Kurban Bayramı Dinen Kaç Gündür?

Kurban Bayramı Dinen Kaç Gündür?

Kurban Bayramı dinen kaç gündür; kurban kesme süreci dini gereklere göre dört gündür. 2020 senesinde 31 Temmuz Kurban Bayramı’nın ilk günü olarak belirlenmiştir. Bu noktada kişilerin hicrideki karşılığını merak etmeleri durumunda da Zilhicce 10 tarihine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Zilhicce 10 il gün iken Zilhicce 13 son gün olarak belirlenmiştir. Bu gün aralığında kurban ibadetinin sorunsuz şekilde tamamlanması gerekir. Aynı zamanda hac ziyareti de bu süreç içerisinde sonuçlandırılır ve kişiler ihramdan çıkar. 

Kurban Bayramı Hakkında Temel Veriler Nelerdir? 

Kurban Bayramı dinen kaç gündür; Kurban Bayramını idrak etmeye 31 Temmuz itibari ile başlayacağız. Bayramın son günü ise 3 Temmuz olarak belirlenmiştir. Bu noktada kurban kesim sürecinin temel detayları hakkında da fikir sahibi olmalısınız. 

  • Kurban Bayramı Hazreti İbrahim’in kendi oğlunun hayatından vazgeçerek Allah’ın rızasını kazanmak adına atmış olduğu adım kapsamında değerlendirilmelidir. Siz de Kurban Bayramı’nda et dağıtarak yardımda bulunmanın yanı sıra sizde bulunan kötü huylardan da olabildiğince feragat ederek hayatınıza devam etmelisiniz. 
  • Kurbanda yardım edilecek olan hanelerin tespit edilmesinde de oldukça dikkatli olunmalıdır. Son dönemlerde kimin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu ile alakalı inceleme yapmanın oldukça zor bir hale geldiği de görülüyor. 
  • Beşir Derneği sayesinde kimin yardıma muhtaç olduğunu incelemenize gerek kalmadan gerekli olan tüm adımlar atılacaktır. Ülkemizde ve dünyanın farklı uçlarında kendisine yardım eli uzatılmasını bekleyen kişilere siz de bir katkı sağlayabilirsiniz. 

Kurban Bayramı’nda sadece bütçesi elvermeyen kişilere maddi yardımda bulunmayacaksınız. Aynı zamanda kendi dini yaşantınızda çok daha nitelikli bir yer edinebilmek için nefsani dürtülerden kurtulmak adına bir adım atabilirsiniz. Bu bayramda Allah’ın rızasını kazanmayı her şeyin önüne oyarak ilk adımınızı atabilirsiniz. 

Kurban Bayramında İbadetinizi Beşir Derneği ile Yapın!

Kurban Bayramı dinen kaç gündür; 4 günlük bu bayramda kişilerin ibadetlerini vekalet vererek de tamamlama hakları vardır. Beşir Derneği şeffaf yardım politikası sayesinde kişilerin iç huzuru ile görevlerini yerine getirmesine aracı oluyor. 

  • Kurban bağışınızı hem direkt olarak bireysel hem de ortaklı bir biçimde yapabilirsiniz. Ortaklı olan tüm bağışlarda kişilerin her birinin paydaş olarak vekaleti alınır. 
  • Vekalet alımının sonrasında etin dağıtımı, hangi bölgede dağıtılacağı kapsamında herhangi bir ek talebiniz olursa bunu da dile getirme imkanınız bulunuyor. Şartlı bağış olarak sadece belirli bölgelerde bağış yapılmasına müsaade etme gibi bir fırsatınız da vardır. 
  • Sünnet bağışı, Şükür bağışı, Kurban Bayramı Bağışı, Nafile Kurban Bağışı olarak farklı kategoriler vardır. Bunlardan seçiminizi yapmalısınız. 

Beşir Derneği Kurban Bayramı kapsamında yapılan ibadetler ve diğer tüm hususları sadece İslam dininin rehberliğinde gerçekleştirmektedir. Hayvanların kesiminden dağıtımına kadar tüm hususların olması gereken kriterler uyarınca gerçekleştirildiğinden emin olabilirsiniz. 

Kurban Bayramında Hayvan Seçimi Detayları 

Hayvan seçim adımlarında kurban edilecek olan canlının kesinlikle gebe olmaması gerekiyor. Bu kural sadece Kurban Bayramı’na özel değildir. Diğer günlerde yapılacak olan kurban bağışlarında da dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda kurbanın hasta da olmaması gerekiyor. Bu aşamada dişlerin ve ayakların kontrol edilmesi büyük oranda ipucu verecektir. 

Yardım Adımlarını Daha Geniş Bir Hale Getirin!

Kurban Bayramı dinen kaç gündür; yardım adımlarını Beşir Derneği ile daha geniş biri hale getirme imkanınız da bulunmaktadır. Bu noktada Beşir Derneği sayesinde şuana kadar elde etmiş olduğunuz iç huzurunu kat ve kat artıracaksınız. Afrika’da susuzluk ile mücadele eden kişilerden başlayarak, yetim ve öksüzlerin yemeklerine kadar her alanda gerekli olan adımları atabilirsiniz.