Bağış Kurban Sayılır Mı?

Bağış Kurban Sayılır Mı?

Bağışın kurban sayılıp sayılmadığı çokça merak edilir. Para ile gerçekleştirilen bağış kurban sayılmaz. Bir bağışın kurban sayılabilmesi için dinimizde kurban olarak sayılan ve yemesi caiz olan hayvanların kesilmesi gerekir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kurbanlık hayvanlardır. Bu hayvanların kesimi gerçekleşmeden bağış kurban sayılmaz. Ancak bir kurbanlık alıp bu kurbanlığı bağış olarak kestirmeniz kurban sayılır. Eğer kurban kestirmek yerine para ile bağış yapma gibi bir düşünceniz varsa bunun kurban yerini almadığını bilmeniz gerekir. Bu para yardımı ile sadece hayırlı bir iş işlemiş olursunuz. Ancak bir bağışın kurban olarak sayılması için hak hayvanın kesilmesi gerekir. Bağış kurban sayılır mı, yukarıda da açıklandığı gibi bağışın kuran sayılabilmesi için kurbanlık bir hayvanın kesilmesi şarttır. Para ile yapılan bağış kurbanın yerini tutmaz.

Para İle Bağış Kurban Yerine Geçer Mi?

Para ile yapılan bağış kurban yerine geçmez. Bu bağışın kurban yerine geçmesi asla mümkün olan bir durum değildir. Eğer yardıma muhtaç kişilere para yardımında bulunmak istiyorsanız bu durumda para yardımı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kurban ibadetinin yerini tutması için para ile bağış gerçekleştirmeniz gibi bir durum söz konusu değildir.

Kurban bağışı yapmak istiyorsanız bir kurbanlık almanız ve bu kurbanlığı kesilmesi üzerine bağışlamanız gerekir. Daha sonrasında kurbandan çıkan etler alınır ve ihtiyacı olan ailelere dağıtılır. Para ile bağış yapmak kurban ibadetinin yerine geçmez. Kurban sadece hak hayvanların kesilip dağıtılması ile gerçekleşen bir ibadettir.

Kurban bağışı yapmak için derneğimizden yardım alabilirsiniz. Beşir derneği birçok kurban bağışı kabul eder ve bu bağışları gerçekten ihtiyacı olan ailelere ulaştırır. Bu nedenle de hayırseverler tarafından kurban bağışı yapabilmek için Beşir derneği sıkça tercih edilir. Bağış kurban sayılır mı, bir derneğe kurbanlık bağışlamak ve o kurbanın kesilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılması kurban bağışıdır.

Ancak bir derneğe para bağışı yapmak ve bu para ile ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının karşılanması kurban bağışı yerine geçmez.

Bağışın Kurban Sayılması İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yapılan bir bağışın kurban sayılabilmesi için bağışın kurbanlık bir hayvan olması gerekir. Kurbanda kesilen ve tüketimi caiz olan hayvanların bağışlanması ve bu bağışlanan hayvanların kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması bağışın kurban olması için ana etkendir. Kurban bağışı için derneklerin aracılığından faydalanabilirsiniz.

Kurban bağışlarınızı Beşir derneğine bağışladıktan sonra dernek sizin bağışlarınızı ihtiyaç sahibi olan ailelere dağıtır. Bu şekilde kurban bağışınız amacına ulaşmış olur. Bağış kurban sayılır mı, Bağışın kurban sayılabilmesi için yukarıda da belirtildiği üzere hak bir hayvanın kesilmesi gerekir. Bu şekilde bağışlar kurban olarak değerlendirilir. Ancak para bağışlarının kurban bağışı olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Kurbanlık Bağışı Nereye Yapılır?

Kurbanlık bağış kabul eden birçok dernek ve kuruluş vardır. Bu dernekler arasında Beşir derneğine kurbanlık bağışlarınızı emanet edebilirsiniz. Uzun süredir kurbanlık bağış emaneti olan ve bu bağış emanetlerini en uygun adreslere ulaştırmayı başaran Beşir derneğine kurban bağışı yapmanız bağışınızın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması anlamına gelir.

Bu nedenle de kurban bağışı gerçekleştirirken gönlünüz tamamen rahat olabilir. Bağış kurban sayılır mı, Bağışın kurban olarak sayılabilmesi için öncelikle ortada kesilecek olan bir kurbanlığın bulunması gerekir. 

Beşir Derneğine Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Beşir derneğine kurban bağışı yapabilmek için derneğin web adresi üzerinden kurban bağış formunu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurarak Beşir derneğine kurbanınızı bağışlamış olursunuz. Kurban bağışınız derneğimize ulaştıktan sonra dernek bağışınızı ihtiyaç sahibi ailelere dağıtır.

Online bağış yapmak için tıklayınBağış Yap

1,250.00 TRY
Bağış Kurban Sayılır Mı?

Adak Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Bağış Kurban Sayılır Mı?

Akika Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Bağış Kurban Sayılır Mı?

Nafile Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Bağış Kurban Sayılır Mı?

Şükür Kurban

EKLE