Kurban Bağışı En Güvenilir

Kurban Bağışı En Güvenilir

Kurban bağışı en güvenilir dernek ve vakıflar aracılığı ile yapılmalıdır. Daha önce herhangi bir dernek ya da vakıf yardımıyla hayır işlerine vesile olmuş Müslümanlar daha önce bağış yapıp memnun kaldıkları vakıf ve derneklerden kurban bağışlarını gerçekleştirebilirler. Fakat bağışlanan kurbanların boşa gitmediğine emin olmak kurban bağışında çok önemlidir.

Kurban Bağışı Nedir?

Kurban bağışı dinen vacip ya da sünnet olan kurban ibadetini gerçekleştirmenin bir yoludur.  Müslüman kişiler  ülkemizin ücra köşelerinde kalmış ya da dünya çapında yoklukla mücadele eden din kardeşleri ile kurban etlerini paylaşmak ve  hayırlara vesile olmak için kurbanlarını bağışlayabilirler. Ya da belirli sebeplerden dolayı kurbanlarını kendileri kesemedikleri için  kurbanlarını bağış yoluyla ihtiyaç sahiplerine iletebilir ve vacip veya sünnet olan kurban ibadetini gerçekleştirebilirler.  Kurban bağışı en güvenilir dernekler ve vakıflar aracılığıyla, vekâlet usulü olarak gerçekleştirilmelidir.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılmalı?

Kurban bağışı, vekâlet usulü olarak gerçekleştirilmektedir. Kurban bağışı en güvenilir vakıf ve dernekler tarafından bağışınız alındıktan sonra, bağış yaparken doldurduğunuz formda belirttiğiniz vekâletinizin onaylanmasıyla gerçekleşir. Daha sonra hisseler yedili gruplara ayrılır ve ihtiyaç sırasına göre, bu gruplar, bölgelere dağıtılır. İhtiyaç duyulan bölgede, dernek bünyesinde çalışan ya da gönüllü olan hayırsever Müslümanlar tarafından kurban kesim hazırlıkları başlatılır. Kurban olmaya haiz hayvanlar bağışçılar adına seçilir. Kesim sırasında din görevlileri, noter ve veteriner hekim şahitliğinde vekâletiniz okunarak, İslami kurallara uygun bir biçimde  kurban olmaya haiz olan kurbanlığınızın kesimi, işinin ehli bir kasap tarafından, gerçekleştirilir.

Kurban Bağışı En Güvenilir Nasıl Yapılır?

Kurban bağışı en güvenilir vakıf ve dernekler tarafından yapılmalı. Bazı dernekler ve vakıflar kurban bağışı konusunda oldukça güvenilirdir. Fakat yine de bağış yapılacak dernek veya vakıfları seçerken  dikkatli olunmalıdır. Ne yazık ki, hayırsever insanların iyiliklerini kötüye kullanmaktan  çekinmeyen bazı kötü insanların varlığı kaçınılmazdır.

Hayırsever ve iyi niyetli Müslümanlar kurban bağışı  yapacakları zaman görüştükleri dernek ve vakıflara kesinlikle ” Bağışladığım kurban olmaya haiz kurbanlık hayvanın kesildiğini nasıl öğrenebilirim?”  diye sormalılardır.

Biz, Beşir  Derneği olarak  kurban bağışlarınızın  kesimi gerçekleştikten sonra -bazı olağanüstü  durumlar hariç- kısa kesim görüntülerini bağışçılarımızla paylaşmaktayız.

Biz, Beşir Derneği olarak bağışçılarımıza özel geliştirdiğimiz bağış takip sistemi ile kurban bağışı yapan hayırsever bağışçılarımıza, bağışlarının her an hangi aşamada olduğunu takip etme imkânı sunuyoruz. Ayrıca bazı olağanüstü durumlar hariç, bağışlanan kurbanları video görüntüleme yöntemi ile kayıt altına alıyor ve vekâleten kesildiklerini, İslami kurallara uyularak kurban edildiklerini belgeliyoruz.

Kurban Bağışını Kimler Yapar?

Kurban bağışını, kurban ibadetinin vacip olması için gerçekleşmesi gereken durumları karşılayan herkes yapabilir. Kurban ibadeti vacip ya da sünnet bir ibadettir, yapılması farz değildir.

Peygamber Efendimiz birçok hadisinde helal kılınan hayvanlardan kurban kesilmesini ve etlerinin yoksul, kimsesiz kişilerle paylaşılmasını tavsiye etmiştir. Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim’de de kurban ibadeti tavsiye edilmiştir. Kurban kesmenin vacip olduğu kişilerin bazı şartları taşıması gereklidir.  Bu şartlar şöyledir:

  • Müslüman ve hür olmak
  • İslami kurallara göre zenginliğe sahip olmak
  • Çocuk ya da akıl hastası olmamak
  • Yolcu olmamak

Bu şartları taşıyan kimse için kurban ibadeti vaciptir. Kurban ibadetini, kurban bağışı olarak gerçekleştirmek isteyen Müslüman hayırseverler, güvenilir dernek ve vakıflar aracılığıyla ibadetlerini gerçekleştirmelidir.  Kurban ibadetini gerçekleştirmek için kişilerin vekâleti yeterlidir.

Siz de kurban ibadetinin vacip kılındığı Müslüman bir kardeşimizseniz, kurban ibadetinizi derneğimiz aracılığıyla bağışlayarak yerine getirebilir, birçok muhtaç insanı sevindirip rızkınızı paylaşarak hayırlar işleyebilirsiniz.

Online kurban bağışı için tıklayın