Kurban Bayramı Ayetleri

Kurban Bayramı Ayetleri

Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetler Kurban Bayramı yaklaşırken merak ediliyor. Mali ibadetler arasında olan kurban için vacip olan hususlar ayrı ayrı ele alınıyor. Örneğin kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına dair de ayet mevcut. Kurban Bayramı ayetleri kapsamında:

 • Kurban kesimi sırasında hayvanlara yaklaşım ele alınmıştır. 
 • İslami usuller ayrı ayrı ifade edilmiştir. 
 • Nasıl paylaşılması gerektiği dahi gözler önüne serilir. 

Ve bu hususlar dahilinde kurban ibadetini yerine getirenler sevap kazanacaktır. Özellikle de kurban etlerinin muhtaç vatandaşlara gönderilmesi hayır duası almanızı sağlar. Bu mübarek günde dua almak ve sevap kazanmak artık sizin elinizde. 

Kurban Bayramı Allah’ın Emirleri Nelerdir?

Hem hayvan tercihi hem kesimi hem de dağıtımı için çeşitli unsurlar ele alınır. Kurban Bayramı ayetleri sayesinde bu konulara netlik kazandırmanız da uzun sürmez. Örnek vermek gerekirse:

-Kurbanlık: Beşir Derneği tamamen haiz olan hayvanları temin eder. Hepsi dernek için ayrılır ve kurban kesim organizasyonuna dahil edilir. Hatta organizasyona uzman kasaplar, noter ve din adamları da katılım gösterir. 

-Paylaşım: Kurban etlerinin İslami şartlara göre kesilmesine dikkat edilir. Hepsi paylar halinde bölüştürülür ve özenle paketlenir. Paketlemelerin tamamlanması halinde paylaşım gerçekleşir. Beşir Derneği gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve kurban bağışlarında bulunur. Bu sayede bağışçıların büyük bir sevap alması ve dualarla karşılanması söz konusudur. 

Kurban Bayramı’nda Bağış Alan Dernekler Hangileri?

Yukarıda belirttiğimiz üzere Kurban Bayramı ayetleri ayrı ayrı ele alınır ve İslami şartlara göre faaliyetlere geçilir. Mesela bu vizyona sahip olan Beşir Derneği öne çıkmayı başarmıştır. Uzun yıllardır bağış faaliyetlerini sürdüren dernek:

 • Hem yurtiçi hem de yurtdışı bağış organizasyonlarına imza atar. 
 • Yetimleri, ihtiyarları ve muhtaç aileleri göz önünde bulundurur. 
 • Bağışlar titizlikle alınır ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. 

Örneğin Kurban Bayramı için Vacip ile Sünnet kurbanlıklar temin edilir. Arife gününe kadar bağışlarınız alınır. Neticesinde bayramın ilk 3 günü organizasyonlara geçilir. Özenle kurban etleri hazırlanır ve muhtaç ailelerin kapılarına kadar ulaştırılır. Hatta sadece vatandaşlar için değil yetimhane ve yurt gibi kurumların da faydalanması esas alınır. 

Kurban Bayramı Vekaleten Bağış Nedir?

Kurban Bayramı ayetleri üzerine paylaşımın ne denli önemli bir yere sahip olduğunu öğrenirsiniz. Örneğin Peygamber Efendimiz, kurban etinin 3’e bölünmesini tavsiye eder. Ve bölünen etlerin büyük bir çoğunluğunun muhtaç kişilere verilmesi gerektiğini belirtir. Buna karşı Beşir Derneği:

 • Vekalet bilgilerinizi talep eder. 
 • Bilgilerin eksiksiz ve doğru olması sorgulanır. 
 • Bağışlarınız alınır ve kurban kesimi için harekete geçilir. 

Tamamen vekalet veren kişilere yönelik kurban kesimi gerçekleşir. Hatta bu durumun video klipler ile fotoğraflar eşliğinde kanıtlanması esas alınır. Merak edenlere kayıtlara 30 gün içerisinde ulaşım sağlar. Kısacası Beşir Derneği güven telkin etmeyi ihmal etmez. Hal böyle olunca kurban bağışında öne çıkmayı başarmıştır. 

Kurban Bayramı Yardımları Nelerdir?

Adı üstünde kurbanlıklara dair yardım faaliyetleri sürdürülür. Öncelikle haiz olan hayvanlar temin edilir ve organizasyona geçilir. Kesilen kurbanlıklar paylar halinde paketlenir. Ve hazırlanan paketler:

 • Dernek bünyesinde kayıtlı olan ailelere ulaştırılır. 
 • Sosyal incelemeler üzerine muhtaç vatandaşlar belirlenir. 
 • Yetimhane gibi kurumlara dair bağışlara da yer verilir. 

Kurum bağışlarının tutanaklar dahilinde gerçekleşmesi söz konusudur. Kısacası dernek tarafından bağışların kanıtlanması özen gösterilir. Ve bu durum bağış yapmak isteyenlere güven verir. Neticesinde mali ibadetlerini yerine getirmek isteyenlere yol gösterir. Örneğin kurbandan ziyade zekat ve fitre bağışları da kabul edilir. Tüm bu bağışların adreslerine ulaştırılması esas alınır.