Adak Kurban Bağışı

Adak Kurban Bağışı

Adak kurbanı bir Müslümanın iyi niyetlerle çok istediği bir şeyin olması durumunda Allah’a kurban keseceğine dair söz vermesidir. Adak kurban bağışı hem verdiğimiz sözü tutmayı hem de çocuklarına yedirecek yemeği olmayan annelerin belki de annesiz babasız olup da kardeşlerine bakmakla yükümlü yetimlerin karnını doyurmamıza vesile olur. Adak kurbanı herhangi bir şarta bağlanmadan sadece Allah’ın takdiri için de kesilebilir. Önemli olan birçok ayette belirtildiği gibi verdiğimiz sözü yerine getirmemizdir.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilmelidir?

Eğer adağınızı bir şarta bağladıysanız, Allah’tan dilediğiniz bu dilek gerçekleştikten sonra en kısa sürede adağınızı yerine getirmeye çalışmalısınız. Fakat adağınızı bir şarta bağlamadıysanız, kurbanınızı istediğiniz zaman kesip adak kurban bağışınızı bu etten kimlerin yiyebileceğini öğrenerek yapabilirsiniz.

Adak Kurbanının Etinden Kimler Yiyemez?

Adak kurban etinden adağı yapan kişi, bu kişinin eşi, annesi, babası, dedesi, ninesi kısaca aynı nesilden olduğu büyükleri ve küçükleri faydalanamaz. Ayrıca bu etten adağı yapan kişinin soyundan olmayıp da zengin olan kişiler de yiyemezler.

Kurban kesmekte asıl önemli olan ihtiyaç sahiplerinin karnını doyurmak ve gücü yetmeyenleri mutlu ederek kardeşlik ve dayanışmayı arttırmaktır. Eğer çevrenizde ihtiyacı olan insanlar yoksa bu eti ihtiyaç sahipleriyle buluşturmak üzere kuruluşlarla çalışabilirsiniz ve güvenilir bir şekilde pek çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Kurban Kesmeyi Adayan Kişi Bu Hakkından Vazgeçebilir Mi?

Verdiğimiz sözü tutmak hem günlük hayatımızda yaşadığımız durumlar için hem de ibadetlerimiz için çok önemlidir. Kur’an’da birçok ayette verilen sözün tutulmasının ne kadar önemli olduğu belirtilmiştir bu sebeple kurban kesmeye ve adak kurban bağışı yapmaya dair bir söz verildiyse bu yerine getirilmelidir.

Fakat İslam dini merhametli ve affedici bir dindir. Adağımızı yerine getirmek için gerekli maddi kaynağımız yoksa bu durumu düzeltene kadar bekleyebilir ve imkanlarımız el verdiğinde adağımızı yerine getirebiliriz.

Hangi Adaklar Geçerli Değildir?

Allah rızası için yapılmayan adak geçerli değildir. Adak kurbanı bağışı yapmak niyetindeysek eğer aynı ibadetlerimizde olduğu gibi her şeyden önce “Allah rızası için” diyerek başlamalıyız.

Dinimizce zaten farz olan davranışları adak olarak göstermek doğru değildir. Bu davranış ve ibadetler her Müslümanın yapmakla yükümlü olduğu şeylerdir ve bu yüzden bu adaklar geçersizdir.

Adak Kurbanı Kesmenin Şartları Nelerdir?

Adak niyet etmenin ilk şartı Allah rızası için yapmaktır. Adadığımız şeyin İslam dininde farz veya vacip olması gerekmektedir.  Dinimizde uygun görülmeyen davranışların adak olarak sunulması yanlıştır ve geçersizdir.

Adağı adayan kişi ergenlik çağına ulaşmış olmalıdır. Aklını kullanabilmeli neyin iyi neyin kötü olduğunu düşünüp kendisinin karar verebilmesi gerekmektedir.

Beşir Derneği ile Hayırlara Vesile Olalım

Dinimizin gereğini en güzel şekilde yerine getirmek için gelin birlik olalım. Verdiğimiz sözleri tutarak Allah’ın takdirini kazanalım ve güçsüzlerin elinden tutalım, çevremize yardım eli uzatalım. Adadığınız adağın en güvenilir, en sağlıklı şekilde yardıma ihtiyaç duyanlara ulaşmasını sağlayalım.

Beşir Derneği bünyesindeki birçok projeyle nerede olursa olsun ihtiyaç sahibi insanları bularak ona yardım etmeyi amaçlamaktadır. Ülkemizin ve dünyamızın dört bir yanındaki geceleri karınları aç uyuyan çocuklar, üzüntüden kahrolan anne babalara bir umut olmak için biz buradayız ve desteğinizi bekliyoruz. Birlikten kuvvet doğar diyoruz ve sizinle birlik olurken imkânı olmayanları da korumaya ve onlara sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Başınızı yastığa koyduğunuzda bir çocuğun karnını doyurmanın verdiği huzuru yaşamak, bütün umutlarını yitirmiş olanlara bir umut olmak istiyorsanız sizlere yardım etmek için buradayız. Gelin beraber hayırlara vesile olalım!Donate

1,300.00 TRY
Adak Kurban Bağışı

Adak Kurban

EKLE
1,300.00 TRY
Adak Kurban Bağışı

Akika Kurban

EKLE
1,300.00 TRY
Adak Kurban Bağışı

Nafile Kurban

EKLE
1,300.00 TRY
Adak Kurban Bağışı

Şükür Kurban

EKLE