Allah İçin Kurban Kesmek

Allah İçin Kurban Kesmek

Kurban kesmek Hz. İbrahim ile hayatımıza girmiş ve Allah için yapılan bir ibadet olarak devam ettirilmektedir. Allah'a olan adanmışlığımızı ifade eder. Allah ile olan bağımızı güçlendirir ve kurban keserek onun için her şeyi feda edebileceğimizi kanıtlamış oluruz. Her yıl Kurban Bayramı'nda Allah için kurban kesmek ibadeti Müslümanlar tarafından yerine getirilmektedir. Kurban keserek Allah olan şükranlarımızı sunarız. Kurban kesmenin Kurban Bayramı, adak kurban, akika kurban, hedy kurbanı ve şükran kurbanı gibi türleri bulunmaktadır. 

Hz. İbrahim ve Kurban

Hz. İbrahim'in yıllarca uğraşmasına rağmen çocuğu olmamıştır. Allah'a ona bir erkek evlat vermesi için dua etmiş ve sığınmıştır. Neredeyse imkânsız olacak bir yaşta Hz. İbrahim bir erkek evlat sahibi olur. Çocuk 7 yaşına geldiğinde Hz. İbrahim rüyasında oğlunu boğazladığını görür. Peygamberlerin rüyaları emir olarak yorumlanmaktadır. Hz. İbrahim bu rüyasını oğluyla paylaştığında oğlu ona emredilen şeyi yapması gerektiğini söyler. Daha sonra Hz. İbrahim oğlunu Allah'a kurban etmeye götürür. Fakat defalarca denese de bıçak kesmemeye devam etmektedir. Tam o sırada Cebrail kucağında bir koç ile yeryüzüne iner. Hz. İbrahim Allah-u Teala’nın emriyle oğlu yerine Allah için bir koç kurban eder.

Allah İçin Kurban Kesmek Ne Anlama Gelmektedir? 

Allah için kurban kesmek Allah için her şey feda edebileceğimiz anlamını taşımaktadır. Kurban ibadeti ile Allah'ın bize verdiklerine karşılık şükranlarımızı sunarız. Allah için gerekirse her şeyi feda edebileceğimizi ve onun uğruna her şeyi yapabileceğimizi kurban ibadeti ile ifade ederiz. Hz. İbrahim’den sonra hayatımıza girmiş olan kurban ibadeti Allah katında bu kadar büyük bir önem taşımaktadır. 

Allah İçin Kesilen Kurban Ne Yapılmalıdır?

Allah için kurban kesmek tek başına da oldukça güzel bir davranıştır. Fakat kurbanın sadece kesen tarafından tüketilmesi sevabını azaltır. Kurban etinin tamamının veya bir kısmının ihtiyaç sahipleri ile paylaşılması daha fazla sevap kazanmaya yol açar. 

Genellikle kesilen kurbanın eti üçe ayrılarak dağıtılır. İlk parça kesen kişiye ve ailesine ait olur. İkinci parça yakın akrabalara ve komşulara dağıtılır. 3 parçanın ise ihtiyaç sahipleri ve yoksullara paylaştırılması uygun bulunmuştur. 

Bazı ülkelerde yaşayan Müslümanlar tarafından Kurban Bayramı’nda herkese açık sofralar düzenlenmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler bu sofralarda gelip yemek yedikleri gibi kalkarken ve istedikleri kadar yemeği alabilmektedir. Ülkemizde ise gelenek direkt kurban etinin paylaştırılması şeklinde gelişmiştir. 

Beşir Derneği ile Kurban Bağışı

Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde açlıkla ve yoksullukla mücadele eden milyonlarca insan bulunuyor. Bunların arasında Müslümanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. İhtiyaç sahiplerine ulaşma ve yardım götürme konusunda bireyler eksiklik yaşayabilmektedir. Tüm ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi ve en çok ihtiyacı olandan başlanarak yardım götürülmesi konusunda Beşir Derneği önemli bir görev üstleniyor. Ülkemizden Afrika'ya kadar dünyanın her yerine kurban bağışı yapılmaktadır. Allah için kurban kesmek ne kadar önemli bir ibadetse Kurban etinin ihtiyaç sahipleri ile paylaşılması da Allah katında o kadar güzel bir davranıştır. Varlıklı olanların varlıklarını ihtiyaç sahipleri ile paylaşması dünya üzerindeki ekonomik adaletsizliklerin giderilmesinde oldukça önemlidir. Ayrıca kurban bağışı tüm dünya üzerindeki Müslümanların birbirleriyle yardımlaşmasına ve dayanışmasına aracılık eder. Dünyanın her yerinde açlıkla ve yoksullukla mücadele eden insanlar için kurban bağışında bulunabilirsiniz. Bunun için Beşir Derneği ile sadece internet sitesi üzerinden veya çağrı merkezi hizmetlerinden iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Oturduğunuz yerden dünyanın diğer köşesine yardım taşıyabilme imkânımız var. İmkânlarımız bu kadar kolaylaşmışken sizde lütfen kardeşlerimizden yardımlarınızı esirgemeyin.