Akika Nedir?

 

Arapça olan akika kelimesi “yeni doğan çocukların başındaki saç” anlamına gelmektedir. Yeni doğmuş çocukların saçlarının kesildiği gün Resulullah (s.a.v.) torunları için kurban kestiğinden  yeni doğan çocuklar için Allah (c.c.)’ya şükür amacıyla kesilen kurbana da akika kurbanı denmiştir. Akika kurbanı her ne kadar çocuğun doğumdan 7 gün sonrası yapılması hoş görülmüş ise de çocuk, buluğ çağına girene kadarki bir sürede de gerçekleştirilebilir.

 

Akika Kurbanı Nedir?

 

Akika kurbanı, Müslümanların yeni doğmuş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek niyetiyle kestikleri kurbanlardır. Akika kurbanlarının çocukların doğumlarının 7. gününde kesilmesi müstehap görülmektedir. Akika kurban günü ayrıca çocuklarının saçlarının kesilmesi de beklenir. Aynı gün ayrıca çocuğun kulağına ezan okunarak isim verilmesi de uygun görülmüştür.

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

Akika Kurban Bağışı

 

Akika kurban bağışı yeni doğmuş çocuklar için kesilen akika kurbanının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Aileler akika kurban bağışları ile dünyaya gelmiş evlatları için Allah (c.c.)’ya şükretmek ve hayır talep etmek amacıyla kestikleri akika kurbanlarını ihtiyaç sahibi kimselere dağıtırlar. Dağıtım yapılan bu kurban etleri sayesinde yoksul ailelere yardım edilmiş olunur. Böylece aileler de akika kurban bağışları sayesinde hem gariban kimselere yardım etmiş hem de çocukları için hayır duası almış olurlar.

 

Neden Akika Kurban Bağışı Yapılır?

 

Akika kurbanı, çocuğun, annesinin karnından dünyaya çıktığı ilk vakitte onu Allah Teâlâ'ya yaklaştıran bir kurbandır. Bu kurban aynı zamanda çocuk için bir fidyedir. Tıpkı Allah Teâlâ'nın, Hz.İsmail'i bir koçu fidye olarak vermesi karşılığında kurtardığı gibi.

Efendimiz (sav)'in hadisi şerifte buyurduğu gibi,"Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında rehindir (Akikası kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men edilir)"

(Süneni Ebi Dâvud; hadis no: 2838)

Bolluk içerisinde bulunduğumuz bu zamanlarda bile evine yılda bir kez dahi et girmeyen ihtiyaç sahibi aileler bulunmaktadır. Akika kurbanlarınızı bağışlayarak ihtiyaç sahibi bu insanları sevindirebilir ve doğmuş olan çocuğunuz için hayır talebinde bulunabilirsiniz

 

 

Akika Kurban Etinden Kimler Faydalanabilir?

 

Akika kurbanı, nafile bir kurban olduğundan akika kurbanı etinden kişinin kendisi ile beraber ailesi de dahil zengin veya fakir bütün Müslümanlar yiyebilir. Ayrıca bağış olarak da yoksul kimselere de dağıtılabilir. 

 

 

Akika Kurbanı Bağışlanabilir mi?

 

Akika kurban bağışlarınızı İslami kurallara riayet eden kişi veya kurumları vekil tayin edip ihtiyaç sahibi kimselere kolaylıkla ulaştırmanız mümkündür.

 

Dernekler ile Akika Kurban Kesimi Yapılabilir mi?

 

Evlatlarımızın doğumu sonrası Allah (c.c.)’ya olan minnetimizi göstermek ve hayır talep etmek için yaptığımız akika kurbanları, istenmesi halinde dernek ya da vakıfları vekil tayin edip onların aracılığıyla gerçekleşebilir. Dernek aracılığıyla yapılan bağışlar en çok ihtiyaç duyulan ailelere ulaştırabilme imkanı sunmaktadır. Derneklerin organizasyonel kabiliyetli ve gerek ülkemiz gerekse de yurt dışında yaptıkları fizibilite çalışmaları ile akika kurban bağışlarınızı daha fazla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırabilirsiniz.

 

Beşir Derneği Akika Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?

 

Beşir Derneği olarak yapacağınız akika kurban bağışlarını ülkemiz ve gönül coğrafyamızın ücra köşelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Beşir Derneği aracılığıyla yapacağınız akika kurban bağışları ile hiç görmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin sofralarını şenlendirebilir, onların gönüllerini hoşnut ederek hayır dualarını alabilirsiniz.

 

.

 

Bağışlanan Akika Kurbanları Ne Kadar Sürede Kesilir?

 

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği akika kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen akika kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

 

Akika Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

 

Beşir Derneği üzerinden akika kurban bağışı yapmak isteyen bağışçılarımız https://www.besir.org.tr/banka-hesap-numaralari adresimizden EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, adak sahibinin adı, soyadı ile birlikte kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca https://www.besir.org.tr/online-bagis adresimizden online bağış bölümünde adak kurban bağış kısmından da kredi kartı veya banka kartı ile akika kurban bağışı yapabilirler. Beşir Derneği ayrıca temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında akika kurban bağışlarınızı elden teslim alabilme imkanı da sunmaktadır.

 

 

2022 Yılı Bir Akika Kurbanı Hisse Bedeli Ne kadar?

 

Beşir Derneği emanet olarak aldığı Adak, Akika, Nafile veya Şükür kurban bağışlarınızı gerek yurt içi gerekse de yurt dışında islami kurallara tam riayet ederek, kesim anına ve hayvan seçimlerine uzman ekipleri ile bizzat yerinde nezaret ederek kesmektedir. Bu kapsamda bu yıl pandemi nedeniyle oluşabilecek olası yurt dışı çıkış yasakları ihtimaline karşın tüm kurban organizasyonu ülkemizde yapabilecek şekilde organize olan Beşir Derneği’nin 2022 yılı için belirlediği bir akika kurban hisse bedeli 3.300 TL’dir.

 

Akika Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video - Foto Gönderiliyor mu?

 

Evet. Beşir Derneği olarak adak kurbanı kesimine ilişkin anlık olarak SMS atıp kurban kesim organizasyonu sonrası ise kesim işlemlerinin videolarını web sayfamıza yüklüyoruz. www.besir.org.tr web adresimize kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıp, bağış takip bölümünden adak kurban bağışınızın görüntülerine ulaşabilirsiniz.

 

Taksit İmkanı İle Kurban Bağışı Yapılabilir Mi?

 

Beşir Derneği anlaşmalı bankalardan yapacağınız akika kurban bağışlarını 4 taksit halinde de gerçekleştirebilirsiniz.