Vacip kurban hür, nisap miktarı mala sahip ve mukim olan Müslümanların Kurban Bayramı'nda yerine getirmesi gereken bir ibadettir.

Kurban bağışınız ihtiyaç duyulan yerlerde, belirli bir program dâhilinde vekâleten kesimleri yapılmaktadır.

Vacip ve Sünnet kurban bağışlarınız Kurban Bayramının 1. , 2. , ve 3. günlerinde ihtiyaç analizine göre belirlenen Türkiye dahil tüm mazlum coğrafyalarda kesilerek paylar halinde dağıtımı yapılacak ve size SMS ile bilgi verilecektir. (Bazı ülkelerde bayram 1 veya 2 gün geç başlayabilmektedir. Bilgilendirme bu takvime göre yapılacaktır.)

 

Kurban Bağışı Fiyatları 

 

2023 yılı için bir hisse bedeli 5.000 TL olarak belirlenmiştirHayırseverlerin ibadet niyetiyle yaptıkları kurban bağışlarını İslami kurallara riayet edecek şekilde vaktinde, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmayı hedefleyen Beşir Derneği, kâr amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olması hasebiyle ana hedefinde çok fazla bağış toplamak gibi bir gaye bulunmamaktadır. Yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı Beşir Derneği herhangi bir ülke/bölge şartlı kurban bağışı almamakla birlikte tüm organizasyona bizzat yerinde nezaret edecek şekilde fiyatlandırma politikası gütmektedir.

 

Kurban bağışlarının İslami kurallara haiz olacak şekilde, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için Beşir Derneği olarak büyük bir özveri ile gayret ediyor, kurban bağışı yapan hayırseverlerimizin kurban bağışlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz.

 

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

 

Kurban bağışlarınızı besir.org.tr web sitemiz, temsilcilik ofislerimiz, stantlarımız, IBAN numaralarımız, mobil/internet bankacılık şubeniz ve anlaşmalı banka şubelerinde Beşir Derneği ismiyle kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Kurban yakınlaşmaktır diyerek çıktığımız kurban kesim organizasyonumuza katılarak mahzun yüzleri güldürebilir, kurban bağışlarınız ile sofraları donatıp dualarda yer alabilirsiniz. 


Kurban bağışlarınızı;

- besir.org.tr/online-bagis bölümünden ilgili kurban bağış türünüzü seçerek kolayca gerçekleştirebilir,

- TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası ya da web sayfamızda bulunan diğer banka hesaplarımız üzerinden, açıklama kısmına kurban bağış türünüzü, hissedarın isim soy isim ve cep numaranızı yazarak Havale - EFT yapabilir,

- Türkiye genelinde bulunan 200'den fazla temsilciliğimizde makbuz karşılığında kurban bağış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Vacip Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

 

Değerli Bağışçımız,

 

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

 

2023 yılı itibariyle vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

 

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

 

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

 

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.