Fidye Bağış Olarak Verilir Mi?

Fidye Bağış Olarak Verilir Mi?

Fidye tutulamayan oruç ya da yapılamayan ibadet yerine verilir, zekat ya da fitre gibi verilmesi zorunlu olan bir yardımdır. Bağış kişilerin gönül rızası ve manevi duyguları doğrultusunda istediği için verdiği yardımdır aralarında ki farktan dolayı fidye bağış olarak verilir mi diye soranlara cevabımız doğal olarak hayır fidye bağış olarak kabul edilmez şeklindedir.

Fidye Yapılamayan İbadetler İçin Ödenen Bedeldir

Fidye tıpkı fitre ve zekatta olduğu gibi miktarı belirlenen yardımdır ve kişi ibadetlerini haklı nedenlerden dahi olsa yerine getiremiyorsa vermekle yükümlüdür. Hac ibadeti esnasında bazı hataların bedeli olarakta verilen fidye maddi bedeldir ama bağış sadece maddi yani para ile yapılmaz. Bağış bazen paradır, bazen yiyecek bazen kıyafettir bazen bir çocuğun oyuncağı bu tamamen bağış yapan kişinin gönlünden geçendir.

İhtiyacı Olan İnsanlara Yardım Eli Uzatan Dernek

Fidye bağış olarak verilir mi sorusuna cevap arayanlar Beşir Derneği ile iletişime geçerek bu konuda bilgi alabilir ve bağış ya da fidyelerini dernek aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirler. Beşir Derneği her türlü bağış ve fidyeleri daha önce tespit ettiği ihtiyaç sahiplerine iletir, düzenlenen kampanya ve etkinlikler ile gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatan dernek yıllardır projeleri ile ilgiyi üzerinde topluyor.

Dünyada Ki Müslümanların Da Sesi

Yurt içinde kendi insanına kol kanat geren dernek dünyada ki Müslümanların sesini de ülkemizde duyurmakta ve Türk Milletinin yardımlarını onlara ulaştırmakta. İçişleri bakanlığı tarafından önerilen ve Bakanlar Kurulu tarafından yardım toplama konusunda yetkilendirilen Beşir Derneği fitre, zekat ve bağışlarınız dışında kurban bağışlarını da kabul etmektedir. Kızılay’ın kan ihtiyacını karşılamadan bir yetimin hamiliğinin üstlenilmesine kadar birçok alanda yardım seçenekleri sunan dernek gençler içinde önemli projeleri hayata geçirmektedir.

Hayırseverler Yardımlarının Ulaştığından Emindir

Bağışları ve fidyelerini Beşir Derneği vasıtası ile gerçekleştiren hayırseverler yardımlarının ulaştığından uygulama sayesinde emin olurlar bu nedenle güvenirliği ön planda olan dernek fidye bağış olarak verilir mi sorusuna faaliyetleri ile en güzel cevabı vermektedir. Sağlık, giyim, eğitim, barınma ve gıda yardımlarında her zaman bağışçılar tarafından tercih edilen Beşir Derneği açtığı su kuyuları ile bir yudum su için hayırseverlerin çare olmasına vesile olmaktadır.

Müslüman Topluluklarının İhtiyacını Karşılamakta

Dünya coğrafyalarında suya hasret Müslüman topluluklarının ihtiyacını karşılamak için projeler hazırlayan ve bağışçılarının desteği ile bu projelerini hayata geçiren dernek gönüllülerinin de manevi desteği ile faaliyetlerini sürdürmekte. Eğer sizde fidye bağış olarak verilir mi düşüncesine sahipseniz hemen en yakınınızda ki Beşir Derneği temsilciliği ile görüşün, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi alın, merak ettiklerinizi sorun ve kafanızın bir köşesinde duran fidye konusunda merakınızı giderin.

Kuran-I Kerim’de Fidye Bakara Suresinde Buyurulmuştur

Fidye asla bağış yerine geçmez, fidye yerine getirilmeyen ibadetlerin maddi bedelidir, bağış gönül rızasına tabi ve insanın içinden geçirdiği oranda yaptığı yardımdır işte bu nedenle aralarında ciddi bir fark vardır. Kuran-ı Kerim’de bakara suresinde geçen ayette Yüce Allah yapılamayan ibadetlerden oruç için fidye verilmesinin gerekliliğini buyurmuştur. O nedenle fidye verilmesi zaruri bir maddi bedeldir.