Kurban Bayramı Günü Hangi Gün?

Kurban Bayramı Günü Hangi Gün?

Kurban bayramı günü hangi gün; bayramın ilk günü Zilhicce 10 olarak belirlenmiştir. Hazreti İbrahim’den bu yana devam eden kurban kesme ibadetinin İslam dinindeki yeri birleştirici gücü ile dikkat çekmeye devam etmektedir.

Kurban Bayramı kapsamında kesilen hayvanın etinin dağıtılmasına ek olarak yardımlaşmanın boyutunun genişletilerek farklı alanlara da yönlendirilmesi gerek. Bunun yanı sıra kendi dini gelişiminiz için hayvanı kurban ederken aynı zamanda sizi kötü yollara sürükleyen ve yanlış kararlar almanızı sağlayan nefsinizi de kurban etmeniz gerekmektedir. 

Kurban Bayramında Manevi Mesajlar Nelerdir? 

Kurban bayramı günü hangi gün; 31 Temmuzda idrak edilecek olan bu dini bayramın manevi mesajları;

  • Hazreti İbrahim’in uzun yıllar sonrasında Sare adındaki eşinden olan erkek çocuğunu Allah rızası için kurban etmeye çalışması anında kurban edilmesi için bir hayvanın gönderilmesi bu ibadet kapsamında ana adım olarak belirlenmiştir. 
  • Hazreti İbrahim’in sadece oğlunu feda etmesi değil aynı zamanda kendi isteklerinden ve arzularından da feragat etmesi söz konusudur. 
  • Kurban Bayramı vesilesi ile yoksul ailelere yardımcı olurken aynı zamanda bu yapmış olduğunuz yardımlar ile beraber gönül kapınızı sonuna kadar aralama imkanını da elde edebilirsiniz. 
  • Kurban Bayramı ve diğer tüm ibadetlerde İslam dininin oldukça kolaylaştırıcı biri etkisi bulunmaktadır. Maddi durumu yeterli olmayan müminlerin bu ibadete dahil olması zorunlu değildir. Aynı durum hac ibadeti için de geçerlidir. Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız düsturunun temel prensip olarak belirlendiği daha net şekilde görülüyor. 

Siz de bu hususlara dikkat ederek bayramı dini yaşamınıza daha muntazam şekilde devam etmek için bir fırsat olarak da algılayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz yardımlar ile hem yoksul aileleri sevindirebilir hem de Allah’ın rızasını kazanmak adına bir adım atabilirsiniz. 

Kurban Bayramı’nda Vekaletinizi Beşir Derneği’ne Verin!

Kurban bayramı günü hangi gün; kurban kesim aşamasında bağışınızı Beşir Derneği üzerinden de verme gibi bir hakkınız bulunuyor. Bu şekilde kurbanın kesim aşamasında kendiniz sadece maddi boyutu halledeceksiniz. Geriye kalan bütün sorumluluk için Beşir Derneği’ne gerekli olan vekaletin verilmesi gerekiyor. 

  • Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanın etlerinin muhtaç ailelere dağıtılması konusunda dahi son senelerde sıkıntı yaşanabiliyor. Modern şehir hayatında kişiler hangi ailenin yardıma muhtaç olduğunu tespit etmede dahi zorluk yaşıyor. 
  • Beşir Derneği hem ülkemiz kapsamında hem de dünyanın dört bir yanında direkt olarak kurban bağışının yapılabileceği alanlar sunmaktadır. Yardımı kime yapacağınızı düşünmeden direkt olarak bağış iznini vermeli ve sizin vesileniz ve birikiminiz ile hiçbir desteği olmayan ailelere bir el uzatılmasını sağlayacaksınız. 
  • Beşir Derneği hayvanların seçimi sırasında gebe ya da hasta olmamasına özen göstererek bu püf noktalarını da göz önünde bulundurmaktadır. 

Kurban kesim adımları da dahil olmak üzere bu ibadet kapsamında en ufak detayda dahi sadece İslami usullerin ana nokta olarak belirlendiğinin belirtilmesi gerekiyor. İslami usuller Beşir Derneği’nin en temel yol göstericilerinden biri olarak belirlenmiştir.  

Kurban Bayramında Yardımlarınızı Genişletin!

Kurban bayramı günü hangi gün; yardımlarınızı bağış olarak yapmanızın sonrasında ek olarak tüm seneye yayılan yardımlara da bütçeniz el verdiğince katılım sağlamalısınız. Bu noktada kişilerin özellikle yetim ve öksüz çocuklara, evinde bir tabak yemek dahi olmayan ailelere bir el uzatması gerekiyor.

Sizin bütçenizden artırdığınız 5 TL değerindeki bağışın birle bu kalkınmadaki katkısı çok büyük olacaktır. Yardımın büyüğü küçüğü olmayacağını bilerek ilk adımın atılması gerekiyor. Beşir Derneği sayesinde yardımlarınızı sıkıntı çekmeden yardıma muhtaç olan ailelere ulaştırma imkanını da elde edeceksiniz.