Afrin’e Yardım

Afrin’e Yardım

İç savaş sonrası yaşadığı sıkıntılar ve çaresizlik ile boğuşan Afrin’e yardım için Beşir Derneği de harekete geçti. Savaşın ilk dönemlerinden beri belli aralıklarla Afrin’deki kardeşlerimize yardım götüren Beşir Derneği, sonrasında da onları yalnız bırakmadı. 

Komşusu aç yatarken tok uyuyamayan bir milletin evlatları olarak, üzerimize düşeni layığıyla yerine getirmek için halen pek çok alanda gayret göstermekteyiz.

Afrin’de Neler Oldu

Suriye İç Savaşı nedeniyle Afrin şehrinin, terör örgütlerinin kontrolüne geçmesi ve Afrin halkının yaşadığı sıkıntılar dünya gündeminde uzun süre yer almıştır. Savaşın acı izlerinin üzerine, bir de terör örgütü üyeleri ile baş başa kalan Afrin halkı, açlık ve yoksulluk çekerek ve pek çok kayıp vererek yaşamak zorunda kaldı. 

Dağılan aileler, kaybolan hayatlar ve geçim sıkıntısı ile mücadele etmeye çalışan insanların bu zulme daha fazla maruz kalmamaları için Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu bölgeye harekat düzenledi. Terör örgütlerinin buradaki etkisini kırmak ve Afrin halkının varlığını tehdit eden bu kabusu sona erdirmek amaçlandı. Afrin’e yardım için yola çıkan Türk Ordusu, Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatarak terör örgütüne bir dizi saldırı düzenledi. Zeytin Dalı Harekatı başarı ile sonuçlandı ve Afrin bölgesi teröristlerden temizlenerek özgürlüğüne kavuştur. Operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çok sayıda şehit vermesiyle ülkemiz yasa boğuldu. 

Afrin halkının yaşadığı bu sarsıcı olay, tüm dünya tarafından derin bir üzüntü ile takip edildi.

Afrin İçin El Ele

Afrin’de savaş sona erdi belki ama savaşın yıkıcı etkileri hem ülkemize sığınan savaş mağduru insanlarda hem de Afrin’de devam etmekte. Dinimizce mazlumlara yardım etmek, paylaşmak, bölüşmek, zor durumdaki insanların elinden tutmak büyük sevaplardandır. İnsanlığın birçok intihamdan geçtiği bu dönemlerde, komşumuza kol kanat germek için destek olmak hem Müslümanlık hem de insanlık görevimizdir. 

Beşir Derneği, Suriye İç Savaşı sonrası, Zeytin Dalı Harekatı’nın da zaferle sonuçlanmasının ardından Afrin’e yardım için kolları sıvadı. Atılacak en ufak adımın bile çok şey değiştireceğinin farkında olarak çıktığımız bu yolda, gönlümüzle çalışmaktayız. Çetin yaşam şartlarının pençesinde mücadele veren kardeşlerimiz için Afrin’e yardım amaçlı birtakım faaliyetler başlattık.

Beşir Derneği Afrin’de

Beşir Derneği öncülüğünde, gıda temin etmekte zorlanan mağdur kardeşlerimiz için öncelikle ekmek ve gıda maddelerinin bölgeye ulaşması sağlandı. Şehirde kurulan çadır kentler ile ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıtımı yapıldı. Aşevleri ve fırınlar ile düzenlenen insani yardım çalışmaları gerçekleştirildi. Masumiyetin temsili çocuklar için kentin sokakları karış karış dolaşılarak onlara meyve suyu, bisküvi, çikolata hediye edildi. Savaşta mağdur olan bu kardeşlerimize elimizden geldiği kadar yardıma devam etmeye kararlıyız.

Beşir Derneği’nin Afrin’de Gerçekleştirdiği Yardımlar

- Beşir Derneği, gün başına 200 bin adet ekmek çıkaran fırınları ve yine bir gün için 21 bin kap sıcak yemek üretebilen aş evleri ile ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulundu.

- Yine Afrin’e yardım için Manisa Demirci Belediyesi ve vatandaşların desteği de alınarak bölgeye 25 ton un ulaştırıldı.

- Türk Silahlı Kuvvetleri, Kızılay, Afet ve Acil Durum Başkanlığı gibi derneklerle bir araya gelinerek şehrin bazı bölgelerinde kurulan çadır kentlerde gıda dağıtımı gerçekleştirildi.

- Bunun dışında Beşir Deneği bünyesinde, belli aralıklarla hazırlanan koliler ile gıda, giyim, battaniye, soba, yakacak gibi yardımlar da Afrin’e iletildi. Tüm mağdur kardeşlerimiz aynı şekilde gözetilerek, yardımlardan yararlanmaları sağlandı.