Kurban Bayramı Çıkma Yasağı

Kurban Bayramı Çıkma Yasağı

2019 sonunda Çin’de ortaya çıkıp koşa sürede dünyanın her yerinde etkisini gösteren ve hepimizin hayatını aylarca etkileyen koronavirüs salgını henüz bitmiş değil. Kendimizi korumanın en iyi yolu ise fiziksel temastan kaçınmak. Devletimizin salgının başından beri takındığı diğer ülkelere örnek tutumu sayesinde salgın şimdilik kontrol altında gibi görünse de tehlikeden korunmak ve önlemlere uymak önemini koruyor.

Bu başarının arkasında daha çok büyük şehirlerde uygulanmış sokağa çıkma kısıtlamasının etkileri de yadsınamayacak kadar büyük. Çünkü insan etkileşiminin önüne geçmenin en etkin yolu şüphesiz ki vatandaşlarımızın evinde kalmalarıydı. Kurban Bayramı çıkma yasağı olacak mı, olmayacak mı henüz belli olmasa da farklı önlemlerin haberini önümüzdeki günlerde alabiliriz. Aile ziyaretlerinin tadı bir başka olsa da kendimize dikkat edip bize bahşedilen sağlığımızı korumak hepimizin görevidir. 

Kurban Bayram’ında Kısıtlama Gelecek Mi?

Geçtiğimiz günlerde, Kurban Bayramı ve öncesi için alınması gereken bazı tedbirler halka açıklandı. Bu tedbirler daha çok hayvan kesimhanelerinde ve hayvan satış pazarlarında uygulanacak Kovid-19 önlemlerini içermekteydi.

Sosyal mesafeye dikkat edilmesi, el hijyeni ve maske kullanımının titizlikle yerine getirilmesi için uzmanlar her gün uyarı yapmaya devam ediyor. Aynı kurallar, Kurban Bayramı kapsamında da kuşkusuz uygulanmaya devam edecek. Peki Kurban Bayramı çıkma yasağı gelecek mi? Kurban Bayramı süresinde sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilecek mi?

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Bekleniyor Mu?

Kurban Bayramı çıkma yasağı olup olmayacağı herkes tarafından merak edilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda karar vermek için erken olduğunu belirtti. Koronavirüs salgının gidişatı ve vaka sayısının artış gösterip göstermeyeceğine bağlı olarak, alınacak önlemlerin seyrinin de açığa kavuşacağını dile getiren Koca, Ramazan Bayramı’nda uygulanan yasaklar kadar sert önlemlerin alınmasını beklemediğini açıkladı. Bilim Kurulu tarafından, henüz masaya yatırılmamış olan bu tartışmaların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Çıkma Yasağı Uygulanması Durumunda Neler Yapabiliriz?

- Ailemiz veya sevdiklerimizle kavuşmayı dört gözle beklediğimiz bu günlerde, Kurban Bayramı çıkma yasağı uygulaması getirilse, yapacağımız ziyaretlerden mahrum kalacağız. Kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için feragat ettiğimiz özlem duygumuzu, bu mübarek günde onları telefonla arayarak bir nebze olsa da dindirebiliriz. 

- Her bayram ellerini öpüp hayır dualarını aldığımız ihtiyar yakınlarımızı aramayı asla ihmal etmemeliyiz. Onları yalnız bırakmamalı, kalbimizde ve aklımızdaki yerlerini onlara hatırlatmalıyız.

- Olası bir sokağa çıkma yasağı uygulamasında, sağlığınızı da tehlikeye atmamak adına, Beşir Derneği tarafından yıllardır özenle yürütülen Kurban Bağışı çalışmaları ile Kurban Bayram’ında durumu olmayan Müslüman kardeşlerimizin yüzünü güldürmek ve Allah katında büyük bir sevap kazanmak için kurbanlarınızı bağışlayabilirsiniz. Beşir Derneği olarak koronavirüs tedbirlerine en ince ayrıntısına kadar dikkat edilen, tamamen steril ortamlarda gerçekleşen kurban kesim ve dağıtımları ile hayırsever Müslümanlarla birlikte yol almaktan çok mutluyuz. 

Çıkma Yasağı Uygulanmazsa Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kurban Bayramı süresince sokağa çıkma yasağı olmaması durumunda şüphesiz ki ailelerimizle zaman geçirip bayram coşkusunu yüz yüze paylaşabilmek bizi mutlu edecek. Fakat bu mutlulukla unutulmamalıdır ki sevdiklerimizi mutlu ederken onları farkında olmadan incitebiliriz çünkü özellikle genç yaşlarda virüs hastalık belirtisi göstermese de taşınabiliyor. 

Görüşmek için mümkün olduğunca açık alanları tercih etmek, ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkamak veya dezenfekte etmek alabileceğimiz en basit önlemler. Bayramlarda kolonya tutma adetimiz de bu önlemleri destekleyici bir etken olacaktır. Maske kullanımına gösterilen özen de bu noktada çok önemli. Kendimize yakın gördüğümüz büyüklerimiz bizimle her zaman aynı ortamları paylaşmadıkları için onlarla yakın temastan kaçınmak, bu dönemde onlara yapabileceğimiz büyük iyiliklerin başında geliyor.