Kurban Bayramı Farz Mı?

Kurban Bayramı Farz Mı?

Kurban bayramı farz mı; bu ibadet maddi durumu yeterli olan Müslümanlar için vacip olarak belirlenmiştir. 31 Temmuz’da ilk günü idrak edilecek olan bu bayramda maddi durumu yeterli olan kişiler kestikleri kurbanlar ile maddi bakımdan yetersizi olan ve geçim sıkıntısı çeken kişilere yardımcı olma imkanını elde edecektir.

Özellikle her Müslüman borçlanarak da olsa kurban kesmeli düşüncesinin tam manası ile yanlış olduğunun ayrıca dile getirilmesi gerekiyor. Bu bayramın temel amacı zaten olanın olmayana vermesi ve bir yardım zincirinin oluşturulmasıdır. 

Kurban Bayramının Amacı ve Öğretisi Nedir? 

Kurban bayramı farz mı; bayramın amacı ve öğretisi hakkında bilgi sahibi olarak bu süreç kapsamında daha bilinçli şekilde adımlarsın atılmasını mümkün kılabilirisiniz. 

  • Ana amaç toplumsal yardımlaşma sağlarken bir yandan da Allah’a yakınlaşmaktır. Allah’ın rızasını kazanmak için gönüllülük ile kesilmesi gerekmektedir. 
  • Hayvandan elde edilen etin küçük bir kısmının evde kalıp tüketilmesi büyük bir kısmının da ihtiyacı olan aileler arasında paylaştırılmasının temel unsur olduğu görülüyor. 
  • Zilhicce ayının 10. Günü Kurban bayramının ilk günü olarak belirlenir. Her sene miladi takvimde bu bayramı idrak ettiğimizi tarih öne gelir. Bu iki takvim arasında bulunan zaman farklılığından kaynaklanmaktadır.
  • Kurban kesim adımlarında dileyen kişilerin kesim adımını bireysel olarak tamamlaması dileyen kişilerin de vekalet vererek bu süreci tamamlamasına uygun alt yapı oluşturulmuştur. 

Bu detaylara bakıldığında toplumsal dayanışmanın İslam dini için ne derece büyük bir önem arz ettiğiniz sizi de görebilirsiniz. 

Beşir Derneği İhtiyaç Sahiplerine El Uzatmanızı Kolaylaştırıyor!

Kurban Bayramı farz mı; bu ibadeti vekalet vererek de tamamlama hakkınız vardır. Beşir Derneği gönül rahatlığı ile vekalet verebileceğiniz kuruluşlar arasında bulunmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üzerinden vekalet verebilirisiniz. Yazılı olarak alınan vekalet hisseli olan hayvanlarda her paydaştan ayrı bir biçimde alınmaktadır. Maddi ödeme miktarı ise piyasaya göre en hakkaniyetli biçimde belirlenir. Adımların her birinin İslami usullere uygun şekilde atılması en temel nitelik olarak belirlenmiştir. 

Bayramlarda bu ibadeti yaparken elde edilen etin kime dağıtılması gerektiği konusunda da zaman zaman akıl karışıkları meydana gelebilmektedir. Bu noktada şehir hayatında gerçekten ihtiyaç sahibi ve yardım kabul edecek olan kişileri bulmak oldukça zor. Kişilerin Beşir Derneği yardımı ile ülkemizde ve dünyada gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşması çok daha kolay bir hal almıştır. Sadece kurban bayramı sürecinde değil daha sonrasında adaklık olan kurbanlarda da sorunsuz bir biçimde bağışlarınızı yapabilirsiniz. Beşir Derneği sizin kurbanınızın kesilmesi ve dağıtılması ile alakalı olarak gerekli olan tüm bilgilendirmeleri eksiksiz bir biçimde tarafınıza iletecektir. SMS üzerinden her adımdan haberdar olacaksınız. İç huzuru ile vekaletinizi vererek yardımınızı iletmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Kurban Bayramındaki Yardımlaşma Anlayışını Sürdürün!

Kurban bayramı farz mı; yardımlaşmanın sadece bayram günleri ile sınırlı kalmaması gerekiyor. Bu anlayışın devamlılık arz etmesi ve türünün de çeşitlenmesi gerekmektedir. Beşir Derneği sayesinde öksüz ve yetim çocuklara yardım edilmesi de dahil olmak üzere hemen her aşamada size yardımda bulunma fırsatını sunuyor. 

Afrika’da yaşanan su sıkıntısına karşı su kuyularının açılması, açlık ile mücadele eden bölgelere gıda yardımının yapılması en temel unsurlar arasında kendini göstermektedir. Beşir Derneği sizin vesileniz ile dünyanın dört bir yanına Müslüman ahlakının gereği olarak yardım etmeye devam etmektedir. Hayatınızda yaşadığınız olumlu olaylar da olumsuz olaylar da şükre sebebiyet vermelidir. Şükrünüzü yaptığınız yardımlar ile dile getirebilirsiniz.