Hisseli (Ortak) Su Kuyusu Projesi

 

Bu proje; Derneğimiz tarafından bir su kuyusu hissesi için belirlenen 200 USD’lik hisse bedelini ödemek suretiyle açılan ortak su kuyusu projesidir. 

 

Bir hisse bedeli, 1 su kuyusu bedeli olan 3.000 USD’nin 15 hisseye bölünmesiyle elde edilmektedir. 

 

Hisseli su kuyusu projesine bağışta bulunan hayırseverlerimiz, su kuyusuna yerleştirilecek tabelaya isim yazdırma hakkına sahip olurlar. 

 

Su Kuyuları İçin Yer Tespiti Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürede Açılır?

 

Açılacak su kuyuları için genellikle ilgili ülkede işbirliği yaptığımız yerel kurumların talepleri üzerinden çalışma başlatılır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ile ülke verileri üzerinden de durum tespiti yapılarak projeye başlanır. 

 

Projelerimiz, başta Afrika ülkeleri olmak üzere, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Çad, Etiyopya, Tanzanya gibi temiz içme suyuna ulaşmakta sıkıntı yaşayan coğrafyalarda belirli bir program dâhilinde gerçekleştirilmektedir. 


Kuyu açma süreci, bölgenin ekonomik, sosyolojik, fizikî ve politik şartlarına ve imkânlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu süreç en geç 8 ay içerisinde tamamlanmaktadır. 

 

Su kuyunuz açıldıktan sonra sondaj aşamasından açılış aşamasına kadarki tüm görüntüler bir video klip olarak hazırlanıp tarafınıza gönderilmektedir. 

 

Önemli Uyarı: Hisseli (Ortak) Su Kuyusu tabelasına yazılması talep edilen isim birden fazla kişiye ait olmamalıdır.


Bir Kuyunun Ömrü Ne Kadardır?

 

Bir kuyunun ömrü, su kaynağının verimliliği veya kuraklığın şiddeti ile bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yaptığımız projelerde bağışçılarımıza karşı, kullanım süresine dair hiçbir taahhütte bulunamamaktayız. Özellikle Afrika ülkelerinde yeterli teknik donanım olmadığından, kuyuların maliyeti çok farklılık göstermektedir. Onun için Beşir Derneği olarak ülke, bölge vb. şekilde şartlı su kuyusu bağışı kabul etmiyoruz. Kuyunun maliyetinden önce ihtiyaç analizi bizim için daha önemlidir. Bu sebeple ihtiyacı en acil olan bölgelerde planlama yapmaktayız. 


Açılan Su Kuyusu Çeşitleri

 

Beşir Derneği olarak bölgelerin yapısına göre çeşitli su kuyuları açabiliyoruz. Su kuyuları tulumbalı, makaralı, elektrikli, güneş enerjili olarak birkaç farklı türde açılabilmektedir. Derneğimiz için önemli olan husus kuyuların maksimum fayda sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Temiz ve içilebilir nitelikte olan suların 40 metre derinlikten itibaren sağlıklı çıkarılabileceği bilgisi çeşitli fizibilite çalışmaları sonucu belirlenmiştir. Dernek olarak biz de kuyularımızı en az 40 metre derinlikten başlayarak artan derinliklerde açmaya çalışıyoruz.

Destek Olmak İster misiniz?

 

Kuraklığın hüküm sürdüğü coğrafyalardaki mazlumların temiz ve içilebilir suya ulaşabilmeleri için su kuyusu bağışında bulunabilir, çatlamış dudaklara bir yudum su olabilirsiniz.