Kurban Bağışı Nerelere Yapılmalıdır?

Kurban Bağışı Nerelere Yapılmalıdır?

Dinimiz gereği Müslümanların en güzel ibadetlerinden biri de Kurban Bağışı yapmaktır, Kurban Bayramı’nın gelişiyle tüm ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürmek, büyüklerimizin gönüllerini hoşnut etmek, yetimleri sevindirmek çok büyük faziletler arasındadır.

Her yıl binlerce hayırsever Müslüman’ın göz ardı etmediği evlatlarımızı bu bayramda yalnız bırakmamaya kararlıyız. Mübarek hadisimizde de en güzel biçimde açıklandığı gibi ‘Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir’. 

Kurban Bayramı kimi evde neşe ve mutluluk sebebiyken kimi evde yokluktan kaynaklı hüzne sebebiyet vermektedir. Kurban Bağışı Nerelere Yapılmalıdır sorusunun en güzel yanıtı ise Beşir Derneği Gönüllüleri gibi yetim ve yoksul hakkı gözeten dernekler ve kuruluşlardır. Başka coğrafyalarda aç insanların olduğunu bilmek biz Müslüman insanların kalbinde oldukça derin yaralara sebebiyet vermektedir. Bu durum hepimiz için oldukça yıkıcıdır. Evlerine ekmek bile götüremez duruma gelmiş insanların bayramda kurban kesmeye elbette ki gücü yetmemektedir. Hayırsever bir Müslüman olarak hem Allah’a yakınlaşmayı temsil eden kurban bayramında kurban kesmek ve dağıtmak, hem de ibadetimizi yerine getirmek adına Kurban Bağışlarımızı yapmanın önemi çok büyüktür. Yapacağınız bu hayırlar gücü olmayanların yüreklerini coşturacak, içlerini neşeyle dolduracaktır. 

Kurban Bağışı Yaparken Hangi Şartlar Gözetilir

Kurban Bağışı Nerelere Yapılmalıdır; Kurban bağışları, Beşir Derneği başta olmak üzere diğer birçok kurum ve kuruluşa yapılabilir. Gereken şartlar mevcudiyet taşıdığı müddetçe dinimiz açısından hiçbir sorun teşkil etmez. Bu durumlar şöyledir; Yetim hakkı gözeten, iyiliği Allah rızası için Allah yolunda yapan, Kimsesizleri gözeten, Savaştan dolayı mağdur olmuş ve büyük yaralar almış aileleri sevindirmeyi amaçlayan.

Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre Kurban Bağışı yapmanın dinimizce hiçbir sorun teşkil etmediği, aksine Allah’a yakınlaşmanın ve ibadet etmenin diğer adı olduğunun bilincinde Müslümanlar olarak bu bayramda da yoksul, mahzun ve mahcup insanların kapısını çalıp yüreklerine dokunmak ilk önceliğimiz. Siz değerli hayırsever Müslümanların ibadetlerine vesile olmak bizler için çok değerlidir. 

Dünyanın dört bir yanına dur durak bilmeden koşmak ve yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimizin kapısını çalmak çok kıymetlidir. Bu ibadette bizlere destek olmak adına web sitemizde yer alan Kurban Bağışı bölümünden gerekli tüm bilgiyi edinebilirsiniz. 

Vekâlet ile yapılan kurban bağışlarında bugüne kadar 45 ülkede ihtiyaç sahiplerini mutlu etmeye çalıştık, çocukların yüzü gülsün diye gece gündüz Allah yolunda çalıştık. Yapılan tüm bağışları kabul ettiğimiz gibi, yaptığınız kurban bağışlarındaki hayvanların kullanılabilecek her kısmını değerlendirdik.

Kurban Bağışının Önemi

Hayırsever Müslümanlar olarak yapacağımız kurban bağışları mal ile yapılan bir ibadet şeklidir ve Müslümanlık için oldukça değerlidir. Kurban Bağışı Nerelere Yapılmalıdır diye düşünürken şunu da bilmek önemli bir husustur, Kurban Bağışı yaparken kesilen et, Müslüman olup olmadığına bakılmaksızın, önce en muhtaç olan insanlara verilmelidir. İbadetimiz sadece Allah-u Teâla ve bizim aramızda olan bir husustur. İbadet şartlarımızı yerine getirmek için bir adım attıktan sonra Allah şüphesiz ki ibadetimizi kabul ettiğini en güzel hadislerimizle biz Müslümanlara bildirmiştir. ‘Şüphe olunmaz ki benim namazım, benim kurbanım, benim ibadetim, benim hayatım ve ölümüm hepsi Allah-u Teâla içindir. Onun ortağı, eşi ve benzeri yoktur. Bana sadece bu emir olundu’ (Enam suresi 162-163. Ayet) 

Bu nedenle yapacağımız tüm ibadetleri Beşir Derneği Gönüllüleri olarak sadece Âlemlerin Rabbi için, onun yolunda yapmaktayız. İlk önceliği kendi ülkemize vererek, diğer ülkedeki kardeşlerimizin de gücümüz yettiğince kalplerine dokunmaya çalıştık. Kurban kesecek olanağı olan her Müslüman hayırseverin kendi ülkesinde yaşayan insanlar üzerinde ki mesuliyeti göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu nedenle Beşir Derneğine yapılan Kurban Bağışlarınız Allah yolunda bir adım daha atabilmek için kabul edilmektedir.