Kurban Bayramı Başlangıç Tarihi

Kurban Bayramı Başlangıç Tarihi

Kurban Bayramı başlangıç tarihi Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. Günü olarak belirlenmiştir. Her sene miladi takvimde karşılık geldiği tarih aralığı değişim göstermektedir. Siz de Kurban Bayramı kapsamında 31 Temmuz itibari ile 4 gün boyunca kurban ibadetinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu sene salgın koşulları sebebi ile kesim adımlarının artık çok daha temkinli yapılacağı ve hayvan pazarlarında da üstün bir koruma sisteminin oluşturulacağının belirtilmesi gerekiyor. Hükümet bu alanda gerekli olan tüm alt yapıyı hazırlamıştır. 

Kurban Bayramı İbadetleri Hakkında Temel Unsurlar Nelerdir? 

Kurban Bayramı başlangıç tarihi itibari ile Müslümanların aklına takılan bazı sorular da gün yüzüne çıkmaya başlıyor. 

  • Kurban Bayramı kapsamında ibadetlerinizi sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz. En kısa süre içerisinde ibadetlerinizi hem vekalet vererek hem de bizzat kesime katılarak yapabilirsiniz. Bu konuda bir kısıtlama getirilmemiştir. 
  • Kurban Bayramı’nda maddi durumu müsait olmayan kişilerin borçlanarak kurban kesmesi mantıklı bulunmamaktadır. Bu ibadet sadece maddi olanakları yeterli olan müminler için geçerlidir. Ana amaç da her iki kesim arasında yardım köprüsünün oluşturulmasıdır. Ancak bu şekilde toplumsal kesimler arasında herhangi bir eşitsizlik bulunuyorsa anında giderilmesidir. 
  • Bayramda sadece kesim ile değil aynı zamanda çocukları sevindirerek de Allah’ın rızasını kazanabilirsiniz. Yardım kuruluşları üzerinden kısa bir sürede yetim ve öksüz çocuklara bayramlık ya da bağış kampanyalarına bir katkı sağlama hakkınız vardır. Beşir Derneği bu konuda kapsamlı bir biçimde hizmet veren dernekler arasında kendini göstermektedir. 

Bu hususlar sayesinde en kısa süre içerisinde Kurban Bayramı’nın temel detaylarına hakim olabilirsiniz. Her bir unsurdan İslam dininin aslına bakılırsa ne derece kolay ve pratik olduğunu görebilirsiniz. Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız düsturu ile hareket edilmektedir. Maddi durumu yeterli olmayandan yardım etmek isteyenlere kadar her aşamada gerekli olan düzenlemeler sağlanıyor. 

Yardıma Muhtaç Olan Kişiler Nasıl Tespit Edilmeli?

Kurban Bayramı başlangıç tarihi itibari ile kişilerin acaba etki kime dağıtsak sorusu da gün yüzüne çıkmaktadır. Daha önceki senelerde kimlerin yardıma muhtaç olduğunu belirlemek daha kolayken şehir yaşantısı ile beraber kimin ihtiyaç sahibi olduğunu bırakın komşuların kim olduğu konusunda da habersiz olan insanlar bulunuyor. 

Beşir Derneği tam da bu noktada size yardımcı olacaktır. Kimin ihtiyaç sahibi olduğunu gerçek manası ile belirledikten sonra bağışlar toplandığı için ayrıca bir belirleme adımının tamamlanması için uğraşmayacaksınız. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler için yardıma muhtaç kişileri bireysel çaba ile tespiti etmek oldukça zor. Hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir köşesinde yardıma muhtaç binlerce insan bulunuyor. Beşir Derneği aracılığı ile bu insanlara el uzatabilirsiniz. 

Yardımın Sürekliliğine Dikkat!

Yardım adımlarının toplumsal manada bir kalkınma araz edebilmesi için sürekli olması gerekiyor. Yardımın sürekli olması sayesinde uzun seneler boyunca sofrasına et dahi girmeyen ailelerin ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve yardım ağının kurulması sağlanır. Beşir Derneği bu konuda sizin en büyük yardımcınız. Şeffaf yardım politikası ile Beşir Derneği fark yaratıyor! 

Beşir Derneği Şeffaf Yardım Politikası 

Kurban Bayramı başlangıç tarihi kapsamında yardımlarınızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada yardım politikası aracılığı ile ihtiyacı olan ailelere kusursuz bir biçimde erişim sağlama hakkınız bulunuyor. 

Yardımlarınızın nasıl şekillendirildiği kime ulaştırıldığı ve hangi aşamalardan geçirildiği konusunda tarafınıza gerekli olan bilgilendirme ulaştırılacaktır. Beşir Derneğini bu konuda hizmet veren diğer derneklerden ayıran en temel unsur güvenilirliği ve şeffaflığıdır. Gözünüz arkada kalmadan yardım adımlarınızı hem Kurban Bayramı’nda hem de diğer kutsal günlerde tamamlayabilirsiniz.