Fitre Bağış Olarak Kabul Olur Mu?

Fitre Bağış Olarak Kabul Olur Mu?

Fitre bir bağış değildir, Ramazan ayı içerisinde dinen zengin sayılan kişilerin tıpkı zekat gibi verdiği bir fıtır sadakasıdır dolayısı ile fitre bağış olarak kabul olur mu? Sorusunun cevabı hayır, fitre bağış olarak kabul olmazdır. Kişilerin malı üzerinde ki hakkı olan fitrenin verilmemesi durumunda fitre verme yükümlülüğü bulunanlar dinimize göre mesuldür. 

Fitre Görevdir Ama Bağış Değil

Müslümanlar arasında ki dayanışmanın vesilesi olan fitre İslamiyet ile birlikte hayatımıza girmiştir. Hanefi mezhebine göre Ramazan ayı bitmeden verilmesi gereken fitre vacip iken diğer mezheplerde farz olarak kabul edilmiştir. Fitre dolayısı ile bir görevdir ama bağış bir zaruriyet ya da görev değil insanların maneviyatı ile alakalı, miktarında herhangi bir sınır ya da hesaplamanın bulunmadığı yardımdır. 

Fitre Kendi Nesline Verilmez, Bağış Verilebilir

Bu açıklama çerçevesinde fitre bağış olarak kabul olur mu? düşüncesinde ki inananlar açısından aydınlatıcı bir bilgidir. Fitre vermekle yükümlü olan yani dinimize göre zengin sayılan kişiler evde ki kişi sayısına göre fitre vermek zorundadır yani çocukları için de fitre vermelidirler ama bağışta böyle bir şart yoktur, bağış, yapan kişi için kabul edilir. Kişi kendi neslinden olan çocuk, torun, anne ya da babasına fitre veremez ama bağışta bulunabilir en yakınına mali destek yapabilir. 

Fitrede Verilecek Miktar Bellidir Bağışta Değil

Fitre bir kişinin bir günlük yemek maliyeti üzerinden hesaplanmaktadır ve rakam her yıl değişiklik göstermektedir, verilmeyen fitreler mutlaka vakit kaybetmeden verilmelidir. Bağışta ise kişinin belirlediği rakam üzerinden yardım yapılır. Bağış ayrıca yalnız para olarak yapılmaz, giysi, yemek, hizmet hatta bir oyuncak olarak bile yapılabilir, bağış yapılacak olan kişinin ihtiyacı ne ise bu konuda bağış yapılır. 

Fitrede Bağışta Hayır Kurumlarına Yapılabilir

Fitre ya da bağış her ikisini de bir hayır kurumu aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak mümkündür, fitre sadakası bağışlanan kurum tarafından ihtiyaç sahiplerine yıl içerisinde verildiği gibi bağışta kişi hangi alanda bağış yapacağına kendisi karar vermektedir. Ayrıca bağış verme konusunda düzenli bir bağışçı olabilir belirlediğiniz zamanlarda istediğiniz rakamda ya da şekilde bağış yapabilirsiniz. 

Fitre Yılda Bir Kez Verilir Bağış İstendiği Her Zaman 

Fitre yılda bir kez verilir ve bu zaman sadece Ramazan ayına girildiği ilk akşam ile bittiği son akşam arasıdır, fitre hem malın hayrı hem de tutulamayan oruçların karşılığıdır. Sağlık sorunlarından dolayı oruç tutamayan kişiler belirlenen ölçüde fitrelerini vermekle yükümlüdür bu nedenle fitre bağış olarak kabul olur mu? hayır olmaz. Dinimize göre fitre ayrı bir yardımdır, bağış ayrı, bağış yapan kişi ayrıca fitresini vermek zorundadır. 

Beşir Derneği İhtiyaç Sahiplerine Ulaşma Vesilesidir

Gerek fitre gerekse bağışlarda yıllardır insanların güven içinde yardımlarını verdiği Beşir Derneği hem fitrelerin hem de bağışların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktadır. Fitre ve bağışlarınızın doğru adreslere ulaştığını derneğin internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz, yurt içinde ve yurt dışında ki Müslümanlara yardım elinizi uzatmanıza vesile olan Beşir Derneği fitre bağış olarak kabul olur mu? sorunuzun cevabını verebilecek nadir hayır kurumlarındandır.