Kapat

Beşir Derneği Mevlid Kandili Etkinlikleri

Beşir Derneği, Mevlid Kandili vesilesiyle Türkiye’nin pek çok ilinde gül ve kandil simidi ikramında bulunarak bu kutlu günün sevincinin tüm gönüllerde yaşanmasına vesile oldu.


Anadolu’nun paylaşma ve yardımlaşma kültürünü, yürüttüğü yardım faaliyetleriyle yaşatmaya gayret eden Beşir Derneği, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) dünyayı teşrif ettiği ve bizlerin de Mevlid Kandili olarak kutladığı bu kutlu gün kapsamında çeşitli ikramlarda bulundu.

 

Derneğimizin gönüllüleri ve temsilcileri, iki cihan serveri Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) dünyaya geldiği Mevlid Kandili vesilesiyle hastaneleri, huzurevlerini, bakımevlerini, okulları, emniyet teşkilatı mensuplarını, jandarma ve esnafı ziyaret etti.

 

Yapılan ziyaretlerde Mevlid Kandili hakkında bilgi veren ve bu ulvi vakitte işlenecek bir hayrın öneminden bahseden dernek yetkilileri, sıcak yemek, tatlı ve kandil simidi gibi ikramlarda bulundu gül hediye etti.

 

Bu çerçevede İstanbul Bağcılar Devlet Hastanesi ve ilçe emniyet müdürlüğüne, Ümraniye ve Silivri’de meydanlarda, Karaman Devlet Hastanesi ve Ankara Keçiören güçsüzler yurdunda, Yalova Devlet Hastanesi ve Bursa Orhangazi Devlet Hastanesi’nde, Antalya Muratpaşa’da, Eskişehir’de, Muğla Fethiye’de ve daha pek çok bölgede binlerce vatandaşımıza kandil simidi ikramında bulundu.

 

Mevlid Kandili’nin Fazileti

 

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda hicri takvime göre Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

 

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) doğumu, tüm İslam âleminde Mevlid-i Nebi haftası olarak kutlanır. Bu hafta, Fahr-i Kâinat Efendimiz’in (s.a.v) insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu tüm insani, dini ve ahlaki değerleri anlayıp hayatımızı o doğrultuda güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.