Adak Kurbanı Ne Demektir?

 

Adak, kişinin sorumlu olmadığı halde farz ve vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allâh-u Teâlâ (c.c.)’ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. Kişi, Allâh (c.c.)’ya söz vererek bu ibadeti kendisine vacip kılmaktadır. Kişinin söz vererek kendisine borç kıldığı adaklardan bir tanesini ise adak kurbanı oluşturmaktadır. Bir kişi herhangi bir şarta bağlı olarak ya da bağlı olmadan bir kurban kesmeyi adarsa bu kurbanın kesilmesi o kişi için vacip olmuş olur. Kişinin adak kurbanını kesme işlemini gerçekleştirmesi ile birlikte Allâh (c.c.)’ya verdiği sözü de yerine getirmiş olur.

 

Adak Ne Demektir?

 

Adak kelimesi kelime kökeni olarak Türkçedir. Bu kelimenin Arapça karşılığı ise “nezr” kelimesidir. Nezr, fıkıh terimi olarak “kişilerin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti gerçekleştirmeyi vaad ederek kendisine vacip kıldığı şey” anlamına gelmektedir. Kişilerin adak kurbanı için vaad olarak sunduğu şeye ise bu kelimeden türetilmiş olan nezire denmektedir.

 

Adak Kurbanında Olması Gereken Şartlar

 

Adak kurbanlık hayvanlarda belli şartların sağlanması zorunludur. Kurbanlık hayvanlarda olması gereken yükümlülüklerin aynısı adak kurbanı için de geçerlidir. Bu sebeple adak için seçilen hayvanlar öncelikle belli bir yaşa erişmiş olmalıdır. Adak kurbanı olacak hayvanlardan sığır ve mandaların 2 yaşını, koyun ve keçilerin ise 1 yaşını doldurmaları beklenir. Bir devenin adak kurbanı olabilmesi için ise 5 yaşını doldurması gerekmektedir. Yine de küçükbaş hayvanlarda yaşını doldurmamasına rağmen 1 yaşındaki hayvanın semizliğine ulaşmış olanlar adak kurban olabilir.

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

Hangi Hayvanlar Adak Edilemez?

 

Bir hayvanın adak edilebilmesi için gerekli olan şartlar esas olarak o hayvanın besili ve sağlıklı olmasına ilişkindir. Hayvanların besili ya da sağlıklı olmadıkları durumlara ilişkin koşullarda adak kurbanı olmaları mümkün değildir. Bu sebeple hasta, zayıf, kulak ya da kuyruklarının yarıdan fazlası kesik, boynuzu kökünden kırılmış veya memesi kesik hayvanlar adak edilemezler.

 

Beşir Derneği Adak Kurbanlarını Nerede Keser?

 

Beşir Derneği olarak yurt içi ve yurt dışında adak kurban kesim işlemi yapmaktayız. Derneğimize bağışlanan adakların uzman ekiplerimizin yaptığı fizibilite çalışmaları sonucu gerekli görülen en doğru yerde kesim işlemi gerçekleşmektedir. Kesim işlemlerinin en acil şekilde ihtiyaç duyulan bölgelerde yapılmasından dolayı Beşir Derneği olarak şartlı adak kurban kesim kabul etmemektedir. Afrika’dan Asya’ya uzanan gönül coğrafyamızın pek çok beldesinde gerçekleştirdiğimiz kesim işlemleri anlaşmalı olduğumuz partner kurumlarımız ile yapılan görüşmeler sonrasında acil ihtiyaca yönelik olarak belirlenmektedir. Türkiye’de yapılan adak kurban kesimlerimiz ise anlaşmalı mezbahanelerde gerçekleşmektedir. 

 

 

Bağışlanan Adak Ne Zaman Kesilir?

 

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği adak kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen adak kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

 

Beşir Derneği Adak Kurbanlıkları Nasıl Seçer?

 

Beşir Derneği ekiplerimiz yurt dışında gerçekleştirdikleri adak kurban seçimi için öncelikle partner kurumlar aracılığıyla kriterlere uygun hayvanların seçimi gerçekleşir. Bu hayvanların adak kurban için gerekli şartları sağlaması gereklidir. Kurban edilecek hayvanların kapak atıp atmadıkları, boynuz, kulak ya da kuyruklarında herhangi bir noksanlık olup olmadığı gibi İslami kurallara tam riayet ederek kurbanlıklar seçilir. Kesimler ise her bir hayvanın başında vekalet verilen kişinin bulunması ve vekaleti alınan kişilerin isimlerinin okunması ile gerçekleşir. Daha sonra bağışçılara yollanmak üzere kesim işleminin videosu çekilir. Son olarak da kesimi gerçekleşen hayvanların parçalanması ve daha önceden belirlenmiş olan ihtiyaç sahibi aile ve ilim talebelerine imza karşılığında dağıtımı sağlanmaktadır.

 

 

 

Beşir Derneği Adak Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

 

Beşir Derneği üzerinden adak kurban bağışı yapmak isteyenler bağışçılar hesaplarımıza EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, adak sahibinin adı, soyadı, kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımızın ayrıca besir.org.tr/online-bagis adresimizdeki online bağış bölümünden adak kurban bağış kısmından da kredi kartı ve banka kartı ile adak kurban bağışı yapılabilir. Beşir Derneği ayrıca temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında bağışlarını elden teslim verebilme imkanı da sunmaktadır.

 

2023 Yılı Bir Hisse Bedeli Ne kadar?

 

Derneğimiz kurban kesim organizasyonlarına uzman ekiplerimizi göndererek bizzat kesim işlemine nezaret etmektedir. Yapılacak olan organizasyonun vacip bir ibadet olması hasebiyle kurban kesim işlem süreçlerine oldukça titiz davranan derneğimiz tüm bu prosedürleri yurt içi ve yurt dışı ayrım yapmadan uygulamaktadır. Bu yıl pandemi nedeniyle olası yurt dışı çıkış yasakları ihtimaline binaen tüm kurban kesim organizasyonlarını yurt içinde yapabilmek adına Beşir Derneği’nin 2023 yılı için belirlediği bir adak kurban hisse bedeli 5.000 TL’dir. 

 

 

Adak Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

 

Değerli Bağışçımız,

 

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

 

2023 yılı itibariyle vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

 

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

 

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

 

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

 

Taksit İmkanı İle Kurban Bağışı Yapılabilir Mi?

 

Beşir Derneği aracılığıyla anlaşmalı bankalardan yapacağınız adak kurban bağışlarını 4 taksit halinde de gerçekleştirebilirsiniz.