Kurban Bağışı Caiz midir?

Kurban Bağışı Caiz midir?

İslam dini birçok kolaylığı beraberinde getiren ve Allah’a ibadet yolunda insanlara ışık tutan bir dindir. Dinimize göre kurban kesmek, Allah’a olan ibadeti yerine getirirken, aynı zamanda yoksullara ve yoksunluk çekenlere de yardım elini uzatarak, onların aç karnını doyurmak için bağış yapmaktır. Buna göre kurban bağışı caiz midir sorusu akıllara gelmektedir.

İster kurban kesmekle yükümlü kişinin kendisi olsun, ister vekalet yoluyla verdiği kişiler tarafından kesim işlemi gerçekleştirilsin, kurban bağışı caizdir. Zekât ve hac gibi mal ile yapılan ibadetler arasında yer alan kurbanda, belli sebeplerle kurban kesilemediği zaman, vekalet usulü kurban kesimi yapılabilir. Beşir Derneği, dünyanın dört bir yanında bulunan mazlumlara, yoksullara, kurban bağışında bulunarak, yardım elini uzatmaktadır. Siz de derneğimizin organizasyonlarına katılarak, mazlumlara ışık olabilirsiniz.

Vekalet Usulüyle Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekalet usulü kurban bağışı yapmak için çeşitli dernek ve vakıflardan yararlanabilirsiniz. Yıllardır sürdürdüğü başarılı organizasyonlarla, mazlum coğrafyalarda bulunan birçok insana umut ışığı olan Beşir Derneği, vekalet usulüyle bağış kurbanı organizasyonları düzenlemektedir.

Kurban vekaleti alan kişilerin İslami şartları uygulaması ve yüce Allah’ın emrettiği şekilde vekaletini yerine getirmesi gerekir. Beşir Derneği’ne vekalet usulü kurban bağışında bulunmak isteyenler, kurban bağışı yaparken, vekalet verdiklerini de onayladıkları formu doldurmalıdır. Formda vekaleti verenin isim ve soyismi yazılırken, iletişim bilgilerinin de yazılması gerekir.

Hangi Hayvanlar Bağış Olarak Kesilebilir?

Dinimiz gereği Allah’a daha yakın olmak, açları doyurmak, mazlumların gözündeki yaşları silmek amacıyla kesilen kurbanlar bağış yapılabilir. Aynı zamanda kurban bağışı caiz midir sorusu yanında hangi hayvanların bağış olarak verilebileceği de önemlidir.

Kurbanın zamanında ve İslami şartlara uygun olarak yapılmasının yanında kurban bağışının her zaman yapılması da önem taşımaktadır. Yapılan adakların gerçekleşmesi sonucu Adak kurbanı yanında, yeni doğan çocuklar için akika kurbanı ve Allah’ın verdiklerine şükretmek için şükür kurbanı da bağış olarak verilen kurbanlık hayvanlar arasında yerini almaktadır.

Sadece Kurban Bayramı’nda bağış kurbanı değil aynı zamanda tüm kurban bağışlarınızı vekalet yoluyla kabul eden Beşir Derneği, sizlerle el ele vererek, mazlumlara umut olmaya, yüzlerini güldürmeye devam etmektedir.

Kurban Bağışı Sadece Yurtiçinde mi Yapılır?

Kurban bağışı caiz midir sorusunun yanında bağışların sadece yurtiçini mi kapsadığı ya da yurtdışında da vekaletle kurban bağışının yapılıp yapılmadığı merak edilmektedir. Kurban kesimi, yükümlü olan kişi tarafından yapılmasının yanında vekalet yoluyla da yapılabilir.

Hac ve zekât gibi kurban kesimi de mal ile yapıldığında yani maddi bir dayanak olduğundan, vekaletle kurban kesimi de caiz olmaktadır. Kurban kesimi sırasında asıl önemli olan, kişinin niyetidir. Kurban kesilirken Allah rızası için olmalı, bunun yanında mazlumların doyurulması ve gönüllerinin de doyurulmasını sağlamak içindir. Kurban kesilirken yüce Allah’a sadece bu ibadeti yerine getiren kişinin takvası ulaşmaktadır. Akıtılan kan ve yenen et semboliktir.

Bunun yanında kişinin niyetinin önemli olması dışında kurban bağışının yurt içinde ya da yurt dışında olmasının hiçbir önemi yoktur. Ancak öncelik sırası, kurban kesilen yerde yaşayan fakir, yoksul, ihtiyaç sahiplerinin doyurulmasıdır.

Müslüman Olmayan Biri Kurban Kesebilir mi?

İslam dini oldukça hoşgörülü bir dindir. Yardımlaşmak, dayanışma içinde olmak, yeri geldiğinde fedakârlık yapmak, İslam dininin temelinde bulunmaktadır. Bunun yanında Allah nezdinde kesilen kurbanlık hayvanların etlerinin helal olması gerekir.

Kurban bağışı caiz midir sorunun cevabı evet olmakla birlikte, kurbanlık hayvanların kesim işleminin yapacak kişinin akli dengesinin yerinde olması, temyiz gücüne sahip olması, Müslüman ve ehl-i kitaptan olması şarttır.

Gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında sürdürdüğü güvenilir vekaleten bağış kurbanı organizasyonlarıyla adından söz ettiren ve onlarca mazlumun gözünü ve karnını doyurmayı amaç edinmiş Beşir Derneği her türlü kurban bağışınızı vekalet yoluyla kabul ederken, tüm kesim işlemleri ehil kişiler tarafından ve İslami şartlara uygun olarak gerçekleştirmektedir.