Kapat

Beşir'den Çanakkale Menüsü

Beşir'den Çanakkale Menüsü

Beşir Derneği İnegöl Gönüllü Temsilcileri tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi nedeni ile üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı.

OSB Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından, Beşir Derneği İnegöl Gönüllü temsilcileri tarafından vatandaşlara üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı.

MANEVİYATI YOK ETMEK İSTEDİLER

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Beşir Derneği İnegöl Gönüllü temsilcisi Uğur Çiçek, " Birinci Dünya Savaşı’nda düşmanlar İslâm’ı boğmak, Osmanlı Devleti’ni yıkmak, Müslümanları yok etmek, esaret altına almak için akın akın Çanakkale’ye gelmişlerdi. İngiltere ve müttefikleri sömürgeleştirdikleri ülkelerin askerleriyle birlikte, deniz zırhlıları başta olmak üzere devasa savaş teçhizatıyla, haricî ve dahilî bütün unsurlarıyla Çanakkale Boğazı’na geldiler. Fakat denizden de karadan da Çanakkale’yi geçemediler.          Çanakkale Savaşı esnasında ve sonrasında İngiliz yetkililer çok eleştiri almışlardı. Bir İngiliz bakan, Çanakkale’de neden yenildiklerini veya Osmanlı’yı niçin yenemediklerini anlatmak için gençlerin çoğunlukta olduğu halkı ve devlet adamlarını bir havuzun başına topluyor. 'Havuza girin, içindeki balıkları tek tek yakalayın ve öldürün bakalım' diyor. Oradakiler bunun mümkün olamayacağını söyleyince, kendisi de Müslümanların teker teker yakalanıp öldürmekle bitirilemeyeceğini anlatıyor. Savaş sahasındaki başarısızlıklarını açıklamaya çalışıyor. Sonra da havuzdaki su boşaltılırsa balıkların hepsinin öleceğini belirtiyor. Müslümanları yenmek için Kur’an, Sünnet, Allah ve Peygamber sevgisi, tesettür gibi onlara hayat veren değerleri unutturarak manen ölmelerini sağlamak gerektiğini söylüyor. 'Peki bu havuzu kim, nasıl boşaltacak?' diye sorduklarında, 'Elbette dikkat çekmeyecek şekilde Müslüman görünen, Müslüman ismi taşıyanlar tarafından yapılmalıdır' diye kendilerince çözümü de söylüyor" dedi.

PİRİNCİN İÇİNDEKİ BEYAZ TAŞ DİŞ KIRAR

"Pirincin içindeki siyah taş fark edilir. Fakat pirincin içindeki beyaz taş diş kırar" ifadeleri ile konuşmasını sürdüren Çiçek, "O gün bugündür görünen düşmanlarla havuzumuzun suyunu azar azar boşaltmaya çalışıyorlar. Çanakkale’de İngilizleri ve müttefiklerini yendik. Fakat bugün İslâm toplumlarında gayrimüslimlere hayranlık duyan, onların gayelerine göre plan program yapan, esasen kendi kimliğinden ve geçmişinden nefret eden insanlar varsa, düşmanların Çanakkale’de nihaî olarak yenilmediğini açıkça ifade edebiliriz" şeklinde konuştu.

BOŞALTILMAYA ÇALIŞILAN İSLAM HAVUZUNUN SUYU DOLUYOR

Çiçek, Çanakkale ruhunun aziz milletimizde bulunduğunu belirterek, "Şer cephesi, savaşta diz çöktüremedikleri müslümanları, zihin ve gönül dünyalarını işgal ederek yenmeye çalıştılar. Batılı değerlere, Amerika’ya, İsrail’e, İngiltere’ye hayran; kimliğine, memleketine, İslâm’a düşman nesiller yetiştirmeye çalıştılar. Gâvur hayranı bir toplum inşa etmek istediler. Fakat Allah Tealâ bu milleti bin yıl İslâm’a sancaktarlıkla müşerref kıldığı gibi yine aziz kıldı. Millet aslına dönmeye başladı. Kur’an ve Sünnet emanetine sarıldı. Dinî değerlerine sahip çıktı. Elhamdülillah, milletimizin boşaltılmaya çalışılan İslâm havuzunun suyu doluyor. Çanakkale ruhu canlanıyor" dedi.

ÇANAKKALE MENÜSÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeni ile Çanakkale Menüsü olarak adlandırılan üzüm hoşafı ve kuru ekmek dağıttıklarını belirten Çiçek, konuşmalarını şu ifadelerle tamamladı: "Çanakkale zaferimiz ve Çanakkale Şehitlerimizi anma günü nedeni ile bizlerde Beşir Derneği İnegöl Gönüllü Temsilcileri olarak bir etkinlik düzenlemek istedik. Çanakkale Savaşı sırasında ecdadın hangi durumda bu ülkeyi gayrimüslimlere teslim etmediğini bir kez daha güzel bir etkinlik ile göstermek istedik"


Fotoğraf Galerisi