Şükür Kurbanı Nedir?

 

Bir Müslümanın Allah-u Teala tarafından kendisine bir nimet verilmesine karşın ona tazim göstermesi ve teşekkür etmesine şükür denir. Nitekim Kuran-ı Kerim’de de şükretmenin fazileti defalarca vurgulanmıştır. Şükretmek, dille tazim edilerek yapılabileceği gibi bazı ibadetlerle de yapılabilir. Bir şeyler ikram etmek veya şükür secdesi gibi. Şükür kurbanı da Allah (c.c.)’nun bize bahşettiği nimetlere şükür için yapılabilecek ibadetlerden bir tanesidir. Müslümanlar, temenni ettikleri bir duası gerçekleştiğinde, hayırlı bir durum gerçekleştiğinde ya da istenen bir nimet elde edildiğinde şükür kurbanı keserler.

 

Neden Şükür Kurbanı Kesilir?

 

Şükür Kurbanı kişilerin başına gelen hayırlı bir olay ya da kötü bir durumdan kurtuluş gibi nedenlerle kesilir. Örneğin, evladı askerlik görevinden sağ salim dönen bir aile şükür kurbanı kesebilir. Benzer şekilde ciddi bir trafik kazasında sağ kurtulan birisinin kendisi ya da sevdikleri de kötü bir durumdan kurtulmanın şükrü için şükür kurbanı kesebilirler. Şükür kurbanı kesilmesiyle hem Allah-u Teala’dan gelen bu nimete karşı şükür gerçekleştirilir hem de elde edilen bu et dağıtılıp ve ikram edilip ihtiyaç sahipleri mutlu edilmiş, kendilerinde dua alınmış olunur.

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

Şükür Kurbanının Etinden Kimler Faydalanabilir?

 

Kesilen şükür kurbanının etinden kesen kişinin kendisi ve sevdikleri de dahil isteyen herkes faydalanabilir. Nitekim şükür kurban bağışı yapılarak da kişiler, kesecekleri şükür kurbanlarını ihtiyaç sahibi kimseler ile buluşturabilmektedir. Şükür kurban bağışı ile birçok yerdeki ihtiyaç sahiplerinin sofraları şenlendirilebilir ve bu sayede onların da hayır duaları alınabilmektedir.

 

Şükür Kurban Bağışlanır mı?

 

Kişiler kestikleri ya da kesecekleri şükür kurbanlarının etinden kendileri faydalanabileceği gibi dilerse bu kurbanı bağışlayarak da ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirler.

 

Şükür Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

 

Beşir Derneği aracılığı ile şükür kurban bağışı yapmak isteyen kimseler web sitemizin https://www.besir.org.tr/banka-hesap-numaralari bölümünde bulunan hesap numaralarına EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türü olarak şükür kurbanı, şükür kurban bağışı sahibinin adı, soyadı, kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca yine web sitemizin online bağış bölümündeki şükür kurban bağışı kısmından da kredi veya banka kartlarınız ile şükür kurban bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Derneğimiz ayrıca yurdumuzun dört bir köşesinde bulunan temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında şükür kurban bağışlarını elden alma imkanı da sunabilmektedir.  

 

2023 Yılı Şükür Kurbanı Hisse Bedeli Nedir?

 

Almış olduğu tüm kurban bağışlarını emanet bilip gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında bizzat kesim organizasyonuna nezaret eden derneğimiz bu yıl pandemi nedeniyle olası yurt dışı çıkış yasaklarını da göz önünde bulundurarak bütün kurban kesim organizasyonlarını Türkiye’de yapabilecek şekilde organize olmuştur. Bu minvalde Beşir Derneği’nin 2023 yılı için belirlediği bir adet şükür kurbanı hisse bedeli 5.000 TL’dir.

 

Beşir Derneği Şükür Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?

 

Beşir Derneği aracılığıyla gerçekleştirilen şükür kurban bağışlarınızı başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyalarımızın dört bir yanındaki muhtaç kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Kurban kesim organizasyonu öncesi gerçekleştirdiğimiz fizibilite çalışmaları sonucu en ihtiyaçlı bölgeleri belirliyor, bu bölge/ülkelerdeki yoksullara, medreselere ve ilim talebelerine şükür kurban bağışlarınızı ulaştırıyoruz.

 

Bağışlanan Şükür Kurbanları Ne Kadar Sürede Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği şükür kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen şükür kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

 

Şükür Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?

 

Değerli Bağışçımız,

 

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

 

2023 yılı itibariyle vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

 

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

 

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

 

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Taksit ile Şükür Kurban Bağışı Yapılabilir mi?

 

Beşir Derneği anlaşmalı banka ve kartlardan yapacağınız şükür kurban bağışlarına 4’e kadar taksit yapma imkanı sunmaktadır.