Kurban Bayramı İle İlgili Ayetler

Kurban Bayramı İle İlgili Ayetler

Hicri takvimin 624’üncü yılından beri Hz.İbrahim Aleyhisselam aracılığıyla Müslümanlara bahşedilmiş Kurban Bayramı, en önemli dini bayramımızdır, bu nedenle Kur’an-ı Kerim’de Kurban Bayramı İle İlgili Ayetler çokça yer almaktadır.

Kurban Kesmenin ve Kurban Bayramının Önemi

Peygamber efendimiz, Kurban kesmenin önemi için şöyle buyurmuştur; -Ademoğlu kurban kesim gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla geri gelecektir. Hayvanın canı çıkmadan Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz hayvandan dolayı sıkıntı çekmeyin mutlu olun.

Hac Suresi’nin 36. Ayeti Müslümanlara şöyle buyurmuştur;

‘Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin hediyelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayırlı şeyler vardır. Onlar mahzun bir şekilde sıralanmış dururken yanlarına gidip Allah’ın adını anın. Hayvan düşüp canı çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalana da yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.’ Beşir Derneği olarak tüm Kurbanlık adak bağışlarınızı Allah-u Teala’nın emrettiği yoldan giderek, fakir ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Mübarek Fetih suresi, 25. Ayette şöyle buyurulmuştur; “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” Aslında yapmamız gereken en önemli dini görevimiz bu kadar kısa ve öz biçimde Kur’an-ı Kerim yoluyla Müslümanlara iletilmiştir.

Kurban Bayramının Fazileti

Peygamber Efendimiz: ‘İmkanı olup da kurban kesmeyen kimse, bizim namazgahımıza yaklaşmasın!’ buyurdu.”

Beşir Yardım Derneği olarak en önem verdiğimiz şeylerden biri ise Kurban keserken hayvana eziyet vermemektir çünkü hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur;

Şeddad bin Evs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den iki şey ezberledim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Allah her şeye karşı iyi muameleyi yazmıştır. Bu sebeple öldürdüğünüz zaman güzellikle öldürün! Keseceğiniz vakit güzel kesin! Her hangi biriniz hayvan keseceği zaman güzel keserek rahatlatsın!”

Kurban Bayramı’nda Kesilmemesi Gereken Hayvanlar

Kur’an-Kerim de belirtildiği üzere yenmemesi gereken hayvanlar;

  • Evcil Hayvanlar, Orman Hayvanları (kuş, ceylan, geyik, tavşan)
  • Körlüğü iyice belli kör hayvan
  • Hastalığı iyice belli hasta hayvan
  • Topallığı iyice belli topal hayvan ve İliği gidecek kadar kemiği kırılmış hayvandır’ buyurulmuştur.

Bahsi geçen bu hayvanlardan herhangi birini kurban etmenin dinimizce cezalarına ve sonuçlarına itafen, Mübarek Maide Suresinin 27. Ayeti Ayette şöyle buyurulmuştur. 

“Ey iman edenler! Karada av hayvanı öldürmeyin. Kim onu kasten öldürürse (kendisine) bir ceza vardır. (Bu ceza), Kâ’be’ye hediye olarak varmak üzere olan bir insanın dengi olup, içinizden iki âdil kimsenin takdir edeceği bir kurbanlık hayvan; veya yoksulları yedirmek suretiyle kefaret; yahut onun dengi oruç tutmaktır. (Bu) yaptığı işin kötü sonucunu tatması içindir. Allah geçmiştekileri affetmiştir. Bir daha aynı durumda kalınırsa Allah ondan intikam alır. Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir.”

Kurban Bayramı ile İlgili Ayetler bize dinen yerine getirmemiz gereken görevlerin hadis-i şerifler ile iletilmiş halidir, kurban kesip yoksul, muhtaç, fakir kimselere dağıtmanın sevabı ve faziletleri çok büyüktür. Öyle ki Resululah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür teşrik günlerinin ikinci günü onu takip eder.”

Kevser Suresi’nin 2. Ayeti ise dünyevi zevklere kapılmadan, görevlerimizi istendiği şekilde yerine getirmemiz için emir olunmuştur. Şöyle dua et: Şüphesiz benim yaptığım ibadet, tuttuğum oruç, yaşadığım hayatım ve ölümüm hepsi Allah içindir.”

Bunun önemi bilerek Beşir Yardımlaşma Derneği olarak ihtiyacı olan her aileye kurbanlarını iletmekten gurur duyuyoruz.