Kurban Bağışı Yapma

Kurban Bağışı Yapma

Kurban Nedir?

Kurban demek sadece kan döküp et yemek için değil, insanlar arasındaki kardeşlik ve yardımlaşma gibi alışkanlıkların da yenilenmesi, daha da derinleştirilmesi demektir. Rabbimizin bize vermiş olduğu en büyük nimetlerden biri olan Kurban etini sadece kendimize değil yardıma muhtaç diğer Müslüman olsun ya da olmasın herkese dağıtılmalı, herkesten hayır dua alınmalıdır. Bu şekilde kesilen kurban Allah katında daha makbul olacaktır. Hem insanlarla aramızdaki dayanışma ruhu pekişecek hem kurban sevinci herkesle paylaşılacaktır. Kurban bağışı yapma bu anlamda çok önemlidir. 

Kurban Bağışının Önemi Nedir?

Kurban gücü yeten her Müslüman için vacip bir ibadettir. Bu yüzden maddi gücü yeten herkes Kurban Bayramında kurban kesmek durumundadır. Yüce Allah’ın bu yöndeki emri bu şekildedir. İnsanlar birbirlerine yakın da olsa uzak da olsa kurban kestikleri zaman eğer kurban etini paylaşırsa günül yolu ile birbirine bağlanır. Bu şekilde yoksul insanların da sofraları da bir nebze olsun zenginleşirken kurbanın mutluluğu da paylaşılmış olmaktadır. Kurban bağışı yapma ile hem Allahın rızasını hem de insanların gönlünü kazanmış oluruz. Kurban bağışı yapma ile birlikte, kesilen kurbanlar daha anlamlı olmaktadır. Bir insan Allahın rızası için kurban kesip etini fakir ve yardıma muhtaç mazlumlara dağıtıktan sonra hem bir ibadeti yerine getirdiği için huzur bulmakta, hem Allahın rızasına uygun bir davranışta bulunduğu için huzur bulmakta hem de bir fakirin sofrasına ve hanesine neşe ve sevinç kattığı için huzur bulmaktadır. Yani bir kurban bağışı yapma ile her yönden insan huzur bulmaktadır.

Kurban Bağışı Yapma İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Kurban bağışı yapma ile ilgili rabbimiz Kur’an- Kerimde kurbandan bahsederken aynı zamanda kurban etini paylaşmanın öneminden de bahsetmiştir. Örneğin Hac Suresinin 37. Ayetinde buyuruyor ki; kesilen kurbanların etleri ya da kanları Allah katına ulaşmaz. Esas olan iman derecesi olan takvadır. Allah kurbanları yararlanın diye sizlere verdi. İyilik yolunu seçenlere müjdeler olsun. Şeklinde buyurmaktadır. Ayette de görüldüğü gibi yüce Allah C.C. kurban kesildikten sonra kendine saklamak yerine paylaşmanın çok daha evla olduğunu açıkça belirtmektedir. Kurban bağışı yapma ile Allahın rızası kazanılmakta ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını görmekte fayda sağlamaktadır.

 Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Beşir Derneği kurban bağışı yapma konusunda sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Vekâleten yapacağınız kurban bağışı ile birçok ihtiyaç sahibi aileye ulaşacak ve hayır dualarını almış olacaksınız.  Beşir derneğinde yapılan kurban kesim organizasyonları ile kurbanlarınızı bağışlayabilir, kardeşlik ve dayanışma ruhunu tam anlamıyla yaşayabilirsiniz. Her kurban bayramında maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyen on binlerce insan Beşir Derneği aracılığı ile sizlerden gelen yardımları beklemektedirler. Yurt dışında da Beşir Derneği olarak ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyoruz. Öncelikle Afrika ülkeleri, Asya ülkeleri, Balkan ülkeleri ve bazı Türk ülkelerindeki ihtiyaç sahiplerimizin yardımına sayenizde koşuyor, sevgi ve kardeşlik götürüyoruz.

Kurban bağışınızı Beşir Derneğinde yaptığınız zaman eğer kurban bayramı için bağış yaptıysanız kurban bayramının ilk üç gününde kurbanınız kesilir ve tüm ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, paylaştırılarak dağıtılmaktadır. Eğer yurt dışı için kurban bağışı yaptıysanız o zaman bazen 1 ya da 2 gün kurban kesimi duruma göre gecikebilmektedir. Fakat her durumda sms ile her adımdan bilgilendirilirsiniz. Kurban kesildikten sonra kurbanınızın nerede kesildiğine dair de bir sms alırsınız. Beşir derneğinin otomasyon sistemi ile kurban bağışı yapma ile ilgili tüm adımları sistem üzerinden takip edebilir, kurbanınızın nerede kesildiği ve dağıtıldığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.