Fıtır Sadakasının Miktarı Buğdaydan Kaç Gramdır ?

Fıtır Sadakasının Miktarı Buğdaydan Kaç Gramdır ?

Fıtır sadakası ramazan ayında yemeğimizi diğer ihtiyaç sahipleriyle bölüştüğümüz aynı zamanda, bereketimizi ihtiyaç sahipleriyle paylaştığım bir sadakadır. Bu sebeple fıtır sadakasının miktarı buğdaydan kaç gramdır denildiğinde sorusunun cevabı yarım sa’ yani 1.100 gr demektir. Bütçe durumunuza göre veya gönlünüzden geçen miktarlar dahilinde sizde mutfağınızın ve cebinizin bereketini paylaşabilir aynı zamanda ihtiyaç sahiplerinin de yüzünü güldürebilirsiniz. Ramazan ayı aynı zamanda bereketi ile gelir bu ayda sofradan tıka basa tok kalkmamak oldukça önemlidir. Ramazan ayının beti ve bereketini anlamamız açısından. O ay oldukça fazla açlıkla sınanır ve yokluk görürüz. Bu zora düştüğümüzde bizim sabrımızı oldukça güçlendiren nice önemli aylardan olmaktadır. Bu sebeple olan mutlaka olmayanlarla paylaşmalı, olmayanda olandan yardım alınmalıdır. Yılın 12 ayı yardımlaşma için oldukça önemli olsa da ramazan ayı bu durumun en çok hissedildiği ve paylaşıldığı zamandır.

Sadaka-i Fıtır Nedir?

Bu sadaka nisap miktarı mala sahip olan her Müslümanın ramazan bayramının birinci  günü kendisi ve ailesi için vermesi gereken sadakadır. Fıtır sadakasının miktarı buğdaydan kaç gramdır denildiğinde halk arasında fitre ismini verildiği akla gelir. Fitre miktarı buğdaya veya hadislerde geçen diğer ölçü çeşitlerine göre belirlenir. Diyanet Bakanlığı her yıl bu miktarı belirler ve duyurur. Kişiler de buna göre kendisinin ve ailesinin fitrelerini verirler.

Fitre Kimlere Vaciptir?

Fitre vermek için şart olan Müslüman ve dinen zengin yani nisap miktarı mala sahip olan kişilerdir. Ancak aklı yerinde olmayanlar fitre vermek zorunda değillerdir. Ancak zengin ailelerin çocuklarının yerine onların ailesi fitrelerini verebilmektedirler. Fitrenin en az miktarı hadiste belirtilen miktardır ancak kişi durumuna göre bu miktardan fazlasını da verebilir. Bu bereketinizi daha fazla kişiyle paylaşmanız demektir.

Fitre Ne Zaman Ödenmelidir?

Fitre Ramazan Bayramı’nın birinci günü bayram namazından sonra verilmesi gerekmektedir. Ancak eğer fitrenizi daha öncesinde de vermek istiyorsanız bunda da herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak fitrenin gecikmesi ve sonra verilmesi ramazan ayında ihtiyaç sahiplerini zorlayacağından sonrasına bırakılmaması önemlidir. Fıtır sadakasının miktarı buğdaydan kaç gramdır denildiğinde bu sebeple verildiği zamanda oldukça önemli faktörlerden biri olmaktadır. Fitre çok geçe bırakılmamalı ve ihtiyaç sahipleriyle günün doğuşundan itibaren Ramazan Bayramı’nın ilk sabahı verilmelidir ki ihtiyaç sahipleri kendilerine gereklilerini alabilsinler ve ramazanda sizin yaşadığınız bereketi onlarda yaşayabilsinler. Ayrı evlerde aynı sofrayı paylaşmanın en güzel yollarından biridir bu aynı zamanda. Sizin evinizde pişen yemeğin bir başka evde de sizin sayenizde pişebildiğini bilmek oldukça mutluluk verici etkenlerden biridir. Bu sebeple birine yardım yapmak ve birinin yüzündeki gülümsemede sizin de bir payınız olduğunu bilmek muhteşem şeylerden biri.

Kimler Fitre Verir?

Asıl olan ev hanesindeki herkesin kendi fitresini kendi malından vermesidir. Ancak çocuğun fitresini baba vermelidir. Fıtır sadakasının miktarı buğdaydan kaç gramdır denildiğinde aynı zamanda akli dengesi yerinde olmayan çocuğunda fitresini verme görevi babaya düşmektedir. Yalnız çocuklar büyümüş ve de baba onlar yerine fitre vermek istiyor ise bunu çocuklarına danışarak yapmalıdır. Ve de aynı hane içerisinde yaşayan eş, erişkin çocuklarda var ise bu kişilerin fitresini baba izin alarak vermelidir. Ancak ev hanesindeki herkesin kazancı ayrı ve malı geliyorsa herkes kişisel olarak fitresini kazancına göre vermelidir. Ayrıca bir dede torunun veya oğlunun fitresini vermek için zorunlu değildir. Bu şart aynı evde yaşasalar bile geçerlidir.