Afrikada Kuyu Açtırmak

Afrikada Kuyu Açtırmak

Afrika, hem fakirliğin hem de susuzluğun çok yoğun bir biçimde hissedildiği kıtaların başında geliyor. Aynı zamanda burada milyonlarca Müslüman yaşıyor. Bir damla suya muhtaç olan kardeşlerimizin bu sorununu çözmek için elinizi taşın altına koyabilirsiniz. Çünkü Afrikada kuyu açtırmak son derece kolay. Bu konuda deneyim sahibi olan Beşir yardımlaşma derneği, belli bir miktar karşılığında sizin adınıza kuyu açıyor. Müslümanların suya kavuşması böylelikle imkansız olmaktan çıkıyor.

Afrikada Kuyu Açtırma Projesi Nedir?

Afrikada su kuyusu açtırmak, bölgede yaşayan ve suya erişim noktasında çok büyük sıkıntılar çeken insanların sorunlarını çözmek için başlatılmış olan bir proje. Beşir Derneği, Afrika kıtasının belli bölgelerinde, suyun olmadığı yerlerde açtığı kuyular sayesinde insanların yaşamına devam etmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre günde 10 bin insan sadece susuzluktan dolayı hayatını kaybetmekte. Üstelik bunların çok büyük bir kısmı çocuklardan oluşuyor. Ne yazık ki Afrika kıtası bu konuda ilk sırada yer alıyor. Kabalık Müslüman nüfusun bu büyük problemini dindirmek adına başlatılan projeye, gerçekleştireceğiniz bağışla katılım sağlayabilirsiniz.

Afrikada Kuyu Açtırma Nasıl Oluyor?

Afrikada kuyu açtırmak için ilk olarak ihtiyaçlar belirleniyor. Bu noktada Beşir Derneği, alan çalışmasını gerçekleştiriyor. Aynı zamanda her daim bölgedeki yerel yöneticilerle bir diyalog halinde. Bu sayede en çok suya ihtiyacı olan yerlerin tespit edilmesi çok zor bir hal olmaktan çıkıyor. Tabi ki belli birtakım kriterler var. Buna göre su kuyusunun açılacağı ülkenin sosyo politik durumu mühim. Bunun yanı sıra fiziki ve sosyolojik olarak şartlar da göz önünde bulunduruluyor. İşte bunların ardından maliyet ve kuyunun ne kadar sürede açılacağı gibi soruların yanıtı alınıyor.

Afrikada Kuyu Açtırma Maliyeti Nasıl?

Afrikada kuyu açtırmak maliyet anlamında her daim aynı meblağa sahip olmamasıyla dikkat çekmekte. Kuyu nerede açılacak, kaç metrelik bir mesafeden su gelecek gibi birden çok sual var. Hepsinin belli olmasının ardından kuyunun masrafı da netleşmiş olmakta. Buna göre Beşir Derneği şu tip bir uygulamaya imza atıyor;

  • 3000 dolar bağış yapmak isteyenler, bunu en kısa süre içinde tamamlayabilirler.
  • Böylelikle bağışı gerçekleştirenler, su kuyusuna bir isim verebilirler.
  • Bunun bölge gerçekleri ve kültürü ile hiçbir şekilde çelişmemesi şart.
  • Afrikada su kuyusu projesi kapsamında maliyeti 3000 doları geçen kuyular da mevcut.
  • Böyle hallerde çeşme inşaatı gündeme geliyor. 
  • Hatta zaman zaman birden çok projenin birleştirilmesi de söz konusu oluyor. 
  • Aynı anda birden çok kişinin bağışı ile ve 3000 dolardan olacak şekilde gerçekleştirilmiş işlemlerle açılan kuyulara, tek bir isim verilmiyor. Para yollayanların seçtikleri adlar koyuluyor.
  • Maliyet 3000 dolardan daha düşük olduğu zaman kalan para, özel bir havuz içinde yer alıyor.
  • Bu sayede hem yeni projeler için bir bütçe oluşturuluyor hem de kuyuların bakım masrafı bu paradan karşılanıyor.
  • Bu açıdan bakıldığı vakit, yapılmış olan bağış boşa gitmiyor.

Afrika Su Kuyusu Bağışları Nasıl Olur?

Afrikada kuyu açtırmak için hemen Beşir Derneği temsilciliği üstünden işleminizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra online olarak bilinen ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayan yöntemler de var. Özellikle kısa mesaj ile bağış söz konusu olduğu için tek bir SMS ile para gönderebilirsiniz. Farklı bankacılık sistemleri de kullanılır. Tulumbalı, güneş enerjili, makaralı ya da elektrikli kuyular açılabiliyor. Siz de bu projeye hemen Beşir Derneği üstünden rahatlıkla dahil olabilirsiniz.