Güzel İnsanlar Org

Güzel İnsanlar Org

Sudan yoksun hane halkının% 80'inden fazlası su bulmak için kadınlara bağımlı.

Kadınların bu şartlar altında maruz kaldığı durumlar;

  • Sıtma ve çoklu nöbetlere yakalanmak
  • Okulu bırakmak
  • Kendi başına bir anne olmaya çalışmak
  • Yollarda dövülmek, yaralanmak veya tecavüze uğramak
  • Hayvan ısırıkları ve tehlikeli enfeksiyonlar riski

Acı çekeler sadece kadınlarla sınırlı değil. Her gün yaklaşık 6.000 çocuk suyla ilgili hastalıklardan ölmektedir. 

Güzel İnsanlar Org ve Beşir Derneği aracılığı ile su krizini sona erdirmenin zamanı geldi.

Kuraklığın ve yoksulluğu en üst seviyelere ulaştığı Çad için düzenlenen Güzel İnsanlar Org projesi kapsamında insani ihtiyaçların tümünün giderilebilmesi için projeler yürütmekteyiz. Bunların başında yer alan su kuyusu projesi, insanlara yaşam hakkın tanırken bir yandan da temiz suya kavuşmaları sağlanıyor. Kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmadan ihtiyaçları olan suya kavuşmaları sağlanıyor. Fakirliğin pençesinde savaşan insanlar için daha büyük işler hedefleyip suyu evlerine kadar ulaştırmayı planlıyoruz. 

Güzel İnsanlar Org; Genellikle iş birliği yaptığımız kurumlar aracılığıyla gelen talepler üzerine dünyanın çeşitli yerlerinde projeler başlatmaktayız. Başta Afganistan, Afrika, Bangladeş, Çad ve diğer Afrika ülkeleri olmak üzere suya kavuşamayan, coğrafyasında büyük problemler yaşanan yerlerde planlamalar yapıp, suyu kuyuları açmaktayız.

Su Temel Bir İnsan İhtiyacıdır

Onsuz, hayatta kalmak mümkün değildir. Yine de 2020'de 2,1 milyar insan her sabah temiz suya erişmeden uyanıyor. Bu, dünya çapında milyonlarca savunmasız ailenin temiz su içmediği, pişmediği veya yıkanmadığı anlamına gelir.

Çoğu kırsal okul ve topluluk için temiz suya erişim, dış STK'lara (kar amacı gütmeyen kuruluşlar) bir kuyu satın almaya veya “vermeye” bağlıdır. Ancak, kar amacı gütmeyen kuruluşlara veya yerel yönetim desteğine erişimi olmayan milyonlarca okul ve topluluk vardır. O zaman kendimize şunu sormalıyız: “Suyu herkes için nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz?” Bir şey yapılmalı.

Beşir Derneği, Güzel İnsanlar Org projesi kapsamında tam 36 ülkede 7.500 su kuyusu açmayı hedefliyor. Kuraklık, kirlilik, hızla rekor seviyelere ulaşan nüfus artışı yüzünden milyonlarca insan temiz suya muhtaç, bu ihtiyacın giderilebilmesi için en hızlı şekilde onların yardımına koşmazsak durum daha da içinden çıkılamayacak bir hal alacak. Orta Asya ve Afrika bölgesinde insanlar su bulamadığı için yiyecek, temizlik ve gıda ihtiyaçlarını da karşılayamaz hale geldiği için susuzluk neredeyse insanları öldürecek kadar kötü bir durumda. 

Çad’da yaşayan insanların çoğu yeni doğan bebeklerini başka kız çocuklarına emanet ederek günde 6 saat yol gidip 6 saatte gelmek zorunda kalıyor. Bütün günleri su yolunda geçiren insanlar bir zaman sonra bu duruma dayanamayıp sağlıksız koşullar yüzünden hayatlarını kaybediyor. Anneleri sağlıklı beslenemeyen bebekler öz bakım ve yiyecek eksikliği nedeniyle doğduklarından birkaç ay sonra (kimi zaman bu kadar bile sürmüyor) hayatlarını kaybediyorlar. 

Güzel İnsanlar Org projesi kapsamında Çad’da yürüttüğümüz hayırlı işler sayesinde Çad’ın sadece bir köyünde yaşayan 820 çocuğun suya kavuşmasını sağladık. Türkiye’den yapılacak yardım ile 15 köyde 15 su kuyusu açılmasına vesile olacağız. 

Güzel İnsanlar ile birlikte açılacak olan su kuyuları ile birlikte Beşir Derneğinin 36 ülkeden 7500 su kuyu olacak. Bu rakam, sadece bir rakam değil. 7500 su kuyusu demek binlerce bebek, anne, baba, yetim, kadın, çocuk, yaşlı demek. En ücra köşelerde sesini duyuramadan yıllarca hayat mücadelesi veren insanların seslerini duyurmak için aracılık yapmaktan çok gururluyuz. Suya kavuştuktan sonra bayram havası yaşanan köylerde hijyen ve gıda ihtiyacı da yarı yarıya azalmaktadır. Bu nedenle sağlıklarına da kavuşan insanlar hayatlarını daha iyi şekilde yaşayabilmektedir. 

Gerçekler

  • Dünya genelinde 2.1 milyar insan temiz ve güvenli içme suyuna erişemiyor.
  • Her yıl 3.4 milyon insan kıtlık ve kirli su kaynaklarından ölmektedir.
  • Milyonlarca kadın ve çocuk uzak ve kirli kaynaklardan su toplamak için her gün 3-6 saat harcıyor.
  • Temiz su için ortalama 3,7 km yürümek gereken zaman, gelir elde etmek, aile üyelerine bakmak ya da okula gitmek için harcanmayan zamandır.
  • Herhangi bir zamanda, dünyadaki hastane yataklarının yarısı, temiz suya erişim eksikliği ile ilişkili hastalıklardan mustarip hastalar tarafından işgal edilmektedir.