Kurban Bağışı Yapmak  Dinen Uygun Mu?

Kurban Bağışı Yapmak  Dinen Uygun Mu?

Kurban kesmek, İslami şartlara göre zengin sayılan Müslümanların yerine getirmesi gereken vacip veya sünnet bir ibadet biçimidir. Belli sebeplerden dolayı kurban ibadetini kendi yerine getiremeyen Müslüman hayırseverler, kurban ibadetlerini kurban bağışı yoluyla vekâleten yerine getirmektedir. Peki, kurban bağışı yapmak dinen uygun mudur?

Kurban bağışı yapmanın dinen hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Yani kurban bağışı yapmak vaciptir. Kurban ibadetinde asıl olan kan ve et değil, niyettir. Niyeti Allah için olan her hayırsever kurbanını vekâlet yolu ile bağışlayabilir, bunda bir sakınca yoktur.

Kurban Bağışı Neden Yapılır?

Kurban bağışı, belirli sebeplerden dolayı kurbanını kendi kesemeyen ya da ihtiyaç sahiplerine daha fazla erzak ulaştırmak isteyen hayırseverler tarafından yapılır. Kurban bağışı yaptığınızda, bağışı yaptığınız dernek veya vakıf, sizin adınıza yani vekâleten, kurban olmaya haiz bir kurbanlığı kurban eder. Daha sonra bu kurbanlardan elde edilen etlerin bütünü ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Kurban bağışı yapmanın sebeplerinden biri, hayırsever vatandaşlarımızın olabildiğince çok yoksulun yüzünü güldürmeyi, sofralarına aş koymayı görev edinmiş olmasıdır.

Siz de dünya çapında yapılan bu büyük hayra ortak olmak için temsilcimizle görüşerek, internet sitemizi ziyaret ederek veya temsilciliklerimize gelip bizlere misafir olarak bir adım atabilirsiniz.

Kurban Bağışı Nerelerden Yapılır?

Kurban bağışı, kurbanını kendi kesemeyecek olan hayırsever Müslümanlar arasında sıklıkla tercih edilir. Kurban bağışı yapan hayırseverlerin kurbanları gerek yurtiçinde gerek yurtdışında, ihtiyaç sahibi ailelere, mazlum ve yetimlere, medreselerde ilim eğitimi gören öğrencilere dağıtılır.

Kurban bağışı yapmak isteyen hayırsever Müslüman bağışçılar, bağışlarını güvendikleri vakıf ve dernekler aracılığı ile yapabilmektedir.

Beşir Derneği olarak derneğimiz, bulunulan ülkelerin yasaları çerçevesinde, kesim anlarını video görüntülerle belgeleyip, kesimden bir süre sonra hayırsever bağışçılarımıza ulaştırmaktadır.

Vakıf ve dernekler aracılığı ile kurban bağışı yapmak dinen uygun mu; vakıf ve dernekler aracılığı ile bağış yapmak dinen caizdir. Kurban kesimi sırasında vekil kişinin isminin okunup onun adına niyet edilmesi gereklidir. Bu şart gerçekleştirildikten sonra, kurban bağışı dinen caiz bir ibadet etme şeklidir.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Allah, kelamı olan Kuran’da, Hacc suresinde, her toplum için rızık olarak gönderilen helal bir hayvan türü bulunduğundan ve Allah için bu hayvanları kurban edip, yoksullara dağıtıp yemenin helal olduğunu söylemiştir. Hayırsever bağışçılarımız, bağışladıkları her kurbanda dünyanın her yerinden onlarda mazlumu sevindirmekte, sofralarına bir kap sıcak yemek koymaktadır. Kurban bağışı dinen uygun mu; Allah’ın kelamı olan Kuran kitabında, kurban bağışı yapmak yasaklanan bir şey değildir. Aksine Kuran’da, biz Müslümanlara, hayır işi yapıp mazlum ve ihtiyaç sahibi insan sevindirmenin sevap kazandırdığı emredilmiştir.

Kurban bağışı yapmanın günümüzde birtakım yolları mevcuttur. Online olarak başvuru yaparak kurban bağışınızı dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz veya vakıf ve derneklerin temsilciliklerine misafir olarak bağışlamak istediğiniz miktarda kurban hissesi bağışlayabilirsiniz.

Kurban Bağışı Hangi Zamanlarda Yapılır?

Kurban bağışı, Kurban Bayramı zamanında yapılabileceği gibi, yılın herhangi bir zamanında da yapılabilir. Adadığınız adak gerçekleştiğinde adak kurban bağışı, hanenizde bir evlat dünyaya geldiğinde akika kurban bağışı, yüce Allah’a şükretmek istediğinizde şükür kurban bağışınızı derneğimiz aracılığıyla gerçekleştirerek, dünyanın dört bir yanındaki yoksulları, yetimleri ve ihtiyaç sahiplerini tebessüm ettirebilirsiniz. Adak, akika ve şükür kurban bağışı dinen uygun mudur; her türden kurban ibadetlerinizi bağış yoluyla gerçekleştirmenin dinen hiçbir sakıncası yoktur, caizdir.

Kurban bağışı yapmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız, dernek ve vakıfların internet sayfalarındaki formları doldurarak hızlı bir şekilde kurban bağışı yapabilmektedir.

Beşir Derneği olarak derneğimizde vekâlet usulü kurban bağışı yapmak için, internet sayfamızda bulunan formu doldurup iletişim bilgilerinizi bizlerle paylaşmanız yeterlidir. Temsilcimiz, paylaştığınız iletişim bilgilerinden faydalanarak sizinle iletişime geçecek ve sözlü olarak vekâletinizi verdiğinizi onaylayacaktır.