Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Ödenir?

Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Ödenir?

Beşir Derneği aracı tutularak yapılacak Kurban Bağışı ödemeleri şu şekilde değişmekte ve gerçekleştirilmektedir; Vacip ve Sünnet sayılacak olan bağışlarınız Kurban Bayramından önce ödenip, bayramın ilk üç gününde kesilmektedir. Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Ödenir; Kurban Bayramının 2. Gününe kadar geçen zamanın her gününde ödeme yapılabilmektedir.

Akika, Nafile, Adak ve Şükür kurban bağışlarınız içinde aynı koşullar gerekmektedir. Yıl içinde Kurban Bayramından önce ödeme sağlanır ve günü geldiğinde ibadetiniz yerine getirilip, bağışladığınız kurbanlar ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır.

Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Ödenir; Müslüman hayırseverlerin yapacağı kurban bağışı ödemeleri, kurban bayramı öncesinde ve kurban bayramının 2. Günü akşamına kadar yapılabilir. Bu adım şu bakımdan önem taşımaktadır: gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin önceden planlanması, olağandışı durumlardan kaynaklı maliyet artışları, araştırma yapılacak bölgeler, güvenlik ihlali konusu, bu sebepler göz önünde bulundurularak ödemeler önceden alınıp projelerde önceden planlanmaktadır. Bayram günü yaklaştıkça yükselen maliyet artışları yaşanmaktadır, bu gibi durumlara maruz kalamamak ve tek fiyat üzerinden bağış gerçekleştirilmesi adına ödeme planlarının önceden yapılması daha uygundur

2020 Yılı İçin Kurban Bağışları

Kurban Bağışı Ne Zamana Kadar Ödenir; 2020 yılı için enflasyon oranları, covid-19 salgını göz önünde bulundurularak bu kapsamda yapılacak ödemeler yıl içinde gerçekleştirilmelidir fakat bu yıl dünyamızı etkisi altına alan salgın nedeni ile Kurban Bayramının 2. Gününe kadar (yer şartı gözetmeksizin) ödemeler yapılabilir. Düzenlenecek kurban bağışları virüs nedeniyle olabilecek organizasyon engelleri ve yurtdışı çıkış yasaklarına göre önceden belirlenmiştir. Herhangi bir problemle karşılaşılmaması durumunda bu yılda kesilecek olan kurbanlar coğrafyamız üzerinde yaşayan tüm ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacaktır. Bize verdiğiniz bu emanetleri en iyi şekilde hak edilen yerlere ulaştırabilmek adına büyük bir özen ve çaba ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İbadet ruhuna riayet edebilmek adına sorumluluğumuzun farkında olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Gönderdiğim Havale/EFT’nin bayramdan sonra hesaba geçecek olması durumunda ne yapabilirim;

Bu gibi durumlarda gönderilen meblağların Beşir Derneği hesaplarında görüntülenmesi gerekmektedir. Bayram tatili nedeniyle geç düşecek olan EFT/havale bilgisi mutlaka Beşir Derneğine bildirilmelidir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak ve ibadetinizin gecikmeden yapılması adına bağışlarınızı daha önceki tarihlerde yapmanız tavsiye olunur.

Kurban Bağışımı Beşir Derneğine Nasıl Ulaştırırım?

Beşir Derneği merkez şubelerine veya temsilcilerine giderek makbuz yolu ile kurban bağışlayabilir, web sitemizde yer alan online (çevrimiçi) bağış yöntemini kullanabilir, internet bankacılığı, kredi kartı, finans kurumları ve bankaları aracı tutarak hesap numaramıza bağış gerçekleştirebilir, PTT havale işlemi sağlayabilir ve talep etmeniz durumunda mobil ekiplerimizi bulunduğunuz yere çağırarak makbuz karşılığında işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Sahibi Kurban Eti Alır mı?

Dinen yapılan vekâleten kurban bağışı işleminin ana temeli, bağışın tamamının dağıtılması ve ibadetin usulüne uygun şekilde yerine getirilmesidir. Bu nedenle bağışlarınızdan et talep etmeniz dinimizce uygun değildir. Bu şartı arayan hayırsever Müslümanlar kurbanını kendisi kesip pay alabilir, Beşir Derneği aracılığı ile et bağışı yapabilirler.

Bağış Yapılan Kurban Ne Zaman Kesilir?

Bağış yapılan kurbanlar bölgelerde ve kesim yerlerinde oluşan yoğunluğa göre değişmektedir. Kurban Bayramının 3. Gününün ikindi vaktine kadar kesimlere ara verilmeden usule uygun şekilde devam edilir. Sonra ki aşamada et kesilmeye başlanır ve paketleme işlemine geçilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ibadetiniz Allah-u Teâla’nın da rızası ile kabul olunur ve ihtiyaç sahibi tüm gönül kardeşlerimize büyük bir titizlikle dağıtılır.