Adak Kurban Bağışı

Adak Kurban Bağışı

Kevser Suresi 108. ayeti, “şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes” der, kurban paylaşmak ve teslimiyet demektir. Kurban yalnız hayvan kesmek değildir, dini yönü kadar sosyal yönü de olan bir ibadettir, fakirlerin hatırlandığı, zengin ile ihtiyaç sahibi arasında bir köprü, bir iyilik zamanıdır. Paylaşma ve kardeşlikte sınırları kaldıran dünyanın dört bir yanında ki ihtiyaç sahipleri ile yardımseverleri bir araya getiren Beşir Derneği bu kurban bayramında da üstlendiği sorumluluğun bilinci içinde adak kurban bağışı yapan yardımseverlerin bağışlarını yeryüzündeki Müslümanlara ulaştırıyor. 

Kurbanın Kanı Değil Takvası Yaradan’a Ulaşır

Allahu Teala kesilen kurbanın etinin ya da kanının değil takvasının kendisine ulaştığını buyurmakta, teslimiyeti ve paylaşmanın verdiği huzur ve mutluluğu yaşamak isteyen hayrı severlerimizin bu yıl ki kurban ve adak bağışlarını dünya coğrafyası üzerinde yalnız bayramlarda ya da yapılan yardımlarda tadını alabildikleri et ile buluşturuyoruz. Bize inanarak teslim edilen emanetlerin gerçek ihtiyaç sahiplerine dinimizin emri gereğini yerine getirerek ulaştırıyoruz. 

Kucaklaşmamızı Fiziki Değil Manen Yapıyoruz

Bu yıl dünya bir imtihan yaşıyor, covid 19 denen musibet nedeni ile sınırlar çekildi, insanların birbirini kucaklaması imkânsız hale geldi ama Beşir Derneği olarak bizler fiziki olarak yapamadığımız kucaklaşmamızı manen yapıyoruz, ulaşabildiğimiz her yere yardımlarınızı götürüyoruz. Adak kurban bağışı içinde aynı görev bilinci içinde olacak imkân dâhilinde her toprakta yardımlarınızı ulaştıracağız. 

Pandemi Kurban Bağışında Engel Mi?

Ancak pandemi nedeni ile yurt dışı bağışlarına olanak sağlanamaz ise kurban bağışlarının ülkemiz içerisinde ki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak için tüm çalışmalarımızı hazırladık. Kurban ve adak bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız gönül huzuru içinde bağışlarını derneğimiz aracılığı ile yapabilir çünkü derneğimiz her yıl ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve yeni ailelere ulaşılması için tüm yıl canla başla uğraşıyor. 

Kurbanımı Nasıl Bağışlayabilirim?

Beşir Derneği olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında vekâleten adak kurban bağışı ile kesimi ve dağıtımı yapan bir dernektir, sizin adınıza seçtiğimiz kurbanlıkları tecrübeli kasaplarımızın ve din adamlarımızın desteği ile yine sizin adınıza gerçekleştiriyoruz. Yine kendi kestiği kurbanının paylaşılmasını isteyen vatandaşlarımızın evlerinden payları alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 

Vekalet Kurban Kesimi Nasıl Oluyor?

Tüm yardımların ulaştırılmasında olduğu gibi adak ve kurban bağışlarında da önceliği gerçek ihtiyaç sahiplerinden yana veriyoruz, yaptığımız incelemeler sonucunda bunların tespitini yapıyoruz. Hem ülkemizde hem de birçok farklı ülkede vekâleten kurban kesimleri yapıyoruz ancak ülke şartlı bağış kabul etmiyoruz çünkü birçok ülkede şartlar aynı değil, yönetim zaafları ve terör gibi unsurlardan kaynaklı her hangi bir problem yaşanma olasılığı nedeni ile bağışların buraya ulaşamaması halinde bağışçımızın güveninin de kaybetmek istemiyoruz. 

Kurbanlar Ne Zaman Kesiliyor?

Kurban bağışı için bağışlanan kurbanlar bayramın ilk üç günü içinde kesilir adak, şükür, akike ve nafile bağışları ise bayramdan sonraki günlerde yapılan planlamalar dahilindeki günlerde kesilmekte ve yetimhane ve medreselere, ailelere pay edilir, adak, nafile ve şükür kurbanı ve bayramdaki kurbanınızın kesildiği bilgisi bağışçılarımızın verdiği telefon numarasına SMS ile iletilir. 

Vekalet Kurban Kesiminde Bilgi Veriliyor Mu?

Derneğimizin otomasyon sistemi üzerinden ayrıca kurban bağışınızı takip edebilirsiniz, cep telefon numarası ve mail adresine gönderilen şifre ile resmi internet sitemiz üzerinden kurbanın nerede kesildiğini hatta kesim anını dahi izleme şansına sahipsiniz. Online bağışlarda web sayfamız üzerinden vekalet kutucuğunu işaretleyerek, banka ödemelerinde açıkça yazarak ya da çağrı merkezimizi arayarak vekalet kurban bağışlarını gerçekleştirebilirsiniz.