Adak Kurbanının Bedeli Para Olarak Fakirlere Verilebilir Mi?

Adak Kurbanının Bedeli Para Olarak Fakirlere Verilebilir Mi? 

Adak kurbanının bedeli para olarak fakirlere verilebilir mi sorusunun cevabı, maalesef aksi yöndedir. Çünkü, adak Allah’a sunulmuş bir söz olup, kurban kesilecek şekilde tutulmalıdır. 

Eğer, kişilerin içinde Adak Kurbanı dışında, bir zekat, bir sadaka verme istekleri varsa, bu adak dışında veya adak kesildikten sonra, onunla birlikte ayrıca yapılmalıdır. 

Hatta, yardımın miktarı ve kolları ne kadar çoğalırsa ve ne kadar fazla insan ondan fayda sağlarsa, bu da Müslümanlık inancının güçlenmesine olanak sağlayacaktır. 

Adak Kurbanı Nedir?

Adak Kurbanı, Allah yolunda, bir konu hususunda verilen sözün yerine getirilmesidir. Bir dilek, bir istek ya da bir olay kişilerin lehine gerçekleşmişse, orada adak kurbanı mutlaka kesilmelidir. Adak kurbanı sadece fakirlere dağıtılır. Bu vesileyle, kimsesizler de sevindirilmiş olurlar. Özellikle, yararlanmak adına; kadınların, yaşlıların ve çocukların öncelik hakları vardır. 

Adak Kurbanı Bir Bedel Midir?

Adak kurbanının bedeli para olarak fakirlere verilebilir mi sorusundan hareketle diyebiliriz ki, bu kurban başka bir mal varlığıyla ya da parayla ikame edilemez. Ancak, koç, koyun, keçi, manda, sığır, dana misali hayvanlar adağın bir parçası olabilirler. 

Adak Kurbanı, düzgün ve helal kesimle birlikte, ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu hane ve kişi sayısına göre hesaplanmalıdır. Nitekim, kimi öncelikler de ön planda tutularak, hassasiyetle dağıtılmalıdır. 

Adak Kurbanının Bedeli Para Olarak Fakirlere Verilebilir Mi?

Adak kurbanının bedeli para olarak fakirlere verilebilir mi denildiğinde, bunun yanıtı hayırdır. 

Fakirlere yardım yapılmak isteniliyorsa, bu durum, adak kurbanı çatısı altında gerçekleşmemelidir. 

Elinizde toplu miktarda paranız varsa, bunu çeşitli hayır kurumlarına veya çocuklu ailelere bağışlayabilirsiniz. Yahut, fakir her türlü insana, onları rencide etmeden de iletebilirsiniz. Lakin, bu esnada herhangi bir adak sözü vermemelisiniz. 

Adak Kurbanı sadece, hayvanlar üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, bu hayvanların acı çekmeden, onlara işkence edilmeden kesilmesi de kurban olayı için önem arz etmektedir. 

Adağı adayan kişinin kurbanı satın alması ve kendisinin kesmesi gerekmektedir. Ancak bunu yapamayacağı durumlarında vekalet verilerek, bu iş başka bir müslümana yahut aileden, akrabadan birilerine yaptırılabilir. 

Adak Kurbanı gibi adak parası diye bir şey yoktur. Ancak kişi bir adak adadığında bu adağında kurban kesmek yerine sadaka vermeyi adarsa, o zaman adamış olduğu miktarı yerine getirmelidir.

Beşir Derneği Adak Kurbanlarınızı Kestirirken de Sizinledir

Beşir Derneği, Adak Kurbanları’nızı kestirirken de, daima yanınızdadır. 

İhtiyaç sahibi birçok insana şefkat elini uzatan derneğimiz, sizden de aldığı güçle, kesilen hayvanları dağıtmak ve bunu size bildirmek için de elinden geleni yapacaktır.

Beşir Derneği, bağışçılarına karşı şeffaflık ilkesini benimsemiştir. Kurbanın kesiminden dağıtımına değin, her safhayı kendilerine de din kardeşliği bağlamında, kıvançla bildirmektedir. 

Müslümanlık’ta alan el veren eli bilmese de, Beşir Derneği bu ellerin birleşmesine köprü olmak adına harekete geçmiştir. 

İhtiyaç sahiplerini hayır sahipleriyle buluşturmak adına, Allah’ın yolundan ayrılmadan, ilkeleriyle hareket etmek derneğimizin baş prensiplerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Siz, Müslüman kardeşlerimizle de bu ilke bağının çatısı altında bir araya gelmek bizlere büyük dirayet kazandıracaktır.