Kapat

Beşir Derneği Yurtdışı Yardımları

Beşir Derneği, yurtdışında yürüttüğü gıda, vekâleten kurban kesimi, barınma ve su kuyusu gibi yardım faaliyetleriyle mazlumların yardımına koşuyor.


Nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onun yanında olmaya gayret eden Beşir Derneği, Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve Orta Asya gibi farklı coğrafyalarda gıda, vekâleten kurban kesimi, barınma ve su kuyusu gibi pek çok yardım faaliyetiyle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

 

Derneğimiz, yürüttüğü yardım faaliyetleri kapsamında,  mazlum coğrafyalarda kumanya, sıcak yemek, kurban kesim ve dağıtım organizasyonları ile toplu iftar sofraları kurulması gibi yardım faaliyetlerinin yanı sıra ortak yaşam alanları ve su kuyuları inşa ediyor.

 

Kurban kesim ve dağıtım organizasyonları çifte bayram yaşatıyor

 

Beşir Derneği, vekâleten kurban kesim ve dağıtım organizasyonları için özel bir hassasiyet gösteriyor. Kesim ve dağıtım organizasyonu öncesinde rehberlik ve koordinasyon çalışmaları yapan dernek, İslami usul ve kaidelere özen göstererek yaptığı kurban kesim organizasyonuyla farklı coğrafyalarda mazlumların yanında olmaya devam ediyor.

 

Öncelikle kesilmeye uygun hayvanları uzman kadrolar aracılığıyla seçen Beşir Derneği, bu kurbanların kesimini din görevlileri ve noter yetkilileri huzurunda deneyimli kişilerle gerçekleştiriyor. Kesim sonunda toplanan bağış etleri, paylar halinde ihtiyaç sahibi, yetim, dul, kimsesiz ve muhtaçlara dağıtılıyor. Bu kurban paylarıyla derneğimiz, ihtiyaç sahiplerine çifte bayram sevinci yaşatıyor.

 

Su Kuyuları kurak coğrafyalarda yeni umutların yeşermesine vesile oluyor

 

Beşir Derneği, ‘Su Kuyusu’ projesiyle mazlum coğrafyalarda yeni umutların yeşermesine vesile oluyor. Proje kapsamında Afrika’da, Orta Asya’da ve temiz içme suyuna muhtaç diğer coğrafyalarda yüzlerce su kuyusu açmaya devam eden derneğimiz, bu sayede hem binlerce insanın temiz ve sağlıklı sulardan istifade etmesine hem de insanların köylerinden uzak su kaynaklarına kilometrelerce yol kat etmeden ulaşmalarına yardımcı oluyor.

 

“Su Kuyusu Projesi” kapsamında öncelikli olarak su ihtiyacı olan bölgeleri uzman ekiplerinin öncülüğünde analiz eden derneğimiz, bölgelerin zemin ve toprak yapısına göre çeşitli su kuyuları açabiliyor. Kuyu açma süreci ise bölgenin şartlarına ve imkânlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

 

 Gıda yardımları mazlum coğrafyalarda gönül köprüleri kuruluyor

 

Yurtdışı gıda yardımları kapsamında derneğimiz, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik, içinde temel gıda malzemeleri bulunan kumanya dağıtımında veya yardım yapılacak bölgenin kültürüne uygun ürünlerden oluşan gıda paketi yardımında bulunuyor. Derneğimiz, aşevleri ve fırınları ile de zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan yardıma muhtaç ailelerin acil gıda ihtiyacını karşılıyor.

 

Dünyanın en büyük iftar sofrasını gönüllerde kurma gayesiyle Ramazan ayında gönül coğrafyamızda toplu iftar organizasyonları düzenliyoruz. Binlerce kişinin katıldığı toplu iftar organizasyonları ile Ramazan’ın bereketini tüm sofralarda paylaşıyoruz.

 

Beşir, inşa ettiği ortak yaşam alanları ile mazlumların yardımına koşuyor

 

Beşir Derneği savaş, doğal afet ve çeşitli nedenlerden ötürü evlerini kaybetmiş veya terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize yönelik ortak yaşam alanları inşa ediyor. Akan gözyaşlarının hiç durmadığı farklı coğrafyalarda bölgenin fizyolojik ve kültürel yapısına uygun olarak çadır, bambu ve konteynır kent gibi yapılarla barınma ihtiyacını karşılıyor. Bunların yanı sıra derneğimiz, okul, yetimhane, cami, medrese, tuvalet, banyo ve oyun parkı gibi sosyal yaşam alanlarının inşa edilmesini sağlayarak ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor.