Fitre Gönderme

Fitre Gönderme

Fitre, Ramazan ayı içinde orucunu tutan ve bunun sonucunda bayrama ulaşmanın sevinci ile verilen bir sadaka türüdür. Dinimizin emretmiş olduğu fitre gönderme işlemi, artık online yöntemler sayesinde kolay. Uzun yıllardan beri, mazlum Müminlerin yanında olan Beşir Derneği, kurmuş olduğu son derece kusursuz sistem sayesinde buna imkan sağlıyor. Böylelikle fitreniz en kısa zaman dilimi içinde ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşmış oluyor. Fitre gönderme süreci zahmetsiz ve şeffaftır.

Fitre Ne Anlama Gelir?

Ramazan ayı Müslümanlar için son derece özel olan bir zaman dilimidir. 30 gün boyunca, sağlıklı olan kişiler oruç ibadetini yerine getirir. Bu ay içinde yardım yapmak, mazlumların imdadına koşmak her daim çok büyük bir öneme sahiptir. Bu ayın sona ermesinin ardından 3 günlük bir bayram söz konusudur. İşte buna kavuşmanın vermiş olduğu huzur ve mutluluğun ardından, fitrenin verilmesi gerekir. Dinimize göre fitre ibadeti vacip olarak tanımlanmıştır. Fitre bayram namazı vaktinde kişiye vacip oluyor. Ancak bayramdan önce de verilebilir. Verilen bu fitreler yerine gelmiş olur. Bayramdan sonraya ertelemek ise mekruhtur.

Fitre Miktarı Ne Kadar?

Fitre miktarı, her sene belli kriterlere göre hesaplanır ve ilan edilir. Bu noktada ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı yetkili kurum olarak dikkat çeker. Geride bırakmış olduğumuz 2020 yılının Ramazan ayında fitre, 27 TL olarak belirlenmiştir.  TL olarak ödemenin yapılması esastır. Bundan daha düşük olan bir meblağ üstünden paranın verilmesi kabul edilmez. Fakat dileyen kişiler, daha çok verebilmektedir. Bu konuda bir sınırlama getirilmemiştir. Özellikle mali anlamda durumu iyi olan kişiler, yüksek  miktarlı bir şekilde ödeme gerçekleştirebilirler. Ne kadar fazla olursa, yapılacak olan hayır da o kadar çoğalır. Elbette burada önemli olan nokta, ihtiyaç sahibi kişinin bulunmasıdır.

Fitre Bağışı Nasıl Yapılır?

Fitre gönderme, Beşir Derneği sayesinde son derece kolaydır. Süreç ise şöyledir;

  • Resmi siteye ilk olarak giriş gerçekleştirilmelidir.
  • Bunun ardından yapılacak olan şey ise hesap açmaktır.
  • 18 yaşından büyük olmak şarttır. Sizden istenen isim ve soyadı gibi bilgileri doğru bir biçimde ilgili kutucukların içine girmelisiniz.
  • Miktar konusunda belirlenmiş olan meblağdan düşük olmamak kaydıyla tutarı yazın.
  • En az 27 TL şeklinde olmak zorundadır.
  • Son olarak bunu onaylamak gerekir.
  • Beşir Derneği her daim dini hassasiyetleri göz önünde bulundurduğu için sizden bir vekalet ister.
  • Sizin adınıza böylelikle fitre ödemesi, ihtiyaç sahibi olan kişiye ulaştırılır.

Fitre Bağışı Nerelerde Kullanılır?

Fitre gönderme işlemi görüldüğü üzere çok zaman almaz. Bunun ardından kullanımına geçilir. Beşir Derneği, son derece geniş bir ihtiyaç sahibi listesine sahiptir. Bunların bir kısmı ülke içinde ikamet ederken bir bölümü ise Türkiye sınırları dışındadır. Onlara para elden teslim edilir. Böylelikle hayrınızı tamamlamış olursunuz.

Beşir Derneği Fitre Bağışının Özellikleri Nelerdir?

Fitre yollama Beşir Derneği ile hem kolay hem de adrese teslim olmasından dolayı hiçbir zaman kafalarda bir soru işareti barındırmaz. Çünkü Dernek, ülke içinde ve dışında her daim sahada olan elemanları sayesinde mazlum olan Müslümanlara en kısa zaman dilimi içinde ulaşmasını biliyor. Allah Rızası için çıkılmış bu yolda hayırlarınızı, adeta bir köprü göreviyle garibanlara ulaştırmakta. İşte tüm bunlar sizler için büyük bir avantaj.