarınızın gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıldığından kesin olarak emin olabilirsiniz.

Kurban Bayramı Kurbanlık Bağışı Kabul Eden Dernekler

Kurban Bayram’ında kurbanlık bağışı kabul eden Beşir derneği yaptığınız kurban bağışlarınızı yoksul ailelere ulaştırır. Bağışlarınızın gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştığından emin olmak istiyorsanız bağışlarınızı Beşir derneğine yapmanız gerekir. Peki, Kurban Bayramı temmuzun kaçında? Kurban Bayramı temmuz ayının 31’inde başlayacaktır. Kurban kesimleri genel olarak ilk gün içerisinde gerçekleştirilir. Beşir derneği kurban kesimi sonrasında kurban etini eşit parçalara böler ve yoksullara dağıtır.

Kurban Bayramı’nda Kurbanlık Bağılı Nasıl Yapılır?

Kurban Bayram’ında kurbanlık bağışı yapabilmek için Beşir derneğinin internet sitesini ziyaret edebilir ve burada bulunan kurban bağış formunu doldurabilirsiniz. Bu şekilde kurban bağışlarını sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Derneğin telefon numarasını kullanarak da kurban bağışı gerçekleştirmeniz mümkündür. Telefon numarası üzerinden Beşir derneğine ulaşarak kurban bağışı için istenilen bilgileri derneğe verebilir ve bağış gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz.