Fidye Bağışı Nerelere Verilir ?

Fidye Nedir?

Fidye, oruç ibadetinin bazı nedenlerden dolayı eda edilememesinden durumda ödenen maddi bedeldir. Hac ibadeti sırasında vuku bulan bazı kusurlar için de yine fidye verilmesi gerekir. 

Şeyh-i fani denilen çok yaşlı ve güçsüz kimseler, oruç tutmayabilir. Şeyh-i fani, o ihtiyar kimsedir ki ölünceye kadar vücuduna zafiyet gelir ve tekrar kuvvet bulmadan ölür. Böyle bir kimse için her ramazan gününün orucun karşılık bir fidye vermek gerekir.

Fidye Bağışı Nedir?

Fidye, fakirlere verilir. Bir fidye bedeli, bir fakiri sabah akşam doyuracak kadardır. Bu miktar her gün verilebildiği gibi toplu olarak da hesaplanıp verilebilir. Birçok fakire verilebileceği gibi bir fakire de verilebilir.

Fidye Bağışı Nerelere Yapılabilir?

Fidye bağışı vakıf ve dernekler aracılığıyla da yürütülmektedir. Fidye bağışı yapılmadan önce ibadetin sahih olması için elzem olan huşulara dikkat eden güvenilir kurum, vakıf ve dernekler araştırılmalıdır. Fidye bağışı kabul eden vakıf ve dernekler, fidye bağışlarını fakir kimselere ulaştırdığına dikkat edilmelidir. Fidye bağışı yapılabilecek kurumların başında Beşir Derneği gelmektedir.

Fidye bağışı yapılabilecek derneklerden biri olan Beşir Derneği fidye bağışlarını gerçek ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırır.