Adak Kurban Bağışı

Adak Kurban Bağışı

Adak kurbanlarınız küçükbaş ya da büyükbaş fark etmeden hisse olarak bağışlanarak derneğimiz aracılığı ile ihtiyaç sahibi kişiler tespit edilerek ulaştırılıyor. Bağışladığınız adak kurbanlarınız derneğimizin aracılığı ile birlikte yoksulların sofrasına ulaştırılır. Adak kurban bağışı oldukça mühim bir meseledir. Adak kurban bağışı yaptıktan sonra bağışınızın doğru yerlere ulaştığından emin olmak istemeniz son derece normaldir. Derneğimiz adak kurbanlarınızı eti sofrasında görmeyen ailelere ulaştırır. Yaptığınız bu adak kurban bağışı ile birlikte yoksul kardeşlerinizin ve ailelerinin mutluluğuna vesile olabilirsiniz. Kurban eti ulaştırılan aileler arasında en mutlu olan ise bu ailelerin çocukları oluyor.

Adak Kurban Bağışı Nedir?

Adak kurban bağışı yapmak isteyen kişilerin öncelikle adak kurban bağışının ne anlama geldiğini ve dinimizde nasıl bir öneme sahip olduğunu bilmesi gerekir. Bir müminin kendi isteğine bağlı olarak farz ya da vacip cinsinden kurban kesme ibadetini gerçekleştireceğine dair Allah Teala’ya söz vermesi adak kurbandır. Kişinin bu sözü vermesinin ardından adak kurban kesmekten sorumlu hale gelir.

Kur’an – Kerim’e göre verilen sözde durulması ve akitlere bağlı kalınması emredilmiştir. Peygamber Efendimiz ( S.A.V) tarafından da adakların yerine getirilmesi gerektiği ile ilgili olarak bir çok hadis vardır. Adak kurban bağışı için adak olarak adanan hayvan kesilir ve daha sonrasında ise ihtiyaç sahiplerine hakkaniyetli şekilde dağıtılır. Bu şekilde adak kurban bağışını gerçekleştirmiş olursunuz.

Adak Kurban Bağışı Nereye Yapılır?

Adak kurban bağışını gerçekleştirebilmek için derneğimizden yardım alabilirsiniz. Derneğimiz adak bağışlarınızın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için yardımcı olacaktır. Adak kurban bağışını gerçekleştirebilmek için öncelikle bağışınızın nereye ulaştırılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemeniz oldukça normaldir.

Adaklarınızın derneğimizin yardımı ile doğru yerlere ulaştırıldığından emin olabilirsiniz. Adak kurban bağışı yapabilmeniz için birçok dernek bulunur. Bu dernekler arasında Beşir Derneğini tercih ederek adak kurban bağışınızın ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olabilirsiniz. Adak kurban bağışı için Beşir Derneğinin yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Adak Kurban Ne Zaman Kesilir?

Adak kurban kesimi için adak adayan kişinin şart gerçekleşmesi durumunda adadığı bu adak kurban ibadetini ilk fırsatta gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Belli bir şarta bağlı olmayan adaklarda ise adak kurban kesme ibadetini herhangi bir vakit içerisinde yerine getirebilirsiniz. Ancak yine de adak kurbanın kesimi için ilk fırsatta harekete geçilmelidir.

Eğer Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi için bir kurban adanmışsa bu adağın Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi gerekir. Eğer kurban kesiminin harem bölgesinde kesilmesi adanmışsa bu adak kurbanının da harem bölgesinde kesilmelidir.

Bunların dışında kalan adak kurbanlarının ise herhangi bir yer ya da zamanda kesilmesi caizdir. Bu nedenle de adak kurbanlarının kesin olarak Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi gibi bir durum şart değildir.

Adak Kurban Etini Kimler Yiyemez

Adak kurbanı kesildikten sonra bu kesimi gerçekleştirilen adak kurbanının ihtiyaç sahiplerine hakkaniyetli şekilde dağıtılması gerekir. Bunun için de Beşir Derneğinden yardım alabilirsiniz. Adak kurbanı etini kimler yiyemez, adak kurban etini Adak sahibi, dede, nine, anne, baba, çocukları ve torunları yiyemez.  Ayrıca adak kurban etini zengin sayılan kişiler de yiyemez.

Eğer adak kurban etinden bir zengin ya da adağı adayan kişinin kendisi ya da füruundan birisi yediyse yenilen miktar kadar bedelin fakirlere tasadduk edilmesi gerekir. Adak kurbanının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bu nedenle son derece önemlidir. Beşir Derneğimiz sayesinde adak kurbanlarınızın gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olabilirsiniz. Adak kurban etini yemesi yasak olan kişilerin adak kurban etinden uzak durması gerekir.