Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği

Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği

Budistler ve Myanmar askerlerinin baskısı ve saldırılarından kaçan binlerce Arakanlı Müslüman Bangladeş’e göç etti, çıkan çatışmalarda binlerce Müslüman katledildi. Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği sayesinde yardım bekleyen Arakanlı Müslümanların ihtiyaç duyduğu çok fazla eksik var.

Tüm Dünyanın Gözü Önünde Katliam Yaşanıyor

Kamplarda açlık ve temizlik mücadelesi veren Arakan Müslümanları gıda, barınma, sağlık, eğitim gibi konularda her türlü yardım ve bağışa muhtaç halde yaşamaya gayret ediyor. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu katliam ve soykırıma maalesef birçok Müslüman ülkede sesiz kalmayı seçiyor ama Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun her Müslüman’ın yanındadır.

Canlarını Kurtaran Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e Sığınıyor

Ülkemizde ki birçok sivil toplum örgütü ve hayır kurumları gibi Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği binlerce Müslümana çare olmaya çalışıyor. Canlarını kurtaran Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığınıyor ama Bangladeş’in de ekonomik bakımından durumu hiç iyi değil bu nedenle zorluk ve sıkıntılar katlanarak artıyor.

Türkiye Bu Duruma Sessiz Kalmıyor

Bangladeş’te dağlara, ormanlara ve pirinç tarlalarına sığınan derme çatma çadırlarda hayatta kalma gayreti sergileyen Müslümanlar açlık ve pislik ile de savaşıyor. Bu duruma sessiz kalmayan ülkemiz TİKA, Kızılay ve Beşir Derneği gibi faaliyetlerini sürdüren sivil toplum örgütleri aracılığı ile kamplara insani yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Arakan Halkına Dönük Birçok Projeyi Hayata Geçirdik

Ölümü göze alarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı kardeşlerimize 2014 yılından bu yana yardımları ulaştırmaya çalışan derneğimiz Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği acılara bir damla çare olmak için bölgeden ayrılmıyor. Hayırseverlerin bağışlarını bu insanlara ulaştıran derneğimiz Arakan halkına dönük birçok projeyi hayata geçirdi.

Cox Bazar’a 8 Bin Kişilik Geçici Barınak İnşa Ettik

Yerel yönetim tarafından tahsis edilen Cox Bazar’a 8 bin kişilik geçici barınak inşa ettik, açtığımız okulda binlerce Müslüman çocuğu eğitim almasına vesile olduk. Anadolu Mahallesi adı verilen geçici barınaklarda mescit inşa ederek ibadete açtık, çocukların sosyal ihtiyaçlarına karşı duyarsız kalmadık ve Genç-Kon bünyesinde ki gençlerin harçlıklarından topladıkları para ile çocuk parkı inşa ettik.

Temiz Su İmkanı Sağladık

Bambudan yapılan barınaklara yerel yönetim tuvalet ve banyo yapılmasına izin vermediği için kampın belli noktalarına bu ihtiyacın karşılanması için banyo ve tuvaletler yaptık. Hem Anadolu Mahallesi halkı hem de bölgede ki diğer kampların yararlanması için yüzün üzerinde su kuyusu açtık ve temiz su imkanı sağladık.

Sahra Hastanesinin Bahçesine Aşevi Açtık

Sağlık bakanlığımız tarafından kurulan sahra hastanesinin bahçesine aşevi açtık ve burada hasta ve refakatçiler için diyet yemekleri hazırladık, doktor ve sağlık ekiplerimiz ile hizmet verdik. Her yıl düzenli olarak Arakan Kampları / Bangladeş Kampanyası Beşir Derneği kurban keserek kamplara dağıtıyor.

Dünyaya Rağmen Onları Yalnız Bırakmayacağız

Yine Arakanlı Müslümanlar tarafından ihtiyaç duyulan gıda, temizlik, hijyen ürünleri, ev gereçleri, giyim gibi insani ihtiyaçların karşılanması noktasında ara vermeden yardımlarımıza devam ediyoruz. Bağış yapmak, Arakanlı Müslümanlara sahip çıkmak isteyen hayırseverlerimizin vereceği destekler ile faaliyetlerimizi sürdürecek onları sessiz bir şekilde izleyen dünyaya rağmen yalnız bırakmayacağız.