Kan Kardeşim Beşir Derneği

Kan Kardeşim Beşir Derneği

Peygamber Efendimiz (sav) İyilikte Yardımlaşın buyuruyor, iyilik geniş bir anlam içerir, bir insanın başka bir mümine yardımcı olması ona iyilik etmesi kan bağışı ile de mümkündür. Bu nedenle Kan Kardeşim Beşir Derneği adı altında Kızılay’a kan bağışı desteği vermek için yıllardır Bir Damla Bin Umut Kampanyasını sürdürüyoruz. 

Her Yıl 2 Milyon Ünite Kan Gerekiyor

Ülkemizde her yıl ortalama olarak 2 milyon ünite kan ihtiyacı oluşuyor, kan bağışlarını almakla sorumlu ülkemizde ki tek kurum Türk Kızılay’ı, Kızılay dışında kan bağışı alan başka bir kurum yok. Bizler Kan Kardeşim Beşir Derneği olarak düzenlediğimiz kampanya çerçevesinde 2 milyon ünite kan ihtiyacının karşılanmasına destek vermeye çalışıyoruz. 

Kan Bağışı Yapmak Toplumsal Sorumluluktur

Kan bağışının tek katılımcısı malum insandır bu nedenle ne kadar çok hayırseverimizi sürekli kan bağışçısı olması yönünde ikna edebilirsek ihtiyaç sahiplerine o kadar faydalı oluruz. Beşir Derneği olarak toplumsal sorumluluk konusu olan kan bağışında üzerimize düşeni yapmak adına çeşitli etkinlikler düzenliyor, farklı projeleri hayata geçiriyoruz. 

100 Bin Üniteden Fazla Kan Bağışı Sağladık

Sorumluluğumuzun bilinci ile Kan Kardeşim Üyelik Platformu’muzu hayata geçirdik, 30 bini aşan üyelerimizin tamamı gönüllü kan bağışçıları. Beşir Derneği olarak bu zamana kadar 346 kan bağışı etkinliği düzenledik, kampanyalarımız ve etkinliklerimiz sayesinde Türk Kızılay’ına 115,436 ünite kan bağışı desteği sağladık ayrıca derneğimiz aracılığı ile 5258 acil kan bağışı talebinde bulunuldu ve tamamı karşılık gördü. 

Kim Ki Bir İnsana Hayat Verirse, Bütün İnsanlığa Hayat Vermiş Gibidir

Maide suresi 5/32’de kim ki bir insana hayat verirse, bütün insanlığa hayat vermiş gibidir denmektedir, yapmış olduğunuz kan bağışları ile bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Özellikle bulunması daha zor olan kan gruplarına sahip mümin kardeşlerimizin gönüllü kan bağışçısı olarak hayra vesile olması çok değerlidir. 

Sağlıklı Bir İnsan Her 4 Ayda Bir Kan Bağışlayabilir

Unutmayınız ki kan acil değil sürekli ihtiyaçtır, kan bağışı yapmak için birilerinin sizden yardım talep etmesini beklemeyin, duyacağınız bir anons ile kan bağışı yapmayın, sağlıklı bir insan her 4 ayda bir kan bağışı yapabilir. Hem dinimiz açısından hem de beden sağlığı açısından kan bağışı yapmanın faydaları pek çoktur. Kan Kardeşim Beşir Derneği gönüllü bağışçılarımıza her gün yeni bağışçılar eklemek kan bağışında Kızılay’a daha fazla kan toplanmasına vesile olmak istiyoruz. 

Dinimiz, Sıhhati Korumayı Ve Bedenin Selametini Emreder

Bu hem topluma karşı üzerimizde bir vazife hem de Allah katında yerine getirilmiş değerli bir vecibedir, bu bilince sahip insanımızı Beşir Derneğinin ücretsiz hizmeti olan Bir Damla Bin Umut Kampanyamıza gönüllü olarak katılmasını bekliyoruz. İslam âlimi Şeyh Tâhir-üz-Zâvî, bir fetvasında diyor ki: İslâm dini, bedenin selametini ve sıhhati korumayı emreder. Hastaya kan vermek, insani vazifedir. Çünkü hayatını korumak, bazen kan verilmesine bağlı olmaktadır. Kan vermek, sütkardeşliğe sebep olmaz, nikâhı bozmaz.  

Peygamberimiz Kan Bağışını Tavsiye Etmiştir

İnsanlar arasında kan bağışı yapma bir alışkanlık haline gelmeli çünkü Peygamber Efendimiz (sav) hem tedavi amacı hem de kişinin kendi sağlığı açısından kan vermesini tavsiye etmiştir. Bir insan kan verecek ki kendisinin ihtiyacı olduğunda da bulabilsin, bunun için tüm müminler diğer mümin kardeşine kan bağışının kutsallığını anlatmalı. 

İyilik Allah Katında Fazlasıyla Karşılık Bulur

Unutmamalı ki bir Müslüman bir diğerinin sıkıntısını giderirse Yüce Allah’ta onun bir sıkıntısını giderir, kan bağışında Allah rızası olduğu sürece insanı yaptığı iyilik onun katında fazlası ile karşılık bulur. Kan Kardeşim Beşir Derneği gönüllü kan bağışçısı olmak için internet sitemiz üzerinden destek verebilirsiniz.