Kurban Bağışı Yapılacak Kurumlar

Kurban Bağışı Yapılacak Kurumlar

Coronavirüs salgını riski altında yaklaşan Kurban Bayramı, ülkemizde ve dünya üzerindeki birçok Müslüman ülkede kutlanmaya başlayacak. Birçok kişi kurban bağışı yapılacak kurumlar arasında seçim yapmaktadır.

Yurtiçinde ve yurtdışında sürdürdüğü başarılı organizasyonlarıyla bilinen Beşir Derneği, vekaleten bağış kurbanı organizasyonu ile, bağışlarınızı mazlum coğrafyalardaki, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmak için emek vermektedir.

Kurban bağışlarında Müslüman kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken en önemli konu, dolandırıcı kişilerden uzak durmak ve gerçek dernek ve vakıflar ile ehliyetli kişilerin kesim yaptığı kurumları tercih etmeleridir.

Kurban Bağışı Yapılacak Kurumlarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurban Bayramı; ailelerin, akrabaların birbirine daha yakınlaştığı, kesilen kurban etlerinin aile ve akrabaların dışında, yoksullara ve fakir ailelere dağıtılarak mutlu etmenin yaşandığı günlerdir.

Allah rızasını kazanmak için yapılan kurban kesimi ibadetiyle hem Allah’ın rızası kazanmış olunur hem de dünya coğrafyası üzerinde yaşayan birçok mazlum aile, sevindirilmiş olmaktadır.

Kurban bağışı yapmak isteyen Müslümanlar, vekalet yoluyla kurban bağışı yapılacak kurumlar arayışını yaparken bazı noktalara dikkat etmelidir. Bağış yapılacak kurum seçilirken, bu konuda referanslarının olması, kurban kesimi ve kurban bağışı işlemlerini güvenilir, sağlıklı ve İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştiren kurum ve derneklerden seçilmelidir.

Beşir Derneği, yaptığı birçok organizasyonla adından söz ettirirken, Allah’a yapılan bir ibadet şekli olan kurban kesimi ve kurban bağışı konusunda İslami şartlardan ödün vermeden, kesim işlemlerini gerçekleştirerek, dağıtım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Hangi Kurumlara Kurban Vekaleti Verilir?

Kurban Bayramı, yoksulların mazlumların sevindirildiği, evine et götüremeyen anne ve babaların sevindirildiği zamanlardır. Aynı zamanda Allah’a yakınlaşmanın Allah’ın rızasını kazanmak ve takva sahibi olmak adına yapılır.

Kurban bağışı yapılacak kurumlar için güvenilir olması, İslam dinini en iyi şekilde bilmesi ve uygulaması önemlidir. Kurban vekaleti verilecek kurumların bu konuda ehil kişilerle çalışması, noter huzurunda, din görevlilerinin ve veterinerin bulunduğu steril ortamlarda kurbanın kesiminin yapılması ve bağış etlerinin, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekir.

Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimiz, yaşadığı süre boyunca Allah’ın emirlerini yerine getirmiş, kurban ibadeti için her zaman insanlara ön ayak olmuş ve kendisi de bu ibadeti yerine getirmiştir. Kurban kesmeye gücü olan Müslümanların üzerine vacip olan bu ibadeti yerine getirmelerini, yoksullara ve fakirlere dağıtılmasını da buyurmuşlardır.

Kurban Olarak Hangi Hayvanlar Seçilmelidir?

Peygamber efendimiz (s.a.s.), ömrü boyunca kurban ibadetini yerine getirmiş ve bu ibadeti yerine getirirken, kurbanlık olarak seçilecek hayvanların bazı özellikler taşımasına da dikkat etmiştir.

İslam dininin gereklerine göre;

  • Kurbanlık seçilecek hayvanın hastalıklı olmaması
  • Belirgin şekilde topallığının olmaması
  • Kesilecek kurbanlık hayvanın çok zayıf olmaması gereklidir.

Kurban kesimi yapılırken; hayvanlara eziyet edilmemesi, özellikle hayvana kesim yapılacak bıçağın gösterilmemesi, kıbleye doğru ve sol yanına doğru yatırılarak, kesim işleminin yapılması gereklidir.

Beşir Derneği, yıllardır gerçekleştirdiği organizasyonlar sayesinde mazlumların sesini duymakta ve ihtiyaç sahiplerine sizlerin de bağışlarıyla, yardım elini uzatmaktadır.

Kurban Bağışı Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Kurban bağışı yapılacak kurumlar, İslam dinini en iyi şekilde uygularken, dinimizin gerektirdiği tüm kural ve şartları da yerine getirmelidir. Bu yüzden kurban bağışı yapılırken seçilen kurumların kurban bağışı için seçilecek hayvanları nasıl seçildiği, nasıl kesim işlemine tabi tutulduğu araştırılmalıdır.

Güvenilirliği ile ön plana çıkan Beşir Derneği, tüm kurban bağışı organizasyonlarında, dinin emrettiği şekilde hayvan seçimini yaparken, kesim işlemi ehil kişiler tarafından İslami şartlara uygun şekilde yapılmaktadır. Kesim sırasında noter, veteriner ve din görevlisi de hazır bulunmaktadır.

Bunun dışında kurban bağışının yapılabilmesi için; aklı dengesinin yerinde olması, buluğ çağına ermiş olması, kendi borcu ve asli ihtiyaçlarının dışında yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine kurban eti bağışlayabilecek imkânı olan kişiler, kurban kesebilir ve bağışta bulunabilirler.

Beşir Derneği’nin organizasyonlara katılabilir, yapacağınız kurban bağışı için taksit olanağını kullanabilirsiniz. Derneğimiz ile el ele vererek, bağış yapabilir, dünya üzerinde ve çevrenizde bulunan mazlumlara yardım elinizi uzatabilirsiniz.