Afrika Su Kuyusu Maliyeti

Afrika Su Kuyusu Maliyeti

Dünya nüfusunun büyük bir bölümü temiz suya ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda dünya üzerinde yaşayan 1-2 milyar kişi ise içtiği sudan hijyen sağlayamamaktadır. Bu yüzden kirli su sebebiyle hastalanan; kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün binlerce çocuk hayata gözlerini yummaktadır. Beşir Derneği, hem sadakayı cariye adına bir proje başlatmış ve Afrika su kuyusu maliyeti ile susuz bölgelere hizmet götürmeyi amaçlamıştır.

Arakan, Pakistan, Somali, Sudan, Nijerya, Çad, Kamerun, Afganistan, Tanzanya gibi bölgelerin temiz su ihtiyacı karşılamak adına başlatılan su kuyusu projesi başlatan Beşir Derneği, 250 kuyu açma projesini hayata geçirmiştir.

Su Kuyusu İçin Ne Kadar Ödeme Yapılmalıdır?

Beşir Derneği tarafından başlatılan su kuyusu, sadakayı cariye olacak hayratı hayata geçirmek ve temiz su açısından herhangi bir olanağı bulunmayan bu bölgelere temiz su götürmek amacıyla yapılmaktadır.

Açılacak her bir su kuyusuna 15 Temmuz şehitlerimizin adı verilecek ve aynı zamanda sadakayı cariye şartı da yerine getirilecektir. Afrika su kuyusu maliyeti için 1 TL bağış yapabilir ya da şehitlerimizin adının verileceği kuyuların maliyeti olan 3000 Amerikan dolarını bağışlayabilirsiniz.

Kuyu Açma Süreci Nasıl İşliyor?

Dünya üzerinde milyonlarca Afrikalı insan, maddi yetersizlik yüzünden su kuyusu açamamaktadır. Bu yüzden kirli su içmek zorunda kalan insanlar, özellikle çocuklarda tifo, ishal, kolera gibi hastalıklar görülmekte ve yetişkinlerin dışında 1000’e yakın çocuk her gün ölümle burun buruna gelmektedir.

Su kuyusuna ihtiyaç duyulan bölgelerde açılacak kuyular için bir program oluşturan Beşir Derneği, kuyu açılacak bölgenin sosyal, fiziki ve politik şartları göz önünde bulundurularak 8 ay gibi bir sürede su kuyularını tamamlamayı amaçlamaktadır.

Su Kuyuları Nasıl Açılıyor?

Afrika su kuyusu maliyeti, bölgelere ve tiplere göre değişkenlik gösterirken, kullanılacak teknik de su kuyusu maliyetlerini değiştirmektedir. Filipinler’de elle kazım ya da elektrikli pompayla yapılan bir su kuyusu 4500 dolara mal olmaktadır.

Diğer yandan yine el pompalı bir elle kazım su kuyusu maliyeti Hindistan’da 1500 dolar gibi bir maliyete sahip olmaktadır. Somali’de ise el pompalı elle kazım su kuyusu maliyeti ise 4300 dolara mal olurken, Bangladeş ya da Nepal’de elle kazım pompalı su kuyusu maliyeti 1000 dolara mal olmaktadır.

Su Kuyuları Açıldıktan Sonra Kontrol ve Tamirat Yapılıyor mu?

Su kuyuları, sondaj yöntemiyle açılırken, pompalı tulumba sistemi kullanılmaktadır. Su kuyuları belirli zaman dilimleri içinde kontrol edilerek, tamiratları da yapılmaktadır. Bütün kuyuların kayıt altında olacağı projede, siz değerleri bağışçılarımız da bağışları sayesinde çok daha fazla sorumluluk bilincini de taşıyarak, kuyuların açılması gerçekleştirilmektedir.

Su kuyularının kullanım süresi; yer altı rezervlerine, iklime, kullanım yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında savaş, doğal afet gibi birçok sebep de su kuyularının kullanım sürelerini değiştirmektedir. 

Su kuyusu kullanım süresi, standart bir kuyuda ortalama 3-10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Su kuyularının çalışma garanti süreleri ise 2 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonunda, kuyuların tüm sorumluğu, bölge halkının sorumluluğuna girmektedir.

Su Kuyusu Projesi için Siz Ne Yapabilirsiniz?

Kamerun, Somali, Nijerya, Tanzanya, Çad, Afganistan, Pakistan, Arakan gibi coğrafyalarda su kuyularına ihtiyacı olan halka yardım elini uzatmak için Beşir Derneği organizasyonlarından yararlanabilirsiniz.

Ekonomisine, sosyolojik durumuna, bölgenin fiziki yapısına göre Afrika su kuyusu maliyeti değişkenlik göstermekle birlikte, 15 Temmuz şehitlerimiz adına açılacak su kuyularına 1 TL bağışta bulunabilir ya da bir su kuyusunun açılma maliyeti olan 3000 doları; online, havale/eft, sms, banka/atm gibi yollarla bağışlayabilirsiniz.

En az 1 TL bağış yapabileceğiniz gibi sms yoluyla bağış tutarı ve kampanyayı seçerek 5 TL, 10 TL, 20 TL gibi bağışlarda bulunarak, temiz sudan yoksun olan bu bölgelere bağışta bulunabilir ve Derneğin sadakayı cariye gerçekleştirirken, sizin de katkılarınızla, ihtiyacı olan bölgelere temiz su temininde rol oynayabilirsiniz.