Kurban Bağışı Güvenilir Kurumlar

Kurban Bağışı Güvenilir Kurumlar

Kurban bağışı güvenilir kurumlar aracılığıyla yapılması gereken, vacip veya sünnet olan kurban ibadetlerini yerine getirmenin ve açlık sınırında yaşayan Müslüman din kardeşlerimize yardım etmenin bir yoludur. Kurban bağışı yapmak isteyen yardımsever, cömert Müslümanların kurum seçiminde dikkatli olması çok önemlidir. Yanlış kurum seçimleri, hayırsever Müslümanların Allah için olan niyetlerini kötüye kullanılmasına sebep olabilir.

Müslüman akıllıdır. Kutsal kitabımızın ilk emri okumaktır. Bağış yapmak isteyen Müslümanların da aracı kurumları iyice okuyup araştırması gereklidir.

Kurban Bağışı Nedir?

Kurban bağışı, vacip olan, kurban bayramı zamanında yerine getirilen kurban ibadetinin yanı sıra, sünnet olan adak kurbanı, akika kurbanı, şükür kurbanı ve nafile kurbanı ibadetlerinin de yerine getirilebilmesinin bir yoludur. Kurban bağışı güvenilir kurumlar aracılığıyla, vekâlet usulü uygulanarak gerçekleştirilmelidir. Diyanet fetvasına göre, kurban bağışı, vekâlet usulleri uygulanarak gerçekleştirildiği takdirde caizdir. Vekâlet usullerinin uygulandığına emin olmak için, hayırsever kurban bağışçıları, kurban bağışı güvenilir kurumlar aracılığıyla gerçekleştirmelidir.

Derneğimiz, bağış kabul ederken, vekâlet beyan etmeniz durumunda bağış işlemini gerçekleştirmektedir. Derneğimiz vekâlet dâhilinde kurban bağışı kampanyasının yanında, pek çok farklı yardım kampanyası sürdürmektedir.

Derneğimizin internet sayfasına girerek daha önceki yardım kampanyalarını inceleyebilir, kurban bağışı ve diğer yardım kampanyalarına katılarak, Afrika, Somali, Afganistan gibi yerlerde yaşayan ve zorlu şartlar altında yaşam mücadelesi veren, yoksul din kardeşlerimize yardımda bulunabilirsiniz.

Kurban Bağışı Hangi Kurumlara Yapılır?

Kurban bağışı, kurban bağış kampanyası sürdüren her türlü vakıf ve dernekler aracılığıyla  yapılabilir. LÖSEV, Darüşşafaka, TÜRGEV gibi vakıflar hâlihazırda bünyesinden yardım alan yoksul insanlara yardım etmektedir.  Bu vakıfların yanı sıra dünya çapında kurban bağışı kampanyası yürüten bazı dernek ve vakıflar bulunmaktadır. Siz de yurt dışına kurban bağışı yardımı göndermek istiyorsanız, kurban bağışı güvenilir kurumlar aracılığıyla yapılmalıdır. 

Güvenilir kurumların özellikleri arasında daha önceki yardım kampanyalarının görüntüleri, kurban bağış kampanyalarının fotoğraflarını bağışçılarıyla paylaşmaları sayılabilir. Bağışlanan kurbanların kesimi durumunda bağışçıları nasıl haberdar ettikleri de vakıf ve derneklerin güvenilirliğini anlamak için önemli bir konudur. 

Beşir Derneği olarak geliştirdiğimiz bağış takip uygulamasıyla, internet sitemizde bağışçılara özel açılan bir sekmeden, tüm bağışçılarımız bağışlarını takip edebilmektedir. Aynı zamanda kurban bağışları veteriner hekim, din görevlileri ve noter huzurunda ve şahitliğinde, İslami usullere uygun olarak kesilmektedir.  Eğer ülkelerde çekim yasağı yoksa kesimler video görüntüleme tekniği ile belgelenmekte  ve siz değerli bağışçılarımızla da bir süre sonra paylaşılmaktadır.

Kurban Bağışı Aşamaları Nelerdir?

Derneklere göre kurban bağışının aşamaları değişebilmektedir.  Beşir Derneği olarak biz kurban bağışı için ödemeniz gereken hisse bedelinin ödemesi sırasında vekâletinizi alıyoruz.  Vekâlet verme işleminiz ve kurban bağışı hisse fiyatı miktarındaki bağışınız tamamlandıktan sonra bağışlarınız yedili gruplara ayrılıyor ve  bölgelere atanmaya başlıyor. Bölge atamasında göz önünde bulundurduğumuz en önemli konu bölgelerin ihtiyaç öncelikleridir. 

Sonrasında ise derneğimizin bünyesinde çalışan ya da gönüllü olarak var olan hayırseverler tarafından bölgede kurban kesim organizasyonu hazırlıkları başlatılıyor. Kurbanlarınız vekâletiniz okunarak ve İslami usullere uygun bir şekilde din görevlileri, veteriner hekim ve noter şahitliğinde ve kontrolünde olarak işinin ehli bir kasap tarafından tekbirler getirilerek gerçekleştiriliyor. Sonrasında  kesilen kurbanın etleri belirli ağırlıklarda paketler yapılarak ihtiyaç sahibi ailelere, yetimhanelere, kimsesizlere ve medreselerde eğitim gören ilim öğrencilerine dağıtılmaktadır.

Kurban Bağışı İhtiyaç Sahiplerine Ulaşır Mı?

Kurban bağışı güvenilir kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilmişse, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaşır. İhtiyaç sahipleri, hayırsever bağışçılara yapılan hayır duaları eşliğinde erzaklarını kabul eder. Siz değerli bağışçılarımız sayesinde, dernek olarak, biz de hayır dualarına nail olma şerefine ulaşmaktayız.

Siz de kurbanın ve Allah’ın bereketini bütün dünyaya yayıp, Allah’ın emrettiği gibi rızkınızı paylaşmak için derneğimizle internet üzerinden, temsil ofislerimizde ve destek hatlarından iletişime geçip kurban bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Online kurban bağışı için tıklayın